in

Windows 10 20H2 güncellemesi ile gelecek yenilikler

Windows 10 20H2 güncellemesi ile birlikte gelecek yenilikler
Windows 10 20H2 güncellemesi ile birlikte gelecek yenilikler

Windows 10 20H2 güncellemesi bu yılın Ekim veya Kasım ayında kullanıcılarla buluşacak. Peki yeni sürüm hangi özellikler ve hangi yenilikler ile birlikte gelecek? İşte Windows 10 20H2 güncellemesi ile ilgili bilmeniz gereken her şey.

Windows 10 20H2 güncellemesi ile gelecek yenilikler

Windows 10 20H2 güncellemesi, bazı önemli değişikliklere sahip olmakla birlikte, değişikliklerin çoğu, küçük değişiklikler olarak ifade ediliyor. Microsoft, 20H2 güncellemesi ile, bu yılın Mayıs ayında kullanıma sunduğu 20H1 güncellemesinde bazı geliştirmeler yapmayı amaçlıyor. Microsoft’un ifadesi ile, Windows 10 20H2 sürümü, performans ve kaliteyi artıran bir dizi özelliğe sahip bulunuyor.

Sistem sayfası kalkıyor

Microsoft, yeni sürümle birlikte Denetim Masası’nda yer alan Sistem bölümünü tamamen kaldırıyor. Kullanıcılar Sistem sayfasına ulaşmak istediklerinde ise Ayarlar uygulamasında yer alan Hakkında sayfasına yönlendiriliyor.

Android uygulamaları Windows 10’a geliyor

Yeni güncelleme ile birlikte gelecek en önemli yeniliklerden bir tanesi de Android uygulamalarına erişime imkan sağlayacak olan Telefonunuz uygulaması olacak. Belirli telefonlar için kullanıma sunulan bu özellik sayesinde, kullanıcılar telefonlarındaki uygulamalara doğrudan Windows 10 bilgisayarları üzerinden erişim sağlayabilecek.

Android uygulamaları Windows 10’a geliyor Yeni güncelleme ile birlikte gelecek en önemli yeniliklerden bir tanesi de Android uygulamalarına erişime imkan sağlayacak olan Telefonunuz uygulaması olacak. Belirli telefonlar için kullanıma sunulan bu özellik sayesinde, kullanıcılar telefonlarındaki uygulamalara doğrudan Windows 10 bilgisayarları üzerinden erişim sağlayabilecek.

Microsoft Edge yerleşik hale geliyor

Windows 10 20H2 güncellemesi ile birlikte, Microsoft’un Chromium tabanlı web tarayıcısı Microsoft Edge, Windows’un yerleşik tarayıcısı haline geliyor. Bu Windows kullanıcıları için büyük bir haber olarak görülmüyor. Zira hali hazırda pek çok kullanıcı Windows Update aracılığı ile Microsoft Edge’ye sahip bulunuyor.

Windows 10 Başlat menüsü yeni bir tasarımla geliyor

Windows 10 20H2 güncellemesiyle birlikte Başlat menüsü çok daha şık bir tasarıma kavuşuyor. Daha saydam bir görünüme sahip olacak olan Başlat menüsü, masaüstü arka planıyla daha uyumlu bir hale geliyor.

"<yoastmark

Alt + Tab Edge sekmelerini gösterecek

Atl + Tab tuşları, bundan sonra varsayılan olarak Microsoft Edge’deki sekmeleri gösterecek. Böylece kullanıcılar bu kısa yolu kullanarak, açık tüm web sayfalarını hızlı bir şekilde görebilecek. Ve sekmeler arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabilecek. Bu kısa yolu beğenmeyen kullanıcılar, Ayarlar bölümünden bunu değiştirebilecekler.

Rahatsız edici bildirimlere elveda

Windows 10, artık oyun oynarken veya müzik dinlerden kullanıcıya sesli bildirimler göndermeyecek. Bunun yerine odaklanmış etkinlik tamamlandıktan sonra, sağ alt köşede bir bildirim özeti çıkacak. Bu sayede kullanıcılar, herhangi bir etkinlik sırasında rahatsız edilmeyecek.

Tablet moduna otomatik geçiş

Bugüne kadar 2’si 1 arada cihazlarda, klavye çıkarıldığı zaman sistem kullanıcıya tablet moduna geçmek isteyip istemediğini sorar, kullanıcı onayını aldıktan sonra tablet moduna geçiş yapardı. Bu, Windows 10 20H2 güncellemesi birlikte değişecek. Artık klavye çıkarıldığı anda, sistem otomatik olarak tablet moduna geçecek.

Daha küçük değişiklikler

Yeni sürüm yukarıdaki yeniliklerin yanı sıra, daha küçük değişiklere sahip bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralamak mümkün.

  • Bildirim Geliştirmeleri: Windows 10 bildirimleri, bildirimin hangi uygulamadan geldiğini görebilmeniz için bir uygulama logosu ve hızlı bir şekilde kapatabilmeniz için bir X butonu içerecek.
  • Görev çubuğu simgesi: Windows 10, bilgisayarınızı ne için kullandığınıza bağlı olarak varsayılan görev çubuğu simge düzenini otomatik olarak ayarlayacaktır. Kurulum sırasında bir Android telefon bağlarsanız, görev çubuğunda bir Telefonunuz simgesi gereceksiniz. Bir Xbox Live hesabınız varsa ve bir oyun bilgisayarı kullanıyorsanız, görev çubuğunda bir Xbox simgesi göreceksiniz. Aynı şekilde istediğiniz simgeleri ekleyip kaldırabileceksiniz.
  • Modern Cihaz Yönetimi (MDM) iyileştirmeleri: Windows 10 20H2 güncellemesi ile birlikte Microsoft, Modern Cihaz Yönetimi ile ilgili bazı değişikliklere gidiyor. Bu özellik, Yerel Kullanıcılar ve Gruplar seçeneği ile genişletiliyor.