in

AMD Radeon RX 6000 serisinin tasarımı belli oldu

AMD Radeon RX 6000 serisinin tasarımı belli oldu
AMD Radeon RX 6000 serisinin tasarımı belli oldu

Yeni AMD Radeon RX 6000 serisinin tasarımı nihayet belli oldu. Dev şirket, yeni grafik kartı modellinin ilk görüntülerini Twitter ve Fortnite üzerinden resmen yayınladı.

AMD, Radeon RX 6000 tasarımını Twitter ve Fortnite’tan paylaştı

Dünyanın önce gelen işlemci üreticilerinden bir tanesi olan AMD, yeni GPU modeli ile ilgili ilk görüntüleri nihayet paylaştı. Twitter ve Fortnite üzerinden paylaşılan görüntüler, AMD’nin son yeni grafik kartı gurubuna oldukça net bir bakış açısı sunuyor. AMD Radeon RX 6000 olarak isimlendirilen yeni seri, Nvidia’nın amiral gemisi ekran kartlarına karşı verilen bir cevap olma niteliği taşıyor.

Twitter’da paylaşılan görsellerde, yeni AMD Radeon RX 6000 serisinin, tasarım açısından Radeon VII’ye benzediği anlaşılıyor. Bununla birlikte, Radeon VII’den çok daha rafine bir görünüme sahip olduğu görülüyor. Cihazda üç fanlı soğutma sistemi ve ikiz 8 pin’lik güç konnektörü bulunuyor. Bu konfigürasyon yeni ekran kartına 375 watt’a kadar güç sağlanması mümkün kılıyor. Cihaz bu şekli ile kullanıma hazır bir halde geliyor.

AMD Radeon RX 6000 serisinin tasarımı belli oldu

AMD, kendi Fortnite adasında yeni AMD Radeon RX 6000 serisinin üç boyutlu oldukça net bir görünümün de kullanıcılara sunuyor. Ve bu görüntünün kontrol detaylı bir şekilde kontrol edilebilmesine imkan sağlıyor.  2 DP, 1 HDMI ve 1 USB Type-C portuna yer verilen modelin anakart üzerinde 2 slot kaplayacağı ifade ediliyor.

AMD Radeon RX 6000 çıkış tarihi

AMD’nin yeni Radeon RX 6000 serisi GPU’larını 28 Ekim tarihinde piyasaya sürmesi bekleniyor. AMD yeni Radeon RX 6000 serisi ile birlikte Nvidia’ya oldukça sağlam bir cevap vermeye hazırlanıyor.

Yeni modelde, Nvidia’nın RTX 3080 modellerine göre öne çıkan özelliğin yüksek TDP olduğunu söylemek mümkün. AMD yeni nesil ekran kartı modellerinde daha yüksek bir TDP’ye yöneliyor. Nvidia’nın Ampere kartları ile seviyeyi yukarıya taşımasının, AMD’nin TDP konusunda daha rahat hareket etmesine olanak sağladığı ifade ediliyor.

AMD Radeon RX 6000 tasarımı ve sahip olacağı özellikleri ile Nvidia karşısında nasıl bir performans sergileyeceği merak ediliyor. Fortnite sayesinde daha şimdiden oyun severlerle buluşan yeni GPU modellerinin, kullanıcılar tarafında rağbet görüp görmeyeceğiniz bizlere zaman gösterecek.