in

Apple, eski iPhone’ları yavaşlattığı için 113 milyon dolar ödeyecek

Apple eski iPhone modellerini yavaşlattığı için ceza verecek
Apple eski iPhone modellerini yavaşlattığı için ceza verecek

Apple, eski iPhone modellerini yavaşlatttığı ile ilgili suçlamaları düşürmek için 113 milyon dolar ödeyerek uzlaşma yoluna gidiyor. 2016 yılında ortaya çıkan iddialar Apple’ın, kullanıcıları yeni cihazlar satın almaya yönlendirmek için, eski cihazları yazılım güncellemeleri ile yavaşlattığını söylüyor.

Apple, bundan yaklaşık dört yıl önce büyük bir skandalla gündeme geldi. İddialara göre dev şirket, kullanıcıları yeni cihazlar satın almaya yönlendirmek için, eski iPhone modellerini bilerek ve isteyerek yavaşlatıyordu. Bu işlem yayımlanan yazılım güncellemeleri ile yapılıyordu. Kayıtlara ‘batterygate’ ismi ile geçen bu skandal sonrası, Apple’a karşı oldukça büyük bir dava açıldı.

Otuz üç ABD eyaletinin taraf olduğu bu davada, Apple’ın iPhone 6, 7 ve SE modellerini yavaşlattığı ve böylelikle milyonlarca iPhone kullanıcısını mağdur ettiği ifade ediliyordu. Apple ise bu iddiaları tamamıyla reddediyor ve söz konusu işlemin, yaşlanan telefonların pil ömrünü korumak için gerçekleştirildiğini söylüyordu.

Dev şirket, Mart ayında açılan benzer bir grup davasında, etkilenen iPhone sahiplerine 500 milyon dolara kadar ödeme yapmayı kabul etmiş ve davacılarla uzlaşma yolunu seçmişti. 2016 yılında ortaya çıkan ve milyonlarca iPhone kullanıcısını etkileyen ‘batterygate’ skandalı ise henüz bir sonuca bağlanmadı.

Apple, eski iPhone modellerini yavaşlattığını kabul etmişti

Apple 2017 yılında yaptığı bir açıklama ile, bazı iPhone modellerini yavaşlattığını kabul etmiş ve bunu özellikle yaptığını belirtmişti. Dev şirket, buna gerekçe olarak telefonların pil ömrünün azaldığını ve bu sebeple yayınlanan yazılım güncellemeleri ile, batarya kullanımının azaltıldığını açıkladıştı.

Davacı eyaletler ise, Apple’a yönelik suçlamalarına devam etmiş, ve dev şirketin aldatıcı bir şekilde hareket ettiğini savunmuştu. Buna göre Apple’ın en baştan yazılım güncellemelerinin hedefini açıklaması veya kullanıcılara batarya değişimi seçeneği sunması gerekiyordu. Fakat dev şirket bunu finansal bir kazanç elde etmek için yaptı.

Apple, eski iPhone modellerini yavaşlatmasının, finansal amaçlarla yapıldığı iddiasını reddetlese de, Arizona Başsavcısı Mark Brnovich, çarşamba günü yayınlanan mahkeme belgesine şu ifadeleri not düştü; “Birçok tüketici, iyileştirilmiş performans elde etmenin tek yolunun Apple’dan daha yeni bir iPhone satın almak olduğuna karar verdi. Apple elbette bunun satışlar üzerindeki etkilerini tam olarak anladı.’’

Apple, söz konusu suçlamaları düşürmek için 113 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Fakat herhangi bir suç işlediğini veya herhangi bir yasayı ihlal ettiğini ise kabul etmedi. Teknoloji devi ayrıca ünümüzdeki üç yıl boyunda web sitesinde yayınladığı yazılım güncelleme notlarında, iPhone ve iPhone güç tüketimi hakkında doğru bilgiler vermeyi vadetti.