in

Android ekran süresi takibi [Nasıl Yapılır]

Android ekran süresi, cihazınıda geçirdiğiniz zamanda en çok hangi uygulamaları tercih ettiğinizi gösteren bir veridir. Günümüzde, hepimiz akıllı telefonlarımızı farklı amaçlarla da olsa, yoğun şekilde kullanıyoruz. Bu durum bazı insanlar için, bağımlılık boyutunda. Bundan dolayı, telefonda en çok hangi uygulamalarda zaman geçirdiğimizi bilmek önemli. Özellikle, akıllı telefonlarla çok zaman geçiren çocukların kullanımını takip ve analiz etmek, ebeveynlerin meraklandığı bir konu. Peki, Android ekran süresi nasıl bakılır? Ekranda hangi uygulama ve oyunda ne kadar zaman harcandığının bir takip olanağı var mı?

Android ekran süresi takibi yöntemleri

Kendinizin ya da sevdiklerinizin, akıllı telefonunda hangi uygulama ve oyunlarla, hangi işlemlerle zaman geçirdiğini öğrenmenin yollarını sıraladık. Ekran süresini kolay bir şekilde takip etmenin yöntemlerini okuyarak bunu öğrenebilirsiniz. Android’de ekran süresini ölçme yöntemlerine bakalım…

Akıllı telefonlar her ne kadar tamamen güvenli olsa da ve bize harika deneyimler suna da, ekran süremizi sınırlandırmalı ve takip etmeliyiz. Bu da onu ölçerek mümkün. Android’de, geçen zamanı analiz etmenin birkaç farklı yolu var. Bu yıllardan biri yerleşik telefon özelliklerini kullanmak, diğeri ise üçüncü taraf uygulamaları kullanmaktır. Telefonunuza yüklediğiniz çeşitli uygulamalar, ekran süresi analizini size sunabilir.

Digital Wellbeing uygulaması

Digital Wellbeing, Android cihazlarda yer alan harika bir özellik. Bu dahili telefon özelliğiyle, herkes cihazında ne kadar zaman harcadığını kolayca öğrenebilir. Android ekran süresi takibi için kullanılan bu uygulamayı nasıl etkinleştireceğinizi adım adım anlattık:

 • Android cihazınızda, “Ayarlar” bölümünü açın.
 • Ayarlar bölümünde, “Dijital Sağlık ve Ebeveyn Kontrolleri” seçeneğine dokunun.
 • Burada, “Verilerinizi göster” seçeneğine gidin.
 • Sonrasında, bir sonraki ekranda cihazınızın sağ üst köşesinde yer alan üç noktalı simgeye dokunun.
 • Açılır menüde, “Verilerinizi yönetin” seçeneğine gidin.
 • “Günlük cihaz kullanımı” seçeneğinin yanında görebileceğiniz butonu değiştirin.
 • İşte bu kadar… Cihazınızın Digital Wellbeing özelliğini başarıyla aktifleştirdiniz.
iPhone ve Android’de ekran süresi takibi.

Google Play’de yer alan ekran takibi uygulamaları

Bu yöntem, Android ekran süresi izleme ve sınırlama konusundaki ilk yöntemdi. Diğer bir yol da, Android cihazınıza üçüncü taraf uygulamaları yüklemek. Bu konuda da birçok seçenek var. Google Play Store’da, Android ekran süresi izleme konusunda size yardımcı olacak harika seçenekler sizi bekliyor.

 • Google Play Store’u açın.
 • Ekranın üst kısmında yer alan arama çubuğuna, uygulama adını yazın ve “ara” butonuna dokunun.
 • Bu amaç için geliştirilmiş harika uygulamalar arasında “Your Hour”, “Less Phone” ve “Quality Time” adlı uygulamalar var.
 • Uygulama ekranına ulaşınca, indirmek için “Kur” seçeneğine dokunun.
 • İşte bu kadar, indirdiğiniz uygulama ile Android ekran kullanım sürenizi kontrol edebilirsiniz.

Android cihazlarda, ekran süresi takibi işte bu kadar kolay bir şekilde, herkes tarafından yapılabilir. Zamanınızı almayacak bu işlem, telefonda geçirdiğiniz zamanı iyi bir şekilde analiz etmenize yardımcı olacak ve etkin zaman yönetiminde yanınızda olacak.