in

Airbnb, sosyal mesafe için ev partilerini yasakladı

Airbnb ev partileri koronavirüs sebebiyle yasaklanıyor
Airbnb ev partileri koronavirüs sebebiyle yasaklanıyor

Airbnb, COVID-19 salgını nedeniyle ev partileri ile ilgili küresel çapta bir yasaklama kararına imza attı. Söz konusu kararı dün yayınladığı bir blog yazısı ile duyuran Airbnb, sosyal mesafe kurallarını desteklemek için böyle bir adım atıldığını açıkladı.

Popüler konaklama servisi Airbnb, Perşembe günü bir blog yazısı yayınladı. Bu yazıda, Airbnb’nin yerel sağlık departmanlarının sosyal mesafe kuralları ile ilgili kararlarına destek olmak amacıyla, ev partileri ve benzeri etkinliklere yönelik çeşitli tedbirler aldığı ifade edildi. Aynı şekilde Airbnb servsinin, ev partileri ve benzeri etkinlikleri küresel olarak, süresiz bir şekilde yasakladığı belirtildi.

Buna göre Airbnb, ev sahipleri ve kiracılar için en fazla 16 kişilik bir doluluk sınırı getirecek. Yani kiralık bir evde 16 kişiden fazla sayıda kişi kesinlikle kalamayacak. Söz konusu karara uymayanlar hakkında çeşitli yaptırımlar uygulanacak. Bunlar arasında Airbnb’den uzaklaştırma ve hatta yasal işlem başlatma gibi yaptırımlar yer alacak.

Airbana tarafından ev partileri ve etkinlikler ile ilgili alınan bu kararlar, tüm dünya genelinde, kiralanacak her mülk için geçerli olacak ve süresiz olarak uygulanacak.

Airbnb ev partileri kararı halka arz başvurusundan bir gün sonra geldi

Airbnb’nin ev partileri ve etkinliklerle ilgili kararı, halka arz başvurusundan bir gün sonra geldi. Bilindiği üzere koronavirüs salgını ile birlikte finansal manada sıkıntıya giren dev şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na belgelerini teslim etmiş ve resmi bir şekilde halka arz başvurusunda bulunmuştu.

Airbnb yaptığı açıklamada, “Bu tür bir davranışın inanılmaz derecede sorumsuz olduğunu düşünüyoruz ve böyle bir işi kabul etmiyor. Bu tür bir davranış sergileyen veya bu davranışa izin veren kimse platformumuza ait değil. ” ifadelerini kullandı.

Şirket bazı ev sahiplerinin, doğum günü partileri ve baby shower gibi etkinliklere izin verdiğini belirtmekle birlikte, yüzde 73’lük bir bölümün hali hazırda partileri yasakladığı bilgisini veriyor.

Airbnb, baştan beridir koronavirüs salgını ile ilgili hassas kararlar alıyor. Zira dev şirket geçtiğimiz haftalarda da salgın sebebi ile politikalarında değişikliğe gitmişti. Ayrıca parti ve etkinlikler ile ilgili seçenek, arama filtrelerinden kaldırılmıştı.