in

Yeni Apple iPad Air tanıtıldı: Fiyatı, özellikleri, çıkış tarihi

Yeni Apple iPad Air tanıtıldı: Fiyatı, özellikleri, çıkış tarihi

Apple, iPad Pro’yu andıran yeni iPad Air modelini duyurdu, özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi aşağıda…

Apple Yeni iPad Air özellikleri

Apple, şirketin iPad Pro’sunu andıran yeni iPad Air’i bugün tanıttı. Yeni model ile geçen yıl iPad ve iPad Pro arasında konumlandırılarak, uzun süreden sonra geri dönen Air’den önemli bir tasarım değişikliği görmek mümkün. Geçen yılki Air’de kalın üst ve alt çerçeveler ve Touch ID için bir düğme bulunuyordu, ancak bugünkü online etkinlikte tanıtılan yeni iPad Air, ekranın her yanında çok daha ince çerçevelere sahip.

iPad Air'in çerçeveleri de kendi gibi ince
iPad Air’in çerçeveleri de kendi gibi ince

Apple, True Tone desteği ve yansıma önleyici kaplamaya sahip bu yeni iPad Air’de 10,9 inçlik Lİkit Retina adlı, 2360 x 1640 piksel çözünürlüklü ve daha büyük bir ekran kullanıyor. Apple, bu ekranı ince çerçeveler arasına yerleştirebilmek için Touch ID parmak izi okuyucuyu da üstteki güç düğmesine taşımış.

Yeni iPad Air’in işlemcisi de büyük bir değişiklik yaşayarak ikisi yüksek hızda, dördü düşük hızda çalışan, toplam altı çekirdekli, 11,8 milyar transistöre sahip 5 nm’lik bir yonga olan A14 Bionic’e geçiş yapmış. Apple, yeni dört çekirdekli GPU sayesinde son iPad Air’e göre yüzde 40 performans artışı ve gelişmiş grafik desteği de vaat ediyor.

Yeni işlemci A14 Bionic, ilk kez iPad Air’de karşımıza çıkıyor

Apple, bugüne kadarki “en gelişmiş çip” olduğunu söylediği A14 Bionjic’in uygulamaların kullanabileceği belirli makine öğrenimi hızlandırıcılarını da içerdiğini duyurdu. Apple, bugün yaptığı basın etkinliği sırasında çeşitli uygulamaları gösterdi ve uygulama geliştiricilerinin uygulamaları için bu yeni çipin gücünden yararlanabileceklerine söz verdi.

Apple, yeni işlemcisi A14 Bionic'i ilk kez bu cihazda kullanıyor
Apple, yeni işlemcisi A14 Bionic’i ilk kez bu cihazda kullanıyor: Yeni iPad Air özellikleri, Türkiye fiyatı ve çıkış tarihi

Apple, iPad Pro gibi iPad Air’de de USB-C bağlantısı kullanmaya başlıyor. Cihaz, 20 Watt hızlı şarjı destekliyor. Şirket, iPad Pro’da gördüğümüz 12 megapiksellik arka kamerayı Air’de kullanırken, buna gelişmiş video sabitleme özelliği eklemiş. iPad Air, ön yüzde de akıllı HDR ve 1080p 60fps video kayıt desteğine sahip 7 megapiksel FaceTime HD kameraya sahip.

Yeni iPad Air ayrıca (yeni) Apple Pencil ve Apple’ın Magic Keyboard aksesuarını da destekliyor.

Apple Yeni iPad Air fiyatı ve çıkış tarihi

Tepeden tırnağa yenilenen bu ince iPad, önümüzdeki ay 599 dolar fiyatla satışa sunulacak.

Apple’ın 15 Eylül lansmanında tanıttığı diğer ürünler ve hizmetler