in

Yeni iPad mini 6 özellikleri: Çıkış tarihi, tasarımı…

Yeni iPad mini 6 özellikleri, Apple tutkunlarının merakla takip ettiği konulardan.

Apple’ın bu yıl içerisinde piyasaya çıkarabileceği yeni bir iPad mini’ye ilişkin söylentileri ve sızıntıları derledik. Cep tabletinin çıkış tarihi, tasarımı, yeni özellikleri ve fiyatına dair merak ettiklerinizin yanıtı içeriğimizde.

Apple’ın piyasaya çıkardığı son iPad mini’nin üzerinden, bir yıldan fazla zaman geçti. Apple’ın, “Mart çılgınlığı” donanım haftasında piyasaya sürülen beşinci nesil 2019 modeli, 2015’ten bu yana tablete gelen ilk güncellemeydi.

iPad mini, kompakt boyutu ve işlevselliğiyle, her zaman bir hayran kitlesine sahip. iPad’lere göre donanımlı yapısı ve uygun fiyatı nedeniyle, piyasada en çok ilgi gören modellerden biri oldu.

İçeriğimizde, Apple’ın bir sonraki mini lansmanına doğru ilerlerken, gelen en kritik ve en güvenilir ipuçlarını analiz ettik. iPad mini ekran boyutu, fiyatı ve diğer konularla ilgili, neler konuşuluyor bakalım.

Yeni iPad mini ne zaman çıkacak?

Yeni bir iPad mini gelecek mi? Evet, beklentimiz geleceği yönünde. Ama ne zaman olacağını tahmin etmek güç. Apple, iPad’lerde, iPhone modellerinde olduğu gibi düzenli bir takvime sahip değil, bu da lansman tahminini zorlaştırıyor. Apple, iPad mini’leri daha önce şu tarihlerde piyasaya çıkardı:

  • iPad mini: Ekim 2012
  • iPad mini 2: Ekim 2013
  • iPad mini 3: Ekim 2014
  • iPad mini 4: Eylül 2015
  • iPad mini (2019): Mart 2019

Bir süredir, yeni iPad mini’nin, 2020’nin Ekim ayında duyurulacağı bekleniyordu. Ancak bu yıl, koronavirüs salgını nedeniyle her anlamda sıra dışı bir yıl oldu ve Ekim ayı, iPhone 12 lansmanına sahne olacak gibi görünüyor.

Apple, 2020 için yeni iPad Air’ı, Apple Watch serisinin yeni üyeleriyle birlikte geçtiğimiz günlerde Time Flies etkinliğinde duyurdu. Yeni bir mini bu etkinlikte görülmedi. Ekim ayı iPhone’un, Kasım ayları ise Mac’lerin olacaksa, bu yıl belki de yeni iPad mini’nin olmadığı bir yıl olabilir.

Apple’ın, yeni iPad mini 6’yı, yeni iPad Pro modelleriyle birlikte çıkarmak için, 2021’e kadar bekleyebileceği yönünde görüşler de var.

iPad mini üretilmiyor mu?

Bundan şüpheliyiz. 2019 model güncellemesinden önce, mini için işler çok iyi görünmüyordu. Ancak artık Apple, küçük tabletine daha çok değer veriyor. iPad mini 6 olacak mı sorusu için, biz “muhtemelen evet” diyoruz.

Tasarım: Yeni iPad mini neye benzeyecek?

2019’da çıkan iPad mini, bazı nedenlerden ötürü klasik bir tasarıma sahipti. 2020 iPad Pro modelleri çıkınca, Apple’ın bu konudaki duruşunun biraz değişmesinin mümkün olduğu görüldü. Çünkü modeller, onları diğerlerinden ayıracak özelliklere sahip. Çift lensli kameralar, Magic Keyboard uyumluluğu bunlardan bazıları. iPad mini tasarımında da, 2019’a nazaran daha yenilikçi bir anlayış, farklı özelliklerle birlikte gelebilir.

