in

Apple, App Store fiyatlarını artırıyor

Apple App Store fiyatları Türkiye ve birkaç ülkede artacak
Apple App Store fiyatları Türkiye ve birkaç ülkede artacak

Apple App Store fiyatları Türkiye, Suudi Arabistan, Meksika ve Şili’de artırılıyor. Vergi değişikliklerinden kaynaklanan bu artış ile birlikte App Store’da bulunan uygulamalar ve uygulama içi satın alımlar, daha yüksek fiyatlarla satışa sunulacak.

AppStore Türkiye fiyatları için dijital hizmetler vergisi düzenlemesi

Buna göre Türkiye, Suudi Arabistan, Şili ve Meksika ülkelerindeki App Store fiyatlarına aşağıdaki ek vergiler eklenecek.

  • Türkiye: %7,5’luk yeni dijital hizmetler vergisi (%18’lik mevcut katma değer vergisine ek olarak)
  • Suudi Arabistan: Katma değer vergisinde %5’ten %15’e artış
  • Meksika: %16’lık yeni katma değer vergisi
  • Şili: %19 oranında yeni katma değer vergisi

Apple, Türkiye ve diğer ülkelerdeki yasalar gereği, App Store fiyatlarına yeni vergiler ekleyecek. Türkiye’de fiyatlarda yapılan artışın sebebi, yüzde 7.5 olarak ifade edilen yeni dijital hizmetler vergisi olacak. Buna göre Apple, yüzde 18’lik mevcut katma değer vergisine ek olarak, App Store için Türkiye’den elde ettiği gelirlere ek olarak yüzde 7.5 oranında yeni bir vergi ödeyecek. Ve dolayısı ile bu vergi, fiyatlara yansıtılacak.

Türkiye’nin çıkardığı yeni dijital hizmetler vergisine göre internet üzerinden yapılan her türlü alışveriş ve reklamların yanı sıra, parayla indirilen oyun, müzik ve video gibi hizmetlerden elde edilen gelirler için yüzde 7,5 oranında bir Dijital Hizmet Vergisi’ni ödenecek. Bu yasaya Apple gibi ABD’li şirketler de dahil olmak üzere, tüm uluslar arası şirketler tabi olacak.

Apple App Store fiyatları Türkiye ve diğer birkaç ülkede artacak

Apple, bugün itibari ile geliştiricileri, yeni vergiler hakkında uyarmaya başlamış durumda. Buna göre uygulama içi satın alımlar ve uygulama fiyatları yeni vergi oranına göre yeniden düzenlenecek. Kullanıcılar App Store üzerinden satın aldıkları ürün ve hizmetler için daha yüksek ücretler ödemek zorunda kalacak.

Apple App Store fiyatları Türkiye, Suudi Arabistan, Şili ve Meksika gibi ülkelerde yükselecek. Almanya, Fransa ve İtalya ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde ise fiyatlarda herhangi bir değişiklik olmayacak.

App Store geliştiricileri, güncellenmiş fiyat tablolarını Apple’ın geliştirici sitesinden indirebilecekler. Geliştiriciler dilerlerse, yeni vergilere göre fiyatlarını değiştirebilecek veya uygulama, abonelik ve uygulama içi satın alımlar için aynı fiyatlarla devam edebilecekler. Apple tarafından verilen bilgiye göre, fiyat değişiklikleri bir kaç gün içerisinde kullanıcılara yansımaya başlayacak.