in

ABD – Google tekel davası: Şirket bölünebilir

ABD - Google tekel davası: Şirket bölünebilir

ABD Adalet Bakanlığı, Google hakkında büyük bir tekel davası açmaya hazırlanıyor. Bakanlık, Google’ı, arama ve arama reklamcılığı üzerindeki tekelini yasa dışı bir şekilde korumakla suçluyor.

Arama ve internet reklamcılığı konusunda dünyanın en önemli şirketi olan Google, şu günlerde büyük bir antitröst tartışmasının odağında yer alıyor. Bugüne kadar tekelcilik ile ilgili çok sayıda eleştirinin muhatabı konumunda olan dev şirket, şimdi de devletin taraf olduğu büyük bir dava ile karşı karşıya.

Zira ABD Adalet Bakanlığı’nın dava sebebine göre, Google arama ve arama reklamcılığı konusunda büyük bir tekel oluşturuyor ve bu tekeli yasa dışı bir şekilde koruyor. ABD Adalet Bakanlığı tarafından atılan bu adım, internetin en önemli parçalarından biri olan Google’ın oldukça büyük bazı sonuçlarla karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor. Bu sonuçların tüketici tarafını da açık bir şekilde etkileyeceği ön görülüyor.

Haksız rekabeti yasa dışı olarak korumakla suçlanıyor

Büyük bir merakla beklenen davada Google’ın, Apple gibi dev şirketlerle anlaşma ve çeşitli özel iş sözleşmeleri yapma yoluyla, kendisine karşı rekabeti azalttığı iddia ediliyor. Yani internet devi, oldukça geniş kapsamlı bir haksız rekabet faaliyeti suçlaması ile karşı karşıya bulunuyor.

57 sayfalık şikayet metninde, Google’ın uzun yıllar boyunca, arama hizmetleri ve arama reklamcılığı pazarındaki tekelini sürdürmek ve genişletmek için, yasaya aykırı bazı taktikler kullandığı ifade ediliyor.

Yıllarca sürebilecek olan davanın, New York ve Texas da dahil olmak üzere çeşitli eyaletlerdeki soruşturmalarla da desteklenmesi bekleniyor. Aynı şekilde dava süresince eyalet başsavcılarının Google’a karşı bir dizi diğer antitröst davası da başlatabileceği ifade ediliyor. Tamamı cumhuriyetçilerden olmak üzere 11 eyalet başsavcının da federal davayı desteklemek için imza verdiği belirtiliyor.

Google, ABD Adalet Bakanlığı’nın tekel davası sonrasında bölünebilir

Şirket, antitröst ihlali ile ilgili suçlamaları uzun bir süredir reddediyor. Google, ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılacak olan tekel davası karşısında, küresel avukatlar, ekonomistler ve lobicilik ağı ile mücadele edecek. 1,04 trilyon dolar değerinde olan ve yaklaşık olarak 120 milyar dolar nakit rezervi bulunan Google’ın çatı şirketi Alphabet’in daha önce de Avrupa’da benzer rekabet davaları ile karşı karşıya kaldığı biliniyor. Şirketin Şubat 2019 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde lobi faaliyetleri için, 12,7 milyon dolar harcadığı ve bunun Washington tarihindeki en büyük kurumsal harcama olduğu ifade ediliyor.

ABD – Google tekel davası, şirketi ne ölçüde etkileyecek henüz bilinmiyor. Fakat ilgili davanının, Google’ın bölünmesine kadar varabilecek bir sürecin başlangıcı olma ihtimali bulunuyor. Yani mahkeme, Google’dan arama ve internet reklamcılığı faaliyetlerini birbirinden ayırmasını veya birimlerden bir kısımını satmasını isteyebilir.