in

Yeni iPhone telefonda yapılması gerekenler

Yeni iPhone telefonda yapılması gerekenler
Yeni iPhone telefonda yapılması gerekenler

Şayet yeni bir iPhone satın aldıysanız yapmanız gereken bazı ayarlamalar vardır. Yeni iPhone telefonda yapılması gerekenler isimli bu yazımızdan yola çıkarak yeni iPhone’nunuz için gerekli tüm ayarlamaları yapabilir ve telefonunuzu, kullanıma en uygun hale getirebilirsiniz. İşte yeni bir iPhone satın aldığınızda yapmanız gerekenler.

Yeni iPhone telefonda yapılması gerekenler

Eski iPhone’unuzu yedekleyin

Şayet eski bir iPhone’dan yeni bir iPhone’a geçiş yapacaksanız yapmanız gereken ilk işlem, eski iPhone’nunuz yedeklemektir. Bu yeni telefona geçişiniz kolaylaştıracak ve eski iPhone’da yer alan tüm bilgilerinizin otomatik olarak yeni iPhone’a taşınmasını sağlayacaktır. Bu işlemi iCloud aracılığı ile yapabileceğiniz gibi, PC veya Mac cihazınıza kuracağınız iTunes ile de yapabilirsiniz.

Touch ID veya Face ID’yi ayarlayın

Yeni bir iPhone telefonda yapılması gerekenler ilk işlemlerden bir tanesi de güvenlik ve gizlilik için Touch ID veya Face ID’yi aktif hale getirmektir. Bu, sizin dışınızda herhangi bir kişinin telefonunuza ve dolayısı ile özel bilgilerinize erişmesini önleyecek ve onları daha güvenli şekilde korunur hale getirecektir.

Yeni bir iPhone satın aldığınızda, kurum sırasında bu özellikleri aktif etmeniz sizden istenir. Şayet bu adımı atladıysanız veya sıfırdan bir iPhone kurulumu yapmıyorsanız, Ayarlar uygulamasına üzerinden de Face ID ve Touch ID’yi aktif hale getirebilirsiniz.

Touch ID’yi aktif hale getirmek için ilk olarak telefonunuzun Ayarlar uygulamasına girin. Ardından Touch ID’ye dokunarak parmak izinizi tanıtın. Artık telefonunuzu parmak iziniz ile açabilirsiniz.

Face ID’yi aktif hale getirmek için de benzeri adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Bunun için ilk olarak Telefonunuzun Ayarlar uygulamasına girin. Ardından Face ID seçeneğine dokunun. Parolanızı girdikten sonra, yüzünüzü kameraya yaklaştırın ve işlemi başlatın. iPhone yüzünüzü tanımlayacak ve bundan sonra telefonunuzu açarken, Face ID özelliğini kullanmanıza izin verecektir. Bu özellik yalnızca yeni iPhone modellerinde bulunmaktadır.

Şayet gözlük veya kontakt lens kullanıyorsanız ve bundan ötürü bazı zamanlarda Face ID’nin düzgün çalışmamasından endişe ediyorsanız, alternatif bir görünüm daha ayarlayabilirsiniz. Artık gözlük taktığınız zaman bile iPhone sizi tanıyacak ve telefonunuzu açmanıza olanak sağlayacaktır.

Erişilebilirlik özelliklerini açın

Görme bozukluğu yaşayan iPhone kullanıcıları, Erişilebilirlik ayarları üzerinden, ekranı seslendirebilir, metinlerin sesli bir şekilde okunmasını sağlayabilir veya metinleri daha büyük görünecek şekilde ayarlayabilir. Bu ve buna benzer pek çok özellik, Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik bölümünden yapılabilir.

Erişilebilirlik bölümünde, özel hareketler ve yardımcı dokunma gibi farklı özellikler de yer almaktadır. Şayet telefonunuzun ana düğmesini ekrana taşımak istiyorsanız bu bölümde yer alan Yardımcı Dokunma özelliğini aktif edebilir ve bazı özel hareketleri kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Ayrıca işitme engelli kullanıcılar için geliştirilmiş İşitme Cihazı Modu ile uyarıların ses yerine LED flaş ile verilmesini sağlayabilirsiniz. Şayet iPhone’nunuzu sizin için en uygun şekilde kullanmak istiyorsanız, yeni iPhone telefonda yapılması gerekenler arasında yer alan işlemlerden biri olan Erişilebilirlik ayarlarını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Kontrol Merkezini özelleştirin

iOS 11 ile birlikte iPhone’da bulunan kontrol merkezi özelleştirilebilir bir hale gelmiştir. Kullanıcılar kontrol merkezi sayesinde ulaşmak istedikleri pek çok önemli ayara ve özelliğe daha hızlı ve daha kolay erişim sağlayabilmektedir. Şayet telefonunuzun kontrol merkezine, sık kullandığınız farklı özellikler eklemek veya var olan gereksiz bir özelliği çıkarmak istiyorsanız, bunu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone kontrol merkezi özelleştirme işlemi için ilk olarak Ayarlar uygulamasını açın. Ardından Kontrol Merkezi’ne girin ve Kontrolleri Özelleştire seçeneğine dokunun. Buradan Kontrol Merkezi’ne eklemek istediğiniz özellik ve ayarları seçebilirsiniz.

iCloud’u açın ve ayarlayın

Yeni iPhone telefonda yapılması gerekenler arasında yer alan işlemlerden bir tanesi de iCloud’u açmak ve gerekli ayarları yapmaktır. Bu sayede iPhone’nunuzdaki tüm bilgilerinizi düzenli olarak yedekleyebilir ve Apple tarafından size ücretsiz olarak sağlanan iCloud’da muhafaza edebilirsiniz.

iCloud’u kullanmaya başlamak oldukça kolaydır. Bunun için Ayarlar uygulamasına girmek ve aşağıda yer alan iCloud’a dokunmak yeterlidir. Bu aşamada Apple kimliğinizle giriş yapmanız ve iCloud Hizmet Şartları’nı kabul etmeniz gerekecektir. Ardından iCloud’a yedeklenmesini istediğiniz uygulama verileri seçerek telefonunuzun düzenli olarak yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Aile Paylaşımı’nı açın

iPhone cihazlarda bulunan Aile Paylaşım özelliğini açarak, pek çok dosya ve veriyi aile üyeleri ile kolay ve hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Ayarlar uygulamasına girin ve en üstte bulunan isminize dokunun. Açılan seçenekler arasında yer alan Aile Paylaşımını Ayalar’yı seçin. Ve talimatları takip edin.

Google Haritalar’ı indirin

Google’ın Haritalar uygulaması bir telefonda olmazsa olmaz uygulamalardan bir tanesidir. Oldukça işlevsel ve kullanışlı olan bu uygulamayı App Store üzerinden ücretsiz olarak indirebilir ve kullanıcılarına sunduğu tüm özellikleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Yeni iPhone telefonda yapılması gerekenler ilk etapta bu kadar. Artık telefonunuzu kullanırken ihtiyaç duyabileceğiniz diğer uygulamaları App Store üzerinden arayabilir ve indirebilirsiniz.