in

Apple Watch 6 ve WatchOS 7 ile birlikte gelecek özellikler

Apple Watch 6 ve WatchOS 7 özellikleri
Apple Watch 6 ve WatchOS 7 özellikleri

Apple, geçtiğimiz aylarda düzenlediği WWDC 2020 etkinliği ile birlikte WatchOS 7 işletim sistemini tanıttı. Pek çok yeni özellik ile birlikte gelen bu güncelleme, Apple’ın bir sonraki akıllı saati Apple Watch 6 özellikleri ile ilgili de çok sayıda ipucu verdi. Bu yazıda Bu yıl içerisinde piyasaya sürülmesi beklenen Apple Watch 6 ve WatchOS 7 özellikleri hakkında dile getirilen tüm bilgi ve iddiaları bir araya getirdik. İşte Yeni Apple Watch 6 ve WatchOS 7 ile gelen özellikler.

Yeni Apple Watch 6 özellikleri

Apple Watch 6 tasarım özellikleri

Bu yılki Apple Watch 6, çok büyük bir ihtimalle önceki Apple Watch modellerine oldukça benzeyecek. Cihazın yuvarlak kenarlı kare bir gövdesi ve OLED bir ekranı olacak. Apple, WatchOS 7 ile gelen bazı özellikleri daha iyi gösterebilmek için ekran boyutunda bazı değişikliklere gidebilir. Aynı şekilde kullanıcılara farklı Apple Watch kayış seçenekleri sunulabilir.

Sonuç olarak yeni Apple Watch 6’nın radikal tasarım değişiklikleri ile geleceğine dair pek bir işaret yok. Nitekim tasarımda gerçekleştirilecek büyük bir değişiklik, diğer Apple Watch uygulamalarını da etkileyecektir. Bu sebeplerden ötürü Apple’ın farklı bir tasarıma geçmesinin birkaç yıl sürebileceği tahmin ediliyor.

Kan oksijen seviyesini ölçebilen nabız oksimetresi

Sağlık alanı, bu yıl Apple’ın akıllı saatleri üzerinde yoğunlaştığı en önemli konuların başında yer aldı. Teknoloji devi, akıllı saat işletim sistemi WatchOS’a insan sağlığını ilgilendiren çok sayıda özellik ekledi.

Apple’ın sağlıkla ilgili getirdiği özelliklerden bir tanesi de kandaki oksijen miktarını ölçmek için kullanılabilecek olan namız oksimetresi. Bu özellik kullanıcının kanındaki oksijen miktarını ölçmekle kalmayacak. Aynı zamanda belirli parametlerden yola çıkarark, kullanıcının sağlıklı olup olmadığını tespit edip, tehlikeli durumlarda uyarılar gönderecek.

Apple’ın getireceği böyle bir özellik, zamanlama açısından da oldukça uygun olacaktır. Zira bazı doktorlar COVID-19 semptomlarını izlemek için nabız oksimetresi önermektedir. Bazı insanlar buradan yola çıkarak bu tür cihazlar satın alma yoluna girmiştir. Dolayısıyla kan oksijen seviyesini ölçebilen bir nabız oksimetresinin Apple Watch 6 özellikleri arasında yer alması oldukça mantıklı ve faydalı bir adım olacaktır.

Daha iyi bir uyku takibi

Apple Watch 6 özellikleri arasında, WatchOS 7 ile birlikte gelecek olan uyku takibi özelliği de olacak. Apple, yeni akıllı saat modelinin pil ömrünü uzatarak uyku takibini ve kan oksijen ölçümünü daha iyi bir hale getirecek.

Yeni Apple Watch 6, rakiplerinin aksine, kullanıcının uykuya harcadığı zamana odaklanacak. Çeşitli oksijen varyasyonlarını kontrol ederek, kullanıcının uyku apnesi gibi uyku rahatsızlıklarını tespit etmesine yardımcı olacak.

Kan basıncını ölçme

Apple tarafından alınan bazı patentler yeni Apple Watch modellerinin, kan basıncı değerlerini ölçebileceğini gösteriyor. Bu işlemin geleneksel yöntemlerde olduğu gibi kolun sıkılması ile değil, çeşitli sensörler aracılığı ile gerçekleştirilebileceği ifade ediliyor.

Söz konusu patentler gelecek için umut verici olmakla birlikte, söz konusu özelliğini Apple Watch 6 ile birlikte geleceğini göstermiyor. Dolayısı ile Apple Watch 6 özellikleri arasında kan basıncı ölçme özelliğinin de bulunup bulunmadığı henüz net olarak bilinmiyor.

Panik atak ve stres takibi

Apple Watch 6 ile birlikte gelebilecek özelliklerden bir tanesi de panik atak ve stres takibi olacak. Buna göre çeşitli parametrelerden yola çıkan yeni Apple Watch 6 kullanıcıların panik ataklarını ve stres durumlarını takip edebilecek. Ve olası bir kriz anında gerekli yerlere çeşitli uyarılar gönderecek.

Çocuk dostu özellikler

Sızdırılan bilgiler, Apple Watch 6’nın ebeveynlere yönelik bazı özellikler ve araçlarla birlikte geldiğini gösteriyor. Buna göre ebeveynler, Apple Watch 6 aracılığı ile çocukları ile sürekli olarak bağlantıda kalabilecekler.

Ebeveynler, SchoolTime isimli bir özellik sayesinde, çocukların hangi uygulamaları hangi zamanlarda kullanabileceğini belirleyebilecek. Bu da ders çalışan veya sınıfta bulunan çocukların dikkatinin dağılmasını engelleyecek.

Görüldüğü üzere Apple Watch 6 özellikleri ile daha çok sağlık alanına yoğunlaşacak. WatchOS 7 işletim sistemi ile desteklenecek olan yeni cihaz kullanıcılara çok sayıda benzersiz özellik sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ABD'de 12 milyon hasta verisi çalındı