in

AirDrop benzeri Android özelliği Nearby Sharing, beta sürüme geçti

Android Nearby Sharing özelliği nedir, ne için kullanılır?
Android Nearby Sharing özelliği nedir, ne için kullanılır?

Android kullanıcıları tarafından uzun bir süredir beklenen Nearby Sharing özelliği nihayet beta olarak kullanıma sunuldu. iPhone’lardaki AirDrop özelliğine benzeyen bu özellik sayesinde, kullanıcılar hızlı bir şekilde kablosuz olarak veri paylaşımı yapabilecek.

Dünyanın teknoloji devi Google tarafından geliştirilen Android, bu günlerde kazandığı yenilik ve değişikliklerle sık sık gündem olmayı başarıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Android 11 isimli son sürümü ile çok sayıda özelliğe kavuşan işletim sistemine, veri aktarımını hızlandıracak ve kolaylaştıracak çok önemli bir özellik daha ekleniyor.

Android Nearby Sharing özelliği nedir, ne için kullanılır?

Google tarafından bir süredir geliştirilen Nearby Sharing özelliği tıpkı Apple cihazlarda bulunan AirDrop özelliğine benziyor. Google Play Hizmetleri kapsamında kullanıcıya sunulacak olan özellik, veri paylaşımını oldukça hızlı ve kolay bir hale getiriyor.

Henüz test aşamasında olan özellik, şu an için beta olarak kullanıma sunuluyor. Android cihazlar arasındaki veri transferinin bambaşka bir boyut kazanmasını sağlayacak olan yeni özellik Android 6 ve sonraki sürümlerde sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek.

Android Nearby Sharing özelliği ile ilgili ortaya çıkan görseller, söz konusu özelliğin Apple AirDrop ve Huawei Share özelliklerine benzer bir yapıda olduğunu gösteriyor.

Kullanıcılar herhangi bir veriyi paylaşmak istedikleri zaman alt kısımda çıkan seçenekler arasında Nearby Sharing özelliği de yer alıyor. Paylaşım metodu olarak Nearby Sharing özelliğini tercih eden kullanıcıların önüne, yakındaki Nearby Sharing özelliğini kullanan kullanıcıların bir listesi gösteriliyor. Ve ilgili dosya kullanıcı tarafından seçilen kişiye oldukça hızlı ve kolay bir şekilde gönderiliyor.

Nearby Sharing özelliğini kullanan kullanıcılar görünürlük durumlarını diledikleri gibi değiştirebiliyor. Söz konusu özellik, tıpkı AirDrop’taki gibi Bluetooth ve Wi-Fi bağlantıları üzerinden veri gönderimi sağlıyor. 

Henüz az sayıda Android kullanıcısı tarafından kullanılan özelliğin hala test aşamasında olduğu ifade ediliyor. AirDrop’a rakip olacak Android Nearby Sharing özelliğinin ne kadar verimli çalışacağı  ve tam olarak ne zaman tüm kullanıcıların kullanımına sunulacağı ise henüz net olarak bilinmiyor. Teknoloji çevreleri Google’ın Nearby Sharing özelliğini, yeni Android sürümü ile birlikte kullanıma sunabileceğini ifade ediyorlar. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google Photos ile sınırsız fotoğraf depola!