in

Xiaomi, mobilde oyun performansını artıracak RAMDISK teknolojisini duyurdu

Xiaomi, akıllı telefonlar için RAMDISK teknolojisini duyurdu

Xiaomi, oyun performansını önemli ölçüde artıracak olan yeni RAMDISK teknolojisini resmen duyurdu. RAMDISK, temel olarak belleğin disk depolaması olarak kullanılması anlamına geliyor. Bu da belirli bir oyun veya uygulamanın çok daha hızlı bir şekide çalışabilmesine imkan sağlıyor.

Pek çok akıllı telefon üreticisi, yeni modellerinde çok daha yüksek RAM yani belleklere yer veriyor. Öyle ki artık 8 GB kapasiteli bir telefona sahip olmak oldukça normal bir durum olarak karşılanıyor. Zira yeni nesil akıllı telefonların bellek kapasitesi bazı modellerde 16 GB’a kadar çıkabiliyor.

Telefon üreticileri, kullanıcılara sundukları performansı yükseltmek ve rekabette ön plana çıkmak adına daha farklı yöntemlere de başvuruyor. Xiaomi’nin bugün tanıttığı RAMDISK teknolojisi bunun en önemli örneği olarak karşımıza çıkıyor.

RAMDISK nedir?

Xiaomi markası mobil cihazlara getirilecek olan RAMDISK teknolojisi, hali hazırda bazı bilgisayar sistemlerinde bulunuyor. Bu kavram temel olarak, belirli bir uygulama veya oyun için, RAM’in disk depolaması olarak kullanılması anlamına geliyor. Bu sayede, bellekte barındırılan oyun veya uygulama çok daha hızlı ve daha yüksek performanslı bir şekilde kullanılabiliyor.

RAMDISK teknolojisi bazı bilgisayar sistemlerinde mevcut olsa da, mobil cihazlara getirilmesi bir ilk oluyor. Yani Xiaomi ile birlikte RAMDISK ilk defa bir akıllı telefonda kullanılabilecek hale getirilmiş olacak.

Xiaomi RAMDISK teknolojisini ilk olarak Mi 10 Ultra kullanıcılarına sunacak

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu teknolojiyi ilk olarak deneme modunda LPDDR5 16GB RAM‘e sahip Mi 10 Ultra kullanıcıları kullanacak. RAMDISK teknolojisi sayesinde, RAM’in bir kısmı sanal depolama alanı olarak kullanılmak üzere ayırılacak. Bu sayede, depolama teknolojisinden çok daha hızlı bir yapıda bulunan RAM hızı, telefonun performansını önemli ölçüde artırmak için kullanılacak.

Örnek vermek gerekirse, Xiaomi Mi 10 Ultra, dahili depolama için LPDDR5 RAM kullanacak ve UFS3.1 depolama birimine sahip cihaz, RAM bellekte 44GB/s okuma yazma hızı sunacak. UFS depolamada ise bu hız 1700MB/s ve 750 MB/s saniye ile sınırlı kalıyor.

RAMDISK nasıl kullanılır?

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere Xiaomi Mi 10 Ultra modeli bir akıllı telefona sahip olan kullanıcılar, deneme modunda RAMDISK teknolojisini kullanabilecekler. Bunun için ilk olarak Oyun Merkezi’ndeki (Game Center) Hızlı Kurulum bölümüne girmek ardından Oyun Deneme modunu açmak gerekecek.

Şirket tarafından verilen bilgilere göre Peace Elite gibi bir oyunu bu madde açmak yalnızca 10 saniye sürüyor. Bu, normal moda göre yaklaşık olarak yüzde yüz bir hız artışı anlamına geliyor.

RAMDISK deneme modu, şu anda QQ Speed, Glory of the King ve Peace Elite dahil olmak üzere 10’dan fazla popüler oyun destekliyor. Kullanıcı, dilediği taktirde herhangi bir oyunu cihazdan kolay bir şekilde silebiliyor. Silinme işlemi arkada herhangi bir dosya bırakmadan veya telefonu yavaşlatmadan, hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Telefonun şarjı tükenip kapandığında veya cihaz yeniden başlatıldığında, RAMDISK modu ile yüklenen oyun, RAM’den otomatik olarak kaldırılıyor. Xiaomi, kullanıcılarına RAM’de yüklü olan oyunu, akıllı telefondaki belleğe aktarma seçeneği de sunuyor.