in

Android için AirDrop özelliği Nearby Sharing kullanıma sunuldu

Android için AirDrop benzeri Nearby Sharing özelliği kullanıma sunuldu
Android için AirDrop benzeri Nearby Sharing özelliği kullanıma sunuldu

Google’ın bir süredir üzerinden çalıştığı Android için Airdrop benzeri veri aktarım özelliği Nearby Sharing nihayet kullanıma sunuldu. iPhone’daki AirDrop özelliğine oldukça benzeyen Nearby Sharing, Bluetooth, WebRTC ve Wi-Fi protokolleri üzerinden yakındaki cihazlarla resim, müzik ve bağlantı gibi pek çok veriyi oldukça hızlı bir şekilde aktarabilecek.

Nearby Sharing özelliği ilk olarak geçtiğimiz yıl başında gündeme gelmiş ve Fast Share yani hızlı paylaşım olarak isimlendirileceği iddia edilmişti. Google yaptığı açıklama ile söz konusu iddiaları doğrulamış ve hızlı bir paylaşım özelliği üzerinde çalıştığını duyurmuştu.

Geçtiğimiz aylarda test edilmeye başlanan ve beta olarak kullanıma sunulan özellik nihayet bugün, Nearby Sharing adı ile kullanıma sunuldu. iOS cihazlardaki AirDrop özelliği ile benzer olan Android için Nearby Sharing, kullanıcıların herhangi bir veriyi hızlı ve kolay bir şekilde gönderebilmesine imkan sağlıyor. Böylelikle herhangi bir bağlantıyı, fotoğrafı, videoyu veya dosyayı paylaşmak isteyen kullanıcı, mesajlaşma, mail gibi uygulamalar üzerinden değil, direkt olarak Nearby Sharing, üzerinden yakındaki bir kişi ile paylaşabiliyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google, Open Usage Commons ile açık kaynaklı projeleri destekleyecek

Nearby Sharing nasıl kullanılır?

Android’in AirDrop’u Nearby Sharing oldukça kolay bir kullanıma sahip bulunuyor. Nearby Sharing’i kullanmak için herhangi bir dosya veya veriyi paylaşma seçeneğine basmak ve açılan seçenekeler arasından Nearby Sharing’i tercih etmek gerekiyor. Cihaz otomatik olarak Nearby Sharing’i açıyor ve yakında bulunan diğer cihazları bularak kullanıcıya gösteriyor.

Kullanıcı liste şeklinde sergilenen cihazlar arasından dilediğini direkt olarak seçip, ilgili veriyi hızlı bir şekilde gönderebiliyor. Google tarafından geliştirilen özellik, bulunan ortama bağlı olarak, dosyayı paylaşmak için en uygun protokolü otomatik olarak seçiyor. Bu Bluetooth olabileceği gibi, WebRTC veya Wi-Fi de olabiliyor.

Nearby Sharing’i kullanan alıcının, ilgili transfer talebini onaylaması, kabul etmesi gerekiyor. Kullanıcılar ayarlar menüsünden, kendi cihazlarını tamamen gizleyebildikleri gibi tüm kişiler için görünür hale de getirebiliyorlar.

Nearby Sharing özelliği de tıpkı Airdrop gibi her cihazda çalışmıyor, bunun için Android 6.0 ve üzeri sürüm kullanan bir akıllı telefona sahip olmak gerekiyor. Google, söz konusu özelliğin bugünden itibaren Google Pixel ve Samsung cihazlara geldiğini ve diğer akıllı telefon markalarına da önümüzdeki günlerde yapılacak çalışmalar neticesinde gelebileceğini ifade ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Samsung için Temmuz 2020 güvenlik güncellemesi yayınlandı

Nearby Sharing’in Chromebook’larla da uyumlu olacağı ifade ediliyor. Yani herhangi bir Android kullanıcısı, telefonu üzerinden Chrome OS işletim sistemli bir cihazda da dosya aktarımı yapabilecek.