in

Apple’ın WWDC 2020 etkinliğinde duyurduğu tüm yenilikler

Apple WWDC20 etkinliğinde çok sayıda yeni özellik duyurdu, işte tüm yenilikler
Apple WWDC20 etkinliğinde çok sayıda yeni özellik duyurdu, işte tüm yenilikler

Apple tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2020), nihayet başladı ve her ne kadar yeni bir Apple cihazı tanıtılmasa da, yenilikler ve yazılım tarafındaki özellikler kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Apple tarafından WWDC 2020 etkinliğinde duyurulan tüm yenilikler

Apple tarafından duyurulan yeniliklerden bir tanesi Mac bilgisayarlar ile ilgili oldu. Yapılan açıklamada tıpkı iPhone ve iPad cihazlarda olduğu gibi Mac cihazlar da Apple’ın ürettiği yonga setlerinin kullanılacağı açıklandı.

Apple WWDC 2020 etkinliğinde, iPhone ve iPad kullanıcıları tarafından uzun bir süredir merakla beklenen yeni iOS 14 ve iPadOS 14 güncellemeleri de tanıtıldı. iOS ve iPadOS işletim sistemlerinin yeni sürümleri çok sayıda yeni özellikle birlikte geldi.

Apple, Mac kullanıcılarını sevindirecek bir güncelleme haberi de verdi. Buna göre Mac işletim sistemli bilgisayarlara MacOS 11 Big Sur ismiyle yeni bir güncelleme geliyor. Söz konusu güncelleme çok sayıda yeni özelliğe sahip bulunuyor.

WWDC 2020 etkinliğine duyurulmuş daha çok sayıda yazılım ve özellik bulunuyor. İşte Apple’ın duyurduğu yeniliklerin tamamı.

Apple Mac’te kendi yonga setine geçiyor 

Apple Mac isimli bilgisayarlarında Intel işlemcilerden vazgeçiyor. Apple CEO’su Tim Cook tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni Mac’lerde Apple tarafından geliştirlen yeni yonga setleri kullanılacak. Apple’ın yonga setlerini kullanan ilk Mac’ler 2020 yılı sonunda çıkmış olacak. Şirket Intel işlemcili bilgisayarları ise yazılım güncellemeleriyle desteklemeye devam edecek.

iOS 14 çok sayıda özellikle geliyor

iOS 14 Apple WWDC 2020

iPhone’un işletim sitemi iOS’un yeni sürümü çok sayıda yeni özellikle birlikte geliyor. Yeni sürümde en çok dikkat çeken özellikler ise ekran arayüzü ile ilgili görünüyor. Tanıtım etkinliğine duyurulan özellikler arasında, ekrana bilgi verici içerikler eklemenize yardımcı olacak Widget’ler ve ana ekranın son sayfasına otomatik olarak eklenecek uygulama koleksiyonları yer alıyor.

iOS 14 ile birlikte Siri ekranın tamamını kaplamıyor. Resim içinde resim özelliği ile kullanıcılar farklı uygulamalarda gezerken bile video izleyebiliyorlar. Apple’ın Haritalar servisi artık bisiklet kullanıcılarına özel seyahat rotaları oluşturabiliyor.

Yeni iOS 14, bir uygulamayı denemek için App Store’dan indirme şartını ortadan kaldırıyor. Kullanıcılar herhangi bir oyun veya uygulamayı deneyimlemek için indirmek zorunda kalmıyor. Yeni sürüm CarPlay ile ilgili de pek çok yükseltmeye sahip bulunuyor. Gelen özellikler sayesinde kullanıcılar iPhone’lardaki NFC özelliğini kullanarak, telefonlarını araba anahtarı olarak da kullanabiliyorlar.

iPadOS 14 özellikleri

iPadOS 14 Apple WWDC20
Apple WWDC 2020 etkinliğinde iPadOS’un kazandığı yenilikler dikkat çekti

Apple’ın iPad’ler için 2019 yılında piyasaya sürdüğü iPadOS yazılımının yeni sürümü de dikkat çekici bazı özelliklere sahip bulunuyor. Buna göre kulanıcıları yeni iPadOS 14 ile birlikte geliştirilmiş menülere, kullanışlı kısa yollara ve çeşitli kenar çubuklarına erişebiliyorlar.

iPadOS 14 ile birlikte gelen çağrılar ekranın tamamını kaplamıyor. iOS 14’te olduğu gibi ana ekrana çeşitli Wiget’ler geliyor. iPadOS 14 Apple Pencil ile ilgili de çeşitli yükselmeler içeriyor. Scribble isimli yeni bir özellik sayesinde metin alanlarına yazılan el yazıları, otomatik olarak mente dönüşüyor.

