in

M1 işlemcili Macbook Air, GeekBench puanı ile, Intel işlemcili Mac’leri geride bırakıyor

Macbook Air GeekBench puanı ile Mac'leri geride bırakıyor
Macbook Air GeekBench puanı ile Mac'leri geride bırakıyor

Apple’ın yeni nesi Macbook Air modelinin GeekBench puanı belli oldu. Silicon M1 çipi ile birlikte gelen model, Apple tarafından üretilen pek çok cihaza fark attı.

Apple, ARM tabanlı Silicon M1 çipi ile ürettiği ilk Mac modellerini, 10 Kasım’da gerçekleştirdiği One More Thing etkinliği ile birlikte duyurdu. MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini olarak sıralanan bu modeller, Intel marka bir işlemciye sahip olmayan ilk Apple bilgisayarlar olma özelliği taşıyorlar.

Apple’ın ilk defa bu yıl ortasında gerçekleştirdiği Dünya Geliştiriciler Konferansı ile duyurduğu bu değişim, büyük bir performans iyileştirmesinin de habercisi olarak yorumlanıyor. Zira Apple’ın kendi işletim sistemine en uygun işlemciyi geliştirdiği ve bu sayede Mac kullanıcılarına çok daha iyi bir performans sunmak istediği ifade ediliyor.

ARM tabanlı Silicon M1 işlemciye sahip Macbook Air üzerinde yapılan ilk testler, Apple’ın bu konuda başarı sağladığına işaret ediyor. Zira M1 işlemcili Macbook Air, GeekBench puanı ile, bugüne kadar piyasaya sürülmüş tüm Intel işlemcili Macbook modellerini geride bırakıyor.

M1 Silikon işlemcili Macbook Air, yüksek bir performans sunuyor

Apple’ın Intel ile yollarını ayırması ve ARM tabanlı kendi işlemcilerine geçeceğini duyurması bazı merakları ve endişeleri de beraberinde getirmişti. Bazı çevreler, yeni nesil Mac’lerin Intel işlemcili Mac’ler kadar iyi bir performans gösterip gösteremeyeceği konusunda şüpheliydi. Fakat M1 işlemcili ilk Mac’lerin resmi olarak duyurulmasından bir kaç gün sonra gerçekleştirilen testler, bu endişelerin yersiz olduğunu gösteriyor.

Zira Silicon M1 çipi ile üretilen MacBook Air, GeekBench testlerinde, bugüne kadar üretilmiş tüm Mac cihazlardan çok daha yüksek bir performans sunuyor. GeekBench tarafından gerçekleştirilen performans testine göre 8 GB RAM’e sahip yeni nesil Macbook Air, tek çekirdekte 1.687 puan, çoklu çekirdekte ise 7.433 puan almayı başarıyor. Macbook Air’deki M1 Silicon işlemci ise 3.2 Gaz frekans hızına ulaşıyor.

Macbook Air GeekBench puanı ile Intel işlemcili cihazlara fark atıyor

Macbook Air, mevcut Apple cihazları ile karşılaştırıldığında da oldukça etkileyici bir performans ortaya koyuyor. Tahmin edilebileceği üzere, M1 işlemcili Macbook Air, iPhone ve iPad de dahil olmak üzere tüm iOS işlemcili cihazları geride bırakıyor. Rapora göre yeni iPhone 12 Pro, GeekBench testinde tek çekirdekli olarak 1.583, çok çekirdekli olarak ise 3.898 puan alıyor. A14 işlemcili iPad Air ise, tek çekirdekte 1.585 puan, çok çekirdekte ise 4.647 puan alıyor.

Yeni nesil Macbook Air, GeekBench puanı ile yalnızca iPhone ve iPad modellerini değil, diğer pek çok Mac modelini de geride bırakıyor. Çoklu çekirdekte 7.433 puan almayı başaran M1 işlemcili bu modelin, geride bıraktığı Mac’ler arasında 10. nesil 2.4GHz Intel Core i9 işlemcili 2019 model 16 inç MacBook Pro modeli de de yer alıyor.

Aynı Silicon M1 çipi kullanıyor olsalar bile, yeni nesil Macbook Air ve Macbook Pro arasında da bazı performans farklılıklarının olduğunu söylemek gerekiyor. Öncelikle Macbook air, fansız bir tasarıma sahip bulunuyor. Macbook Pro modelinde ise yine Apple tarafından geliştirilmiş bir soğutma sistemi yer alıyor.

Mac mini ise Macbook Air ile hemen hemen aynı performansı gösteriyor. Cihazın GeekBench puanı, Macbook Air’e oldukça yaklaşıyor. Verilen bilgilere göre M1 işlemcili yeni Mac mini tek çekirdekte 1.682 puan, çoklu çekirdekte ise 7.067 puan almayı başarıyor.