in

AI destekli siyah beyaz fotoğraf renklendirme programları

Yapay zeka destekli siyah beyaz fotoğraf renklendirme programları

Siyah beyaz fotoğraf renklendirme programları, renk eklemek istediğiniz eski siyah beyaz fotoğraflara hayat vermek için kullanabileceğiniz seçenekler. AI, yani yapay zeka destekli araçlar, siyah beyaz fotoğrafları renklendirme süreçlerinde kullanılan farklı tekniklerle denemeniz gereken programlar.

Yapım şirketleri, siyah beyaz filmleri renklendirmek için uzun yıllardır maliyetli teknikler kullandı. Yapay zeka, bu özelliği herkese sunuyor ve eski aile fotoğrafları, tarihi fotoğraflar ya da siyah beyaz video karelerine, birkaç saniye içinde renk eklemenizi sağlıyor.

Yapay zeka destekli siyah beyaz fotoğraf renklendirme programlarının çalışma mantığı, çok sayıda renkli görüntüyü, beyin işlevlerinden sonra modellenen yazılım için AI iletişimi olan bir sinir ağını beslemeye dayanıyor. Yazılım zamanla, farklı nesneleri tanımayı ve olası renkleri belirlemeyi öğreniyor.

Bu algoritmalar, bir bilgisayara indirip çalıştırabileceğiniz yazılımların yanı sıra, online hizmetlere de dahil ediliyorlar. Sihirli bir dokunuşla, eski fotoğraflara renk katan sonuçlara imza atıyorlar.

Siyah beyaz fotoğraflara renk katmak istiyorsanız, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz yapay zeka destekli siyah beyaz fotoğraf renklendirme programlarını listeledik.

Siyah beyaz fotoğraf renklendirme programları: DeOldify

Bu ücretsiz açık kaynak kodlu yazılım, Generative Adversarial Networks olarak bilinen bir AI tekniği kullanıyor. Bu sistem, “eleştirmen” ya da “ayırt edici” olarak adlandırılan bir sinir ağı ile, ilkine göre daha iyi görüntüler ortaya koymaya yardımcı oluyor. Sonuçlarsa gerçekten etkileyici, portreler, iç mekanlar ve dış mekan sahneleri gerçekçi renklerle gerçekten harika görünüyor.

Test edilen en iyi siyah beyaz fotoğraf renklendirme araçları içinde yer alan programın tüm özelliklerine erişmek, günlük kullanıcılar için biraz zor olabilir. Zira program, popüler bir Linux dağıtımı olan Ubuntu üzerinde çalışıyor ve kendi bilgisayarınızda kurmak istiyorsanız oldukça fazla teknik bilgi gerektiriyor.

Uygulamanın baş geliştiricisi Jason Antic, siyah beyaz fotoğraflar yükleyip renkli sonucu indirebileceğiniz bir web sitesi de kurdu. Ancak tek dezavantaj, fotoğrafların her iki yönde maksimum 800 piksel olarak sunulması.

Boyut kısıtlamasını kaldırmak istiyorsanız diğer bir seçenek de, Pyhton dilinde yazılmış kaynak kodu çalıştırmanıza izin veren Google Colab. Antic’in Github sayfasında varsayılan “sanatsal” sürüm dahil olmak üzere, DeOldify’ın üç versiyonu için Colab not defterlerine bağlantılar bulunuyor.

Kodu çalıştırmak için bir dizi düğmeye basıyor, siyah beyaz görüntüye bağlanan bir URL giriyor ve yazılım renkli bir sürüm oluştururken bir süre bekliyorsunuz.

Bilgisayarınızda bir resmi renklendirmek istiyorsanız onu Flickr ya da Imgur gibi fotoğraf barındırma platformlarına yüklemeniz gerekiyor. Süreç ilk başta göz korkutucu görünebilir nacak sanıldığı kadar zor değil. Github sayfası, talimatları adım adım içeren bir video eğitimine de bağlanıyor. Bu zorluklarla uğraşmak istemiyorsanız, bazı geliştiriciler DeOldify’ı kendi kullanıcı dostu arayüzleri ile uygulamalarına dahil ettiler. Bu seçenekleri aşağıda listeledik.

My Heritage in Color

Siyah beyaz fotoğraf renklendirme programları içinde yer alan My Heritage in Color, yıllık 200 dolarlık bir plan sunan, gelişmiş bir DeOldify sürümü. Şirket, teknolojiyi yazılımın en iyi sürümü olarak tanımlayan Antic’ten de lisans aldı.

Örneğin, Kaliforniya’daki Big Sur’dan bir fotoğraf eski versiyonda renklendirildiğinde hafif mavi bir kadroya sahipti ancak bu sürümde çok daha iyi görünüyor. Görüntüyü renklendirdikten sonra keskinleştiren ikinci bir işlem de gerçekleştirebilirsiniz.

