in

AMD Ryzen 4000 – Zen 3 hakkında her şey

AMD Ryzen 4000 - Zen 3 hakkında her şey cikis tarihi fiyati ozellikleri performansi mimarisi

AMD Ryzen 4000 – Zen 3 işlemci serisi bu yıl içinde piyasaya çıkacak, işte çıkış tarihi, özellikleri, fiyatı ve performansı hakkında tüm bilinenler…

2020 sonunda birçok PC oyunu çıkacak. AMD Ryzen 4000 işlemci serisi, sene sonuna kadar çıkacak yeni AMD ve NVIDIA ekran kartları ve yılın ikinci yarısında çıkacak olan oyunlarla, sene sonunu oyun partisi yaparak geçirmemizi sağlayabilir.

Gelecekteki oyun bilgisayarlarımızın kalbinde, yakında çıkacak olan Zen 3 mimarisi tarafından desteklenen AMD’nin Ryzen 4000 işlemcilerinden biri olabilir. 2019’da piyasaya sürülen başarılı ve yenilikçi Zen 2 mimarisinin halefi olan Zen 3‘ün sıradan bir güncellemeden çok daha fazlası olduğu söyleniyor – aslında, AMD, “tamamen yeni bir mimari” ile daha yüksek hız ve performans vaat ediyor.

İlginizi çekebilir:  Qualcomm, Snapdragon 775G’yi 17 Haziran’da duyurabilir

Peki bu oyun bilgisayarlarımız için ne anlama geliyor? AMD’nin mimari iyileştirmeleriyle bir kez daha Ryzen‘in ilk çıkışı gibi bir atılım yapmasını bekliyoruz.

Zen 3 mimarisi nedir?

AMD, başlangıçta, işlemci yol haritalarında Zen 3 için 7 nm+ işlem düğümü olacağını açıklamıştı. Bu, Ryzen 4000 işlemcilerinin TSMC’nin Extreme Ultraviolet (EUV) litografisini kullanan ilk N7+ düğümü üzerine inşa edeceğine dair spekülasyonlara yol açtı. AMD daha sonra 7 nm+’a yapılan referansları 7 nm ile değiştirdi, ancak bunun yerine daha tanıdık bir 7 nm işlemci kullanacağını onaylıyor, bu da muhtemelen TSMC’den N7P tasarımı olacak.

Bununla birlikte, yeni düğüm, ilk nesil 7 nm işlemcilere göre güç tüketiminde %10 düşüş veya %7 performans artışı sunuyor. AMD büyük olasılıkla performansa odaklanacak, 7 nm süreci zaten Zen 2 ile iyi bir güç verimliliği için ayarlandı, dolayısıyla Ryzen 4000 ile saat hızlarının artacağından emin olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  AMD hâlâ Intel’in izinde

Ryzen 4000 çıkış tarihi

AMD, hem yeni Zen 3 işlemcilerin hem de RDNA 2 grafik kartlarının bu yıl piyasaya sürüleceğini onayladı. Peki ne zaman çıkacaklar? Bu konudaki en yaygın tahmin 28-30 Eylül tarihleri ​​arasında Taypey’de düzenlenecek olan Computex teknoloji fuarı olduğu yönünde.

Ryzen 4000 teknik özellikleri

Yeni bir mimari, üçüncü adımında Zen mimarisinde büyük değişiklikler olduğunu gösterebilir. Bildiğimiz en önemli şey, daha düşük güç tüketimi, daha yüksek performans veya her ikisinin bir karışımını vaat eden TSMC’nin 7nm geliştirilmiş işlem düğümünün kullanılacağı.

Ryzen 4000 performansı

Zen 3, “tamamen yeni bir mimariden bekleyebileceğiniz biçimde” performans sunacaktır. Bu varsayımla, umarız Zen 3 ile bugünün işlemcilerine kıyasla %10-15’lik bir IPC (döngü başına komut sayısı) performans artışı bekliyoruz.

İlginizi çekebilir:  Intel, 3. nesil Xeon işlemcilerini tanıttı

Ryzen 4000 fiyatı

Zen 2 ile sunulan işlemci mimarisi uygun fiyatlıydı ve bunun Zen 3 ile aynı kalacağını pek sanmıyoruz. Yine de Ryzen 3000 işlemcilerin mevcut fiyatlandırma yapısında çok fazla değişiklik beklemiyoruz.