in

Federal mahkeme, Google’ı Chrome’u satmaya zorlayabilir

Google federal mahkeme kararıyla Chrome'u satabilir
Google federal mahkeme kararıyla Chrome'u satabilir

ABD’de antitörst ihlalleri ile ilgili kapsamlı bir soruşturma geçiren Google, federal mahkeme tarafından Chrome’u satmaya zorlanabilir. Google, yıllar sonra ilk defa, bir mahkeme kararı ile bölünmek zorunda kalabilir.

Chrome, Gmail, Ads, Youtube, Google Play ve daha pek çok servis ve hizmetin sahibi konumunda bulunan Google, bir süredir antitörst tartışmalarının odağında bulunuyor. Dev şirket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir federal mahkeme tarafından soruşturuluyor.

ABD basınında yer alan bilgiler, durumun Google için pek de iç açıcı olmadığını gösteriyor. Zira Cuma günü yapılan bir açıklama göre antitörst ihlalleri iddiasıyla yargılanan Google, Adalat Bakanlığı ve eyalet savcılarının da kararıyla, web tarayıcı servisi Chrome’u ve reklamcılık işinin bir kısmını satmaya zorlanabilir.

Google, federal mahkeme kararı ile dağılabilir

Önümüzdeki haftalarda başlayacağı ifade edilen antitörst davası, Google için oldukça büyük etkilere gebe olabilir. Zira konu ile ilgili dile getirilen iddialar doğruysa, dev şirket yıllar sonra ilk defa bir mahkeme kararı ile, kısmen de olsa dağılabilir. Chrome ve reklamcılık faaliyetleri ile ilgili bazı servislerin zorunlu olarak satılması, dev şirket için oldukça büyük bir açığa yol açabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone 12 ve 12 Pro ön siparişte iPhone 11’i geride bıraktı

Öte yandan, Google’ın boyutu 162,3 milyar dolara ulaşan dijital reklamcılık pazarındaki kontrolünün nasıl çözüleceğine dair tartışmalar devam ediyor. Henüz mahkemenin bu konu ile ilgili aldığı herhangi bir karar bulunmuyor. Fakat savcıların, reklam teknolojisi uzmanları, sektördeki diğer Google rakipleri ve medya yayıncıları ile fikir alış verişinde bulundukları ifade ediliyor. Federal mahkeme, antitörst kuralları ile ilgili yaşanan veya yaşanabilecek ihlallerin önüne geçebilmek adına, Google’ın piyasadaki gücünü azaltmayı planlıyor.

Teknoloji devi Google yalnızca bu antitörst suçlamaları ile karşı karşıya değil. ABD basınında yer alan bilgilere göre Google ayrıca çevrimiçi arama pazarındaki gücünü kötüye kullanmakla suçlanıyor. Bakanlığın konuyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde yeni bir rekabet davası açmaya hazırlandığı ifade ediliyor.

Her iki davada da, Google’ın gücünü azaltmak için yapılabilecek düzenlemelerin neler olabileceği ile ilgili soru işaretleri ön plana çıkıyor. Dev şirketi, bazı servislerini satmaya zorlamak, başvurulabilecek muhtemel çözümler arasında yer alıyor. Konuyla ilgili olarak Google ve Adalet Bakanlığı tarafından yapılmış bir açıklama henüz bulunmuyor. Antitörst davası ile ilgili federal mahkeme yargıçlarının ne gibi kararlar alacağı oldukça büyük bir merakla bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Android telefonlar Türkiye'de kullanılabilecek mi?