AirPods’a gelen özellikler

AirPods Apple WWDC 2020

Apple’ın kablosuz kulaklığı AirPods’a da yeni özellikler geliyor. Yapılan yeni güncelleme ile birlikte cihazlar arası geçiş daha kolay bir hale geliyor. Automatic Switching isimli yeni özellik sayesinde kulanıcılar MacBook’tan iPhone’a oldukça kolay bir şekilde geçiş yapabiliyor. Bu sayede MacBook’a bağlı bulunan AirPods’lar, herhangi bir arama sırasında otomatik olarak iPhone’a bağlanabiliyor.

AirPods’a gelen özellikler bunlarla sınırlı değil. Apple yapacağı yeni bir yazılımsal iyileştirme ile kullanıcılarına 3 boyutlu ses deneyimi yaşatmayı planlıyor.

Apple Watch’a uyku takibi özelliği

watchOS

WatchOS 7 güncellemesiyle birlikte Apple Watch cihazlara bir çok yeni özellik geliyor. Face Sharing isimli özellik sayesinde saat yüzlerini paylaşmak oldukça kolay bir hale geliyor. Böylelikle kullanıcılar beğendikleri bir saat yüzünü, oldukça kolay bir şekilde kendi Apple Watch cihazlarına indirebilecekler.

Apple WWDC 2020 etkinliğinde Haritalar uygulaması ile ilgili duyurulan yeni özellikler WatchOS 7’yi de kapsıyor. Bisiklet kullanıcıları saatleri üzerinden kendileri için en uygun rotaya erişebiliyorlar. Ayrıca spor yapan kullanıcılar için Workouts’a yeni modlar da ekleniyor. Örneğin Dans modunu seçenler, hip hop ya da Latin dansı yaptıklarında harcadıkları enerji miktarını görebiliyorlar.

Yeni WatchOS 7 güncellemesiyle birlikte Apple Watch’a uyku takip özelliği geliyor. Bununla birlikte gelen Wind Down uygulaması, kullanıcıların uykuya dalmasını ve kişisel uyku rutinlerini takip etmesini kolaylaştırıyor.

MacOS Big Sur güncellemesi

macOS Big Sur
Apple WWDC 2020 etkinliğindeki yenilikler arasında macOS’un bugüne kadarki en büyük güncellemesi de yer alıyor

Apple WWDC 2020 etkinliğinde yeni Mac güncellemesi ile ilgili de çeşitli bilgiler verdi. Buna göre yeni sürüm resmen Big Sur ismini taşıyacak. Yeni güncelleme ile Finder için yeni bir kenar çubuğu, açık ve karanlık ekran modları gelecek. Kullanıcıların bazı ayarlara olan erişimi yeni kısa yollarla sağlanacak. Tıpkı iOS 14’te olduğu gibi MacOS Big Sur sürümünde de Widget’ler yer alacak.

Safari’ye yeni özellikler

Apple’ın Chrome’a rakip olarak geliştirdiği Safari uygulaması da bir çok yeni yükseltme ve özellikle birlikte gelecek. Safari, Akıllı İzleme isimli özelliği ile ziyaret edilen web siteleri ile ilgili bir Gizlilik Raporu sunacak. Ayrıca güvenlik ihlali yaşanmaması adına kullanıcılarına Chrome gibi Parola Kaydetme özelliği sunacak.

tvOS’a Xbox desteği

tvOS 14 ile birlikte Xbox Elite 2 ve Xbox Adaptive Controller için çeşitli özellikler gelecek. Ayrıca resim içinde resim özelliği Apple TV’ye de gelecek. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nvidia GeForce RTX 3080 tanıtıldı: Fiyatı, özellikleri, çıkış tarihi