in

Apple, MacOS 11 Big Sur güncellemesini yayınladı

MacOS 11 Big Sur güncellemesi nihayet yayınlandı
MacOS 11 Big Sur güncellemesi nihayet yayınlandı

MacOS 11 Big Sur güncellemesi nihayet yayınlandı. ARM tabanlı M1 Silicon işlemci ile tam uyumlu bir şekilde çalışan yeni sürüm, Mac kullanıcılarına çok sayıda yeni özellik ve yüksek performans vaadediyor.

Apple, bu hafta başında düzenlediği One More Thing etkinliği ile birlikte ARM tabanlı ilk işlemcisini duyurmuş ve yeni Mac modellerini de teknoloji severlerin beğenisine sunmuştu. Bununlarla da yetinmeyen dev şirket, yeni Silicon M1 işlemci ile tam uyumlu bir şekilde çalışacak yeni MacOS güncellemesi için tarih vermişti.

Apple’ın son yıllarda dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için yayınladığı en büyük güncellemelerden biri olan MacOS Big Sur bir diğer adıyla MacOS 11.0 nihayet dün gece itibari ile yayınladı. Apple, işletim sisteminin yeni sürümünü, tüm uyumlu Mac kullanıcılarının kullanımına sundu.

MacOS 11 Big Sur güncellemesi çok sayıda yeni özellik ve iyileştirme içeriyor

Apple’ın Intel işlemcilerden ARM tabanlı M1 Silicon işlemcilere geçişini temsil eden MacOS 11 Big Sur güncellemesi, çok sayıda optimizasyonun yanı sıra çeşitli özellikler ve iyileştirmeler içeriyor. Hangi Macbook modeli olursa olsun, MacOS 11 Big Sur güncellemesini alan cihazlar, gözle görülür bir değişim yaşıyor.

Yeni sürüm, MacOS’un genel görünümünü ve verdiği hissi değiştiriyor. Bununla birlikte bazı açılardan iPhone ve iPad benzeri bir görünüme kavuşuyor. Apple Safari gibi bazı uygulamalarda da bazı değişikliklere gidiyor. Örneğin Mesajlar uygulamasında iPhone’daki gibi sohbet sabitleme ve özel efektler ekleniyor.

MacOS Big Sur sürümü ile uyumlu bir cihazınız varsa, yeni güncellemeyi indirmek için acele etmemenizi tavsiye ederiz. Zira yeni güncellemenin ilk günlerinde bazı problemler ortaya çıkabiliyor. Bu da kullanıcılara nadiren de olsa bazı problemler yaşatabiliyor. Aynı şekilde dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızı güncellemeden önce, cihazınızın bir yedeğini almanız, oldukça iyi bir tedbir olacaktır.

MacOS 11 Big Sur ile uyumlu Mac modelleri

İşte yeni MacOs sürümü ile uyumlu Mac, iMac ve Macbook modellerinin bir listesi;

  • MacBook (2015 ve daha yeni modeller)
  • MacBook Air (2013 ve daha yeni modeller)
  • MacBook Pro (2013 ve daha yeni modeller)
  • Mac mini (2014 ve daha yeni modeller)
  • iMac (2014 ve daha yeni modeller)
  • iMac Pro (2017 ve daha yeni modeller)
  • Mac Pro (2013 ve daha yeni modeller)