in

Android için en iyi AirDrop alternatifleri

Android için en iyi AirDrop alternatifleri

Apple’ın AirDrop özelliğini Android’de nasıl kullanabilirim diye düşünüyorsanız, Android için en iyi AirDrop alternatifleri uygulamalar aradığınızı sunabilir. Android’de AirDrop tarzı bir deneyim yaşamanızı sağlayacak birçok dosya aktarım uygulaması var.

Bir Android hayranı olsanız bile, Apple’ın bazı özellikler açısından oldukça kullanışlı olduğunu kabul edebilirsiniz. Bu özelliklerden biri olan AirDrop, iOS cihazlar ve Mac bilgisayarlar arasında dosya transferini hızlı ve kolay bir şekilde yapmanızı sağlayan bir sistem. USB kablolarına ya da bulut hizmetlerine ihtiyaç olmadan, sadece Bluetooth ve Wi-fi üzerinden hızlı dosya aktarımı sunan AirDrop, sevilen Apple özelliklerinden.

Google’ın AirDrop’a benzer olarak geliştirdiği Nearby Share adlı alternatifi sadece Android ve Chrome OS desteklemekte. Dolayısıyla verileri bir PC ile paylaşmak istiyorsanız, farklı bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Aşağıda yer alan Android için en iyi AirDrop alternatifleri ile fotoğraf, video, uygulama ve diğer dosyaları bir cihazdan diğerine hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz.

Android için en iyi AirDrop alternatifleri: ShareMe

Bir Xiaomi uygulaması olan ShareMe, AirDrop’un en iyi Android alternatiflerinden biri. Başka bir telefona dosya göndermek için diğer kişinin de uygulamayı yüklemesi gerekiyor. Transfer işlemi için Bluetooth ya da Wi-fi üzerinden veri paylaşmak için, QR kod taramanız yeterli oluyor.

Bununla birlikte WebShare seçeneği de geçici bir etkin nokta oluşturuyor. Bunun ardından PC’ler dahil, diğer cihazlar dosyayı almak için bu noktaya erişebiliyor. Her seferinde yeni bir SSID ve parola oluşturmanız gerektiğinden bu özellik biraz garip gelebilir ancak sorunsuz şekilde çalışıyor.

Uygulamayı kullanarak dosyaları bir PC ile paylaşmanın en kolay yolu, PC’de paylaş özelliği. Telefonunuzun ve bilgisayarınızın aynı wi-fi ağında olduğunu varsayarsak bu, bilgisayarınızın web tarayıcısından erişebileceğiniz bir FTP sunucusu kurar. Bununla birlikte Android için bazı AirDrop benzeri uygulamaların yaptığı gibi, küçük resimleri görmenize ya da aynı anda birden fazla dosya seçmenize izin vermez.

Snapdrop

Android için en iyi AirDrop alternatifleri

Snapdrop aslında, teknik olarak bu liste için uygun değil çünkü bir Android uygulaması değil. Snapdrop, ister akıllı telefon ister masaüstü bilgisayar olsun, cihazınızdaki web tarayıcısından eriştiğiniz bir web uygulaması.

Snapdrop web sayfasını açar açmaz cihazınız bir isim alır. Ayrıca, o sayfa açıkken ağınızdaki diğer cihazların adlarını da göreceksiniz.

Bir dosya tarayıcısı açmak için diğer kullanıcıların simgelerine dokunun ya da tıklayın. Bu, ne göndermek istediğinizi seçmenizi sağlar. Daha sonra, diğer kullanıcı dosyayı yok sayma ya da indirme seçeneğine erişir.

Hızlı, basit ve açık kaynaklı bir uygulama olan Snapdrop’ta reklam olmamasının yanı sıra, ücretli seçenek de yok. Tamamen ücretsiz bir dosya aktarım uygulaması.

Zapya WebShare

WebShare, tarayıcınızdaki grafik arayüzünü kullanarak uygulamaları telefonunuzla başka bir cihaz arasında paylaşmaya olanak tanıyor.

Uygulama ile fotoğrafları görüntüleyebilir, videoları ve sesleri oynayabilir, telefonunuzun ekranını paylaşabilir hatta, kamerayı uzaktan kontrol edebilirsiniz. Belirli bir resmi ya da videoyu arıyorsanız, aktarmadan önce dosyaların önizlemelerini görebilmek mükemmeldir.

Ek olarak, WebShare ayrıca bir GIF oluşturucu, bir video ekranı yakalama özelliği ve telefonunuz için depolama temizleyici içerir. Bunları kullanışlı özellikler mi, yoksa şişirme işlevler mi, size bağlı.

