in

Android’de varsayılan Google hesabı değiştirme [Nasıl Yapılır]

Android’de varsayılan Google hesabı değiştirme [Nasıl Yapılır]

Android’de varsayılan Google hesabı değiştirme, kimi zaman gerekli bir işlem olabilir. Android telefon ya da tablet kullanıyorsanız, Google hesabınızın Android cihazınızla çok sıkı bir entegrasyon içinde olduğunu bilirsiniz. Varsayılan Google hesabı, birçok uygulamada, özellikle de Google uygulamalarında oturumlarınızı yönetir. Android’de Google hesabınızı değiştirmek istiyorsanız, nasıl yapılacağını anlattık.

Android’de, birden çok Google hesabı eklemek kolay olsa da, bir hesabı “varsayılan” olarak ayarlamak biraz zahmetlidir. Varsayılan hesap, cihaz ilk kurulduğunda oturum açılan hesaptır. Bu da, onu değiştirmek için hesaplardan çıkış yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

Android cihazınızda, iki Google hesabında oturum açmış olduğunuzu varsayalım. Öncelikle, mevcut varsayılan hesaptan çıkış yapmanız gerekir. Bu da, ikinci hesabı varsayılan olarak konumlandırır. Ardından ilk hesapta tekrar oturum açabilirsiniz ve varsayılan hesabınız değişmiş olur.

Adım adım Android’de varsayılan Google hesabı değiştirme

Başlamak için, Android akıllı telefonunuzun ya da tabletinizin ekranının üstünden aşağı kaydırın. Üretici şirkete bağlı olarak iki kez kaydırmanız da gerekebilir. 

 • Ayarlar menüsünü açmak için, dişli simgesine dokunun.
 • Ayarlar listesini aşağı kaydırın ve Google’ı seçin.
 • Varsayılan Google hesabınız ekranın üst kısmında listelenecektir.
 • hesaplar listesini açmak için, isminizin altındaki açılır ok simgesine dokunun.
 • Sonrasında, “Bu cihazdaki hesapları yönet” seçeneğini tercih edin.

 • Şimdi, cihazınıda oturum açtığınız tüm hesapların bir listesini görürsünüz. Varsayılan Google hesabınızı bulun ve seçin.
 • “Hesabı kaldır”a dokunun.

Hesabın kaldırılmasının tüm mesajları, kişileri ve Android telefon ya da tabletinizdeki ilişkili diğer verileri sileceğini bilmelisiniz. Neyse ki bu veriler kısmen hesapta yedeklenir ve tekrar oturum açıldığında geri yüklenir.

 • Kabul ediyorsanız, açılır onay mesajındaki “Hesabı kaldır” seçeneğine dokunun.

 • Hesap, listeden ve cihazınızdan kaldırılacaktır. Google ayarlarına dönmek için sol üst köşedeki “geri” okuna dokunun.
 • Hesap listesini açmak için adınızın yanındaki açılır ok simgesine yeniden dokunun. Bu sefer, “Başka bir hesap ekle” seçeneğini tercih edin.
 • Parmak iziniz ya da şifrenizi kullanarak, kimliğinizi doğruladıktan sonra bir Google oturum açma sayfası görünecektir. Ekrandaki adımları izleyin ve eklemek istediğiniz hesap için kimlik bilgilerinizi girin.

Hesabın içe aktarılması birkaç dakika sürebilir. Tamamlandığında, Android akıllı telefonunuzda ya da tabletinizde yeni bir varsayılan Google hesabına sahip olacaksınız.

Android’de varsayılan Google hesabı değiştirme işlemi işte bu kadar basit.