in

Youtube’un yeni özelliklerini herkesten önce Premium aboneleri test edecek

Youtube’un yeni özellikleri Premium kullanıcılar test edecek

YouTube’un yeni özellikleri, ilk olarak Youtube Premium kullanıcıları tarafından test edilecek. Daha önce Google tarafından rastgele olarak belirlenen kullanıcılar tarafından test edilen yeni özellikler, ilk olarak Premium kullanıcılara sunulacak.

XDA-Developers sitesinde yer alan habere göre Youtube, yeni özelliklerini test etme şeklini tamamen değiştirdi. Buna göre geliştirilen ve test aşamasına geçilen özellikler, artık Google tarafından belirlenen kullanıcılara değil, Youtube’un ücretli abonelik servisi Youtube Premium’a üye olan kullanıcılara sunulacak.

Google, daha önce Youtube’a eklediği yeni bir özelliği test etmek için, kullanıcılar arasından rastgele seçim yapıyor ve ardından bu özellikleri, söz konusu kulanıcılara beta olarak sunuyordu. Bu testlerin sonucunda elde edilen geri bildirimler, yeni özelliğin tüm kullanıcıların kullanımına sunulup sunulmamasına veya düzeltilmesi ve iyileştirilmesi gereken bir kısmın olup olmadığını anlamaya yardımcı oluyordu.

Fakat yeni özellikler herkesten önce test etmek, artık Youtube’un ücretli kullanıcılarının erişebileceği bir ayrıcalık haline gelcek. Ve Youtube’un yeni özellikleri Premium aboneliğini teşvik edici bir faktör olacak. Google, Premium kullanıcılardan elde ettiği geri bildirimlere göre, yeni özellikler hakkında gerekli kararlar vercek.

Üç yeni deneysel özellik YouTube Premium kullanıcılarına sunuldu

Google, daha şimdiden test aşamasındaki üç yeni özelliği Youtube Premium kullanıcılarının kullanımına sundu. Bu üç özellik arasında, YouTube videolarını sesli bir şekilde arayabilme (yalnızca Chrome’da), ek olarak sunulan bazı dillere göre konuyuları filtreleyebilme ve iOS için Youtube uygulaması üzerinden Resim içinde Resim özelliğini kullanabilme gibi özellikler yer alıyor. Youtube’un bu yeni özellikleri, 20 Ekim 2020 tarihine kadar Premium kullanıcıları tarafından kullanılacak.

Google’ın deneysel özellikleri hakkında neden böyle bir adım attığı bilinmiyor. Bazı yorumcular, bu hamleyi, Youtube Premium’u kullanmaya bir teşvik olarak görüyor. Bazıları ise Google’ın bu kararının altında farklı sebepler yattığını düşünüyor. Buna göre rastgele olarak seçilen kullanıcılar, yeni özellikleri test etmekte yetersiz kalıyorlardı. Şirket, Youtube Premium abonelerinin bunları test olasılığının daha yüksek olduğuna karar verdi.

YouTube’un Premium kullanıcılara sunduğu yeni deneysel özellikleri şimdilik bu kadar. Gidişata göre başka farklı özellikler de bu kullanıcılara sunulabilir. Veya Google, yeniden eski düzenine geri dönebilir.