Ne yazık ki uygulamada reklamları kaldırmanın bir yolu yok. Bu durum çok can sıkıcı, zira reklamlar sinir bozucu şekilde ekranın çoğunu kaplayabiliyor.

Easy Share

Android için en iyi AirDrop alternatifleri

Android için en iyi AirDrop alternatifleri içinde yer alan Easy Share’ı kullanarak bir telefondan diğerine dosya aktarmak için, iki cihazda da Easy Share çalışmalı. Bir kişi Paylaş’a dokunurken, diğerinin Gönder’i seçmesi yeterli.

Bir web tarayıcısı kullanarak da Easy Share’in HTTP sunucusuna erişebilirsiniz. Uygulama, tarayıcınıza yazdığınız bir IP adresi verir. Bu, telefonunuzdaki her şeye erişmenize ve göz atmanıza olanak tanır.

ShareMe’nin FTP tarayıcısına benzese de, dosya yükleme özelliği de mevcut. Easy Share, güçlü bir uygulama değil ancak kolay kullanım sunan ve can sıkıcı reklam içermeyen bir uygulamadır. Küçük reklamları canınızı sıkarsa, bir premium güncellemesi ile reklamları kaldırabilirsiniz.

Pushbullet

Android için en iyi AirDrop alternatifleri

Pushbullet, telefon ve bilgisayar arasında bir bağlantı oluşturarak sadece dosya aktarımını değil aynı zamanda metin mesajlarına erişme ve gönderme olanağı da sunuyor. Uygulamanın dosya paylaşımı özelliği, bir mesajlaşma uygulamasına çok benzer arayüze sahip.

Ücretsiz sürüm oldukça iyi çalışıyor ancak gönderilen dosyaların boyutu ve toplam depolama alanı gibi bazı öğeleri sınırlıyor. Pushbullet Pro aboneliği, sınırları ciddi ölçüde artırsa da uygun fiyatlı değil.

Pushbullet ayrıca, çeşitli kaynaklardan haber ve duyuru gönderen bir bildirim akışına kaydolma olanağı da sunuyor.

AirDroid

Android için en iyi AirDrop alternatiflerinde en bilinen uygulamalardan olan AirDroid, telefondan masaüstü bilgisayara dosya aktarma yollarından biri olarak duyurulsa da zaman içinde farklı özellikler alarak gelişti. Uzaktan kumanda özelliği, ekran kaydı, ekran yansıtma ve yedekleme gibi birçok özellik şu anda AirDroid ile geliyor.

Listedeki uygulamaların çoğunun aksine AirDroid’i kullanmak için oturum açmanız gerekiyor. AirDroid hesabınıza iki cihaz eklemenize izin veriyor. Dosya aktarımında ücretsiz sürüm sizi 30 MB ile sınırlıyor. Premium sürümlerde ise bu sınır 1 GB. Yıllık abonelik gereken bu sürüm biraz pahalı sayılabilir.

AirDroid ücretsiz sürümündeki limit ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa, telefonunuzun içeriğine farklı bir cihazda göz atmak için mükemmel bir uygulama.

Sweech

Android için en iyi AirDrop alternatifleri

Sweech, WebShare ve AirDroid’e çok benzeyen bir uygulama. Sweech arayüzünde, başka bir cihazdaki tarayıcıya yazdığınız bir IP adresi oluşturur. O adresten dosyaları önizleyebilir, indirebilir ya da telefonunuza veri yükleyebilirsiniz. Sürükle bırak şeklinde yapılan bu işlemler oldukça pratiktir.

Sweech ile, dosyaları doğrudan başka bir telefona da gönderebilirsiniz. Uygulama bunun için özel bir URL ve kamera ile taranabilecek QR kod oluşturacaktır. NFC ve Android Beam burada da çalışıyor.

Premium sürüm, parola koruması ve şifreleme gibi kullanışlı özellikler içeriyor. Ancak bir yükseltme yapmasanız bile, Sweech size bir dosya paylaşım sınırlaması getirmiyor, bundan dolayı tercih edilebilir.

Android için en iyi AirDrop alternatifleri listemizde yer alan uygulamalar ve özellikleri bu şekilde. Google’ın Nearby Share uygulaması, Chrome için kullanıma sunulduğunda muhtemelen birçok kişinin tercihi olacak. Ancak o zamana kadar cihazlarınız arası veri aktarımında, USB kablosu gibi yöntemler kullanmadan en hızlı ve en pratik seçenekler, yukarıdaki uygulamalar.