in

Apple Watch 6 ve SE ile ne aynı kaldı, ne değişti?

Apple, Time Flies adlı etkinliğinde Apple Watch Series 6 ve Apple Watch SE adlı iki yeni akıllı saati piyasaya sürdü. Apple Watch Series 6, geçen yıl piyasaya çıkan Apple Watch Series 5’in devamı niteliğinde olurken, Apple Watch SE ise, ABD’li teknoloji devinin uygun fiyat segmenti için sunduğu yeni bir modeli. Apple Watch ve SE arasındaki farkları ve benzerlikleri merak ediyorsanız, bir inceleme yaptık.

Apple Watch 6 ve SE arasındaki benzerlik ve farklar…

Fiyatlar

Apple Watch SE, yaklaşık 3040 TL başlangıç fiyatıyla sunulacak. Apple Watch SE (GPS+Cellular) ise 3454 TL fiyat etiketiyle gelecek. Apple Watch Series 6, 4170 TL fiyat etiketine sahipken, Apple Watch Series 6’nın GPS+Cellular modeli ise 5080 Türk lirasından başlayacak.

Apple Watch 6 ve SE farkları: EKG

Apple Watch SE modelinde, EKG özelliği olmayacak.

Açık ekran

Apple Watch SE’de her zaman açık ekran özeliği yok. Apple Watch Series 6, güneş ışığı altında daha iyi okunabilirlik sunduğu, geliştirilmiş her zaman açık ekran özelliği ile geliyor. Ancak bu özellik Apple Watch SE’de eksik. Apple, always-on display özelliği olarak bilinen bu özelliği, 2019’da 5. nesil saatlerinde tanıtmıştı.

İşlemci

Apple Watch Series 6, S6 işlemciden güç alıyor. Apple Watch SE ise S5 işlemcisini kullanıyor. Apple, S6 işlemcinin, önceki işlemciye göre yüzde 20 daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Apple Watch SE’nin ise, Apple Watch Series 3’e göre 2 kat daha hızlı olduğu belirtiliyor.

Kan basıncı izleme

Apple Watch Series 6’nın temel özelliklerinden biri, SpO2 yani, kandaki oksijen düzeyini izleme. Bu özellik, Apple Watch SE’de yok. Apple’a göre SpO2 özelliği, kandaki oksijen miktarını sadece 15 saniye içinde analiz edebilecek.

Ortak özellikler: Ekran

Apple, yeni akıllı saatlerinin her ikisini de aynı tasarımla sunuyor. İki model, 40mm ve 44mm boyut seçenekleri ile sunuluyor.

Sensörler

Apple Watch SE ve Apple Watch Series 6, aynı temel sensörlere sahip. İvmeölçer, pusula, jiroskop gibi sensörler iki modelde de var.

Hücresel veri

Her iki model de, hücresel veri bağlantısı seçeneği ile geliyor. Böylelikle, iPhone’lar olmadan da arama ya da metin girişi yapılabiliyor.

Yazılım

Apple, iki akıllı saat modelini de watchOS 7 yazılımı ile sunuyor. Her iki saat de aynı işletim sisteminde çalışıyor. Bu da, modellerin uyku takibi, otomatik el yıkama algılama ya da yeni egzersiz modları gibi yeni özellikleri sunacağı anlamına geliyor.

Apple Watch 6 ve SE modellerinin diğer bir ortak noktası da, aynı kayışlarla uyumlu olması. Apple Watch SE, yeni Solo Loop bant dahil olmak üzere, tüm Apple Watch kayışları ile uyumlu. Her iki modelde de yeni saat yüzü tasarımları var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  PS5 - Xbox Series X karşılaştırması: Hangisi daha iyi?