in

Eski Google mühendisine 18 ay hapis cezası

Eski Google mühendisi Anthony Levandowski, 18 ay hapis cezasına çarptırıldı
Eski Google mühendisi Anthony Levandowski, 18 ay hapis cezasına çarptırıldı

Uber ve Alphabet’in sürücüsüz araba projesi Waymo arasındaki bir davanın merkezinde yer alan eski Google mühendisi Anthony Levandowski, ticari sırları çalmak suçundan 18 ay hapis cezası aldı

Anthony Levandowski, Google’ın 2009 yılında başlattığı sürücüsüz araba projesi Waymo’nun kurucu üyesi ve mühendislerinden bir tanesiydi. 2016 yılında Google ile yolları ayrılan Levandowski, kısa bir süre sonra sürücüsüz kamyon girişimi Otto’yu kurdu.

Otto’nun 8 ay gibi bir süre sonra Uber’e satılması, Google’ı harekete geçirdi. Dev şirket ilk olarak Levandowski’ye karşı iki tahkim talebinde bulundu. Ardından Waymo, 2017’nin Şubat ayında, ticari sır hırsızlığı ve patent ihlali nedeniyle Uber’e karşı büyük bir dava açtı. Waymo, Levandowski’nin ticari sırları çaldığını ve daha sonra bu sırların Uber tarafından kullanıldığını iddia etti.

İki dev şirket 2018 yılında belirli şartlar altında uzlaşma yoluna gitti. Yapılan anlaşma neticesinde Uber, Waymo’nun gizli belgelerini, donanım ve yazılımlarına dahil etmemeyi kabul etti.

Anthony Levandowski, 18 ay hapis cezası aldı

Waymo’nun eski yöneticisi ve Otto’nun kurucusu konumunda bulunan Anthony Levandowski, 2019 yılının Ağustos ayında 33 hırsızlık suçlamasıyla dava edildi. Levandowski muhtemel bir uzun hapis cezasından kaçınmak ve hakkındaki diğer suçlamalardan kurtulmak için önemli bir savunma anlaşması imzaladı. Bu anlaşma gereği Google’da çalıştığı sırada binlerce dosyayı indirdiğini itiraf etti.

Savcılar, Waymo ve Uber arasındaki ticari sır hırsızlığı davasının göbeğindeki isim olan Levandowski için 27 ay hapis cezası istemiş, Levandowski ise COVID-19 ve zatüre geçmişinden ötürü bir yıllık bir ev hapsi cezasına çarptırılmasını talep etmişti.

ABD’deki bölge mahkemesi davayı sonuca bağlayarak Levandowski’yi 18 ay hapis cezasına çarptırdı. Dava hakimi William Alsup, Levandowski’nin ev hapsi talebini reddederek, böyle bir kararın ticari sır hırsızlığına yeşil ışık yakmak olduğunu ifade etti. Alsup, Levandowski’nin hapis cezasını koronavirüs salgınının hafiflemesinden sonra çekmesine ise onay verdi.

ABD bölge mahkemesinin aldığı kararı değerlendiren Google tarafından memnuniyetle karşılandı. Alphabet tarafından yapılan açıklamada, Levandowski ile ilgili alınan kararın, ticari sır yasaları ile ilgili önemli bir kazanım olduğu ifade edildi.

Anthony Levandowski ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi ‘Bugün, üç buçuk uzun yılın sonunu ve önümüzdeki uzun bir yolun başlangıcını işaret ediyor. Ailem ve arkadaşlarıma bu zor dönemde devam eden sevgi ve destekleri için teşekkür ediyorum.’

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Samsung, Galaxy Note 20 serisi için yurt dışında yüzde 20 indirim yaptı