in

Android’de üçüncü taraf uygulama mağazası nasıl kurulur?

Android’de üçüncü taraf uygulama mağazası nasıl kurulur?

Neredeyse tüm Android cihazlar, Google Play Store uygulama mağazası ile birlikte geliyor, ancak dilerseniz Android’de üçüncü taraf uygulama mağazası da kurabilirsiniz. Google Play Store, her ne kadar oyun ve uygulama indirme konusunda resmi adres olsa da, Android, size farklı uygulama mağazası indirme şansı da sunuyor.

Google Play Store, Android’in açık ara en büyük uygulama mağazası. Buna ek olarak, uygulama ve oyunlar konusunda en güvenli yer. Ancak cihazınızda Google Play Store olmayabilir, ya da farklı alternatifleri görmek isteyebilirsiniz. Google Play’e alternatif uygulama mağazaları ve nasıl indirebileceğinizi anlattık.

Adım adım Android’de üçüncü taraf uygulama mağazası kurma

Android’de, Google Play’e alternatif olarak birkaç seçeneğiniz var.

Amazon Appstore

Amazon Appstore, Kindle Fire tabletlerle birlikte gelen bir mağazadır. Ancak dilerseniz Android cihazlarınıza yükleyebilirsiniz. Amazon tarafından desteklendiği için, kullanımı kolay olmasının yanı sıra, güvenli bir uygulama mağazasıdır.

APKPure

Play Store’a benzer bir mağaza olan APKPure, Google’ın Play Store mağazası ile birçok aynı uygulamayı içeren bir platformdur. Ayrıca bu mağaza, coğrafi olarak engellenmiş uygulama ve oyunları indirmek için popüler bir alternatiftir.

F-Droid

Özellikle açık kaynaklı uygulamalara yönelik eski bir Android uygulama mağazası olan F-Droid, çok büyük bir platform olmasa da özel teklifleri var.

Bu uygulama mağazalarından herhangi birini cihazınıza yüklemek oldukça basit. Alternatif uygulama mağazalarının yüklenme sürecini adım adım anlatacağız.

Öncelikle, hangi uygulama mağazasını indirmek istediğinize karar verin. Bu yazımızda örnek olarak Amazon’un uygulama mağazasını kurmaya çalışacağız. Android cihazınızda, uygulama mağazasının web sitesinde indirme bölümünü bulun.

  • APK dosyasının indirilmesini onaylamanızı isteyen bir mesaj geldiğinde, “Tamam”a dokunun.
  • Dosya indirildikten sonra, yüklemek için “Aç”a dokunun.
  • Google Play Store’da olmayan herhangi bir şey için “bilinmeyen kaynaklardan” uygulama yükleme seçeneğini etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunu yapmadıysanız, “Ayarlar”a gitmenizi söyleyen bir uyarı mesajı alacaksınız.
  • “Bu kaynaktan izin ver” seçeneğini açın.
  • Şimdi geri dönün ve uygulama mağazasını yüklemek için “Yükle” seçeneğine dokunun.
  • Kurulum tamamlandığında “Aç”a dokunun.
  • Uygulama mağazası açıkken başlamak için kurulum sürecini takip etmeniz yeterlidir.
  • Yeni uygulama mağazasından ilk kez bir uygulama ya da oyun yüklemeye çalıştığınızda, yukarıda yaptığımız gibi bilinmeyen uygulamaları yüklemesine izin vermeniz gerekecektir. Aynı mesaj görünecek ve sizi ayarlar sayfasına yönlendirecektir.

Artık alternatif uygulama mağazalarının geniş dünyasına adım atabilirsiniz. Android’de üçüncü taraf uygulama mağazası kurma işlemi işte bu kadar basit. Sonraki adımlar, Google Play’de bir oyun ya da uygulama indirme ile hemen hemen aynı ilerlemektedir.