in

Apple Watch ile kandaki oksijen seviyesi ölçümü nasıl yapılır?

Apple Watch ile kandaki oksijen seviyesi ölçümü nasıl yapılır?

Apple Watch 6 ile beklenen en önemli özelliklerden olan kandaki oksijen seviyesi ölçümü (SpO2) nasıl yapılır, bu yazıda anlattık.

Apple Watch Series 6, kalp ve solunum sağlığının takibi için, yeni birtakım özelliklerle geldi. Bu özellikler içinde, kandaki oksijen seviyesi ölçümü yapmayı sağlayan bir sensör ve Blood Oxygen uygulaması da yer alıyor.

Kanda oksijen seviyesinin düşmesi, birçok hastalıkla ilişkilendirildiği gibi, COVID-19’la da bağlantısı olan önemli bir durum. Çünkü hastalık, yeterli miktarda oksijen alınmasının önünde bir engel oluşturabiliyor. Doktorlar, COVID-19 gibi vakaların ciddiyetini belirlemek için, tedavi sürecinde SpO2 seviyesini takip ediyorlar.

Kanda oksijen seviyesinin düşmesi yani hipoksemi, astım, zatürre ya da kronik kalp rahatsızlıkları nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Apple Watch, Series 6 modelinde sunduğu Blood Oxygen uygulamasıyla, vücudunuzun bu olası risklerine karşı, sizi önceden uyarmayı amaçlıyor.

Kandaki oksijen seviyesi (SpO2) ölçümü nasıl yapılır?

Apple Watch 6’daki sensör, kandaki oksijen seviyesi ölçümü için akıllı saatin arkasına yerleştirilmiş. Dört kırmızı, yeşil ve kızılötesi LED ışık kümesi ve ışığı elektrik akımına dönüştüren dört fotodiyot kullanan sensör, ışıkları bileğinizdeki damarlara yöneltir ve ışığın ne kadar geri döndüğünü ölçer.

Tıbbi ayrıntıları bir kenara bırakırsak, sensör temel olarak oksijen oranı yüksek ya da düşük kanın, kırmızı ve kızılötesi ışığı farklı şekilde emmesine dayanıyor. Bu teknikle Apple Watch, kanın rengini belirleyebiliyor.

Kandaki oksijen seviyesi ölçümü yapıldığında parlak kırmızı sonuç, yüksek seviye olarak değerlendirilirken, koyu kırmızı sonuç ise düşük SpO2 seviyesi anlamına geliyor. Bunun nedeni, ise, organlara ya da kaslara oksijen gitmesine karşın, vücut aynı organ ve kaslardan yeterince oksijen alamıyor.

Blood Oxygen uygulaması nasıl kullanılır?

Apple Watch 6 ile SpO2 değerini dilediğiniz zaman ölçmek mümkün. Bunun için, uygulamayı açıp ekrandaki komutları takip etmeniz yeterlidir.

Apple Watch ile kandaki oksijen seviyesi (SpO2) ölçümü yaklaşık 15 saniye sürer ve tamamlandığında, oksijen seviyesini yüzde olarak görebilirsiniz.

Akıllı saatiniz aynı zamanda, siz hareketsizken de, koltukta uzanırken ya da uyurken, gün içinde periyodik olarak ölçüm yapacaktır. Kan oksijen okuma değerleriniz, Apple Health uygulamsı ile senkronize edilecektir.