Yeni iPad mini 6 özellikleri

Mini, 2020 modasını devam ettirerek, ana sayfa düğmesi olmadan gelirse, Face ID özelliğini bekleyebiliriz. Apple, şu anda cihazlarda ekranın altına bir parmak izi sensörü geliştirdiğine dair bir işaret vermiyor, ki bu olsa bile özellik önce iPhone ve premium iPad modellerine uygulanır.

iPad’de Face ID ile ilgili bazı şüpheler var. Çünkü tabletler, akıllı telefonlara nazaran epey hantal kalıyor. Özellikle iPad Pro’da, kameranın vizörüne bir nesneyi sokmak için masaya eğilmeniz gerekebilir. Ancak hafif ve küçük iPad mini’de bu daha az sorun olacaktır.

Apple Pencil uyumluluğu, son birkaç yıldır sadece Pro modellere özel kaldı. Bu nedenle, iPad mini modelinde Apple Pencil uyumluluğu beklenmiyor. Olması beklenmeyen diğer bir özellik de OLED ekran. Pro tablet modellerinde yer alan ProMotion ekran teknolojisi de, 2020 iPad mini serisinde olması beklenmeyen özelliklerden.

Teknik özellikler

iPad mini’nin muhtemel rotası, devrim niteliğinde revizyonlardan ziyade kademeli bir iyileştirme içeriyor. Yeni iPad mini’de umulan birtakım teknik yenilikler, şu şekilde.

İşlemci

Yeni iPad mini’de, bir A13 işlemcisi bekleniyor. ABD’li kaynaklar, A12 işlemcisinde olduğu gibi 7nm’lik bir işlem öngörüyorlar. Ancak bunun daha iyi bir yoğunluk ve güç verimliliği için geliştirilmiş ‘7nm+’ ya da ‘7nm Pro’ versiyon olabileceği de belirtiliyor.

İnternette çeşitli yerlerde iddia edilmesine rağmen, iPad mini, A14’e sahip olacak ayrıcalıklı bir model olmayabilir. Bu işlemci iPhone 12’de kullanılacak.

iPad mini daha büyük bir ekrana sahip olacak mı?

Görüşüne göre öyle. Apple’la ilgili sağlam bilgiler veren ünlü analist Ming Chi Kuo, mini’nin ekran boyutunun şu anki 7,9 inç’ten daha büyük olacağını tahmin ediyor. Daha önce çıkan beş iPad mini modelinin hepsi 7.9 inç ekrana sahipti.

Kamerası güncellecek mi?

RAM’in ve arka kameranın kapasitesi, Mart 2019’da gözle görülür bir şekilde iyileştirildi. Bu iyileştirme, RAM’in 2GB’dan 3GB’a, kameranınsa 1.2MP’den 7MP’ye yükseldiği bir süreç oldu. Şu anki özelliklerin değişme olasılığı düşük görülüyor.

Arka kamera, son iki nesildir 8MP’de kaldığı için biraz dikkat çekebilir. Mini için, günümüze göre düşük kalacak 8MP kameradan daha iyisi tercih edilebilir.

Ses

Apple, 2015’ten beri Pro serisinde sunduğu bir özellik olan 2019 mini’nin ses sistemini, dörtlü hoparlöre yükseltebilir.

Yazılım ve uygulamalar

WWDC 2019’da iPad’in yazılımı büyük ilgi görmüştü. Apple’ın tabletlerinin artık kendi işletim sistemleri var. iPadOS adı verilen iPad odaklı bir sürüm kullanılıyor.

Eylül ya da Ekim 2020’de bir yeni iPad mini piyasaya sürülürse, WWDC 2020’de tanıtılan ve şu anda beta sürümü mevcut olan iPadOS 14 ile birlikte geleceğini düşünebiliriz. iPadOS 14’ile birlikte, uygulamalara erişmenin daha iyi bir yolu olan uygulama klasörü ve ana sayfa widget’ları da gelecektir.