Sadece renklendirme için yıllık 200 dolarlık bir abonelik ücreti fazla gelebilir ancak uygulama, soy ağacınızı izleyebileceğiniz özel web sitesi kurmanıza izin veren MyHeritage’in sadece bir parçası. Renklendirme yazılımını, 10 fotoğrafa kadar ücretsiz deneyebilirsiniz.

Image Colorizer

DeOldify’ın kalitesini, ciddi bir fiyat etiketi olmadan basit bir kullanıcı arayüzünde denemek istiyorsanız bu en iyi seçenek olabilir. Ücretsiz bir bulut tabanlı hizmet olan Image Colorizer, Android ve iOS cihazlar için ücretsiz uygulamaları ile mevcut.

Geliştirici ayrıca, renklendirmeyi çizik giderme ve diğer görüntü işleme özellikleri ile birleştiren Windows uygulaması olan Picture Colorizer’ı da sunuyor. Uygulamanın bir Mac sürümü şu anda beta aşamasında.

Bulut tabanlı hizmet, basit bir sürükle bırak arayüzüne sahip ve maksimum 3000×3000 piksel çözünürlüğe kadar fotoğraf renklendirmeye olanak tanıyor.

Yazılımın DeOldify’a dayandığı yüzde 100 net olmasa da, çok yakın göründüğünü söylemek mümkün. Program, yapılan testlerde çok yakın sonuçlar verdi.

ColorSurprise AI Pixbim

Kolay bir kullanım sunan masaüstü yazılımı ColorSurprise AI Pixbim, yapay zeka tabanlı renklendirmeyi, renk sıcaklığı, yoğunluğu, kontrastı ve gamayı ayarlamanıza olanak veren görüntü işleme özellikleri ile birleştiriyor. Yazılım ayrıca, yanlış renklendirilmiş alanları düzeltmek istediğinizde bir fırça aracı da sunuyor.

ColorSurprise AI Pixbim gerçekten etkileyici sonuçlar ortaya koyan bir uygulama. Siyah beyaz fotoğraf renklendirme uygulamaları içinde en iyi alternatiflerden olan ColorSurprise AI Pixbim, macOS ve Windows için sunuluyor. Ücreti ise 80 dolar. Ancak kaydettiğiniz görüntülere filigran eklenen bir ücretsiz deneme sürümü de mevcut.

Algorithmia Image Colorization

AI şirketi Algorithmia tarafından geliştirilen bu çevrimiçi hizmet, araştırmacılar Richard Zhang, Philip Isola ve Alexei Efros’un Renkli Görüntü Renklendirme projesine dayanıyor.

DeOldify ile karşılaştırıldığında, karma bir yazılım olarak ifade edebileceğimiz Algorithmia Image Colorization, bazı görüntülerde iyi bir performans sunsa da, tüm fotoğraflarda bunu yakalayamıyor.

Örneğin, Big Sur fotoğrafında kumsalın bazı kısımları kırmızı renkte, diğerinde ise yeşil yaprakların bazı kısımları kahverengi renkte çıkmıştı.

Movavi Photo Editor

Giriş seviyesinde bir fotoğraf düzenleme programı olan Movavi Photo Editor, AI tabanlı bir renklendirme aracı içeriyor. Testlerde, bu program diğerleri kadar iyi bir performans gösteremedi. Bazı fotoğraflarda renkler kapatıldı, test edilen portrelerde ise cildin bazı bölgelerinin renginin bozulmuş olduğu görüldü.

Öte yandan Movavi Photo Editor, gürültü azaltma, arka plan kaldırma, cilt yumuşatma ve birçok özel efekt filtresi de dahil olmak üzere bir dizi görüntü düzenleme özelliği sunuyor. Her yönüyle ucuz, kapsamlı bir fotoğraf düzenleme aracı arıyorsanız Movavi Photo Editor denemeye değer. Ancak renklendirmeye ihtiyacınız varsa, diğer alternatiflere göz atabilirsiniz.

Hangi programı tercih etmeli?

Listede yer alan yapay zeka destekli siyah beyaz fotoğraf renklendirme programlarından hiçbiri elbette ki mükemmel değil. Ancak iyi olanları, siyah beyaz çekildiğine asla emin olamayacağınız gerçekçi sonuçlar veriyor.

Renkler biraz bozuk olsa bile, ince ayar yapmak ve bazı renkleri değiştirmek için Adobe Photoshop gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu programlardan hangisini tercih edeceğiniz size kalmış. DeOldify’ın gelişmiş bir sürümünü içeren MyHeritage oldukça iddialı ancak yıllık 200 dolar gibi bir abonelik ücreti var.

Bu nedenle, her şeyi hesaba katarsak DeOldify’ın kalitesini ücretsiz, bulut tabalı olarak sunan Image Colorizer tercih edilebilir.