in

Apple Watch 6 tanıtıldı: Fiyatı, özellikleri ve çıkış tarihi

Apple Watch 6 tanıtıldı: Fiyatı, özellikleri ve çıkış tarihi

Apple, düzenlediği online etkinlik ile yeni akıllı saatini tanıttı: İşte Apple Watch Series 6 fiyatı, teknik özellikleri ve çıkış tarihi…

Apple Watch 6 modeli, Apple Watch 4 ile sunulan ve Watch Series 5 ile devam eden genel tasarımı koruyor, ancak kandaki oksijen seviyesini izleme ve daha iyi uyku takibi gibi özellikler için yeni sensörler kullanıyor.

Apple Watch Series 6 özellikleri

Apple, Watch 6’nın hem kırmızı hem de kızılötesi ışık kullanarak kandaki oksijen seviyesini yaklaşık 15 saniye içinde ölçebileceğini söylüyor. Şirket, bir kişinin COVID-19 ile enfekte olup olmadığını tespit edip edemeyeceğini test etmek de dahil olmak üzere yeni kan oksijen ölçümü özelliğini kullanarak büyük ölçekli çalışmalar başlatmak için sağlık ağlarıyla ortaklık kurduğunu açıkladı.

Apple Watch Series 6 tanıtıldı: İşte fiyatı, özellikleri ve çıkış tarihi

Serinin altıncı modeli, ayrıca yüzde 20’ye kadar daha hızlı performans vaat eden yeni S6 işlemcisini kullanıyor. Apple’ın A13 yongasını temel alan S6 işlemcisi, geçen yılkı Apple Watch Series 5’in S4 işlemcisini pusula ve yeni ekran kontrolcüsü ekleyerek S5 olarak eklemesi sebebiyle, Apple Watch 4’ten bu yana gerçekleşen en büyük işlemci güncellemesini temsil ediyor.

Watch Series 6, şirketin bu yıl WWDC etkinliğinde duyurduğu watchOS 7 işletim sistemini kullanacak. Apple Watch 3’e kadar destekleyen yazılım güncellemesi cihaza uyku izleme desteğini işletim seviyesinde doğal seviyede getiriyor, ancak Series 6  bu özelliği, özel algılayıcıları sayesinde daha iyi başaracak.

Apple Watch 6 yeni kayışları ile daha fazla özelleştirme seçeneği sunuyor
Apple Watch 6 yeni kayışları ile daha fazla özelleştirme seçeneği sunuyor

WatchOS 7’nin sunduğu diğer özellikler arasında yeni çalışmalar içeren Fitness uygulaması, koronavirüs pandemisi için hazırlanan el yıkama özelliği ve saat yüzlerini paylaşma yer alıyor.

Apple Watch 6, altın, grafit, mavi veya üzerinde çarpıcı bir kırmızı kaplamaya sahip yeni bir Product (RED) modelleriyle alabileceksiniz. Buna ek olarak Apple, herhangi bir toka veya ayar yapılmadan kullanılabilen, tek parça silikondan yapılan “Solo Loop” adlı yeni bir kayışı duyurdu. Solo Loop, farklı tarzlarda ve yedi farklı renkte mevcut olacak. Ayrıca beş renkte mevcut olan iplikten yapılmış örgülü bir Solo Loop kayış da satışa çıkacak. Apple bunların yanında, yeni bir deri kayış da piyasaya sürecek.

Series 4'ten bu yana en büyük işlemci değişimi gerçekleşti
Apple Watch 6, Series 4’ten bu yana en büyük işlemci değişimini yaşadı

Bunların yanı sıra, Apple, ebeveynlerin, iPhone’ları olmayan çocukları için yönetilen Apple Watch’lar ayarlamalarına olanak tanıyan Aile Kurulumu (Family Setup) adlı yeni bir özelliği de duyurdu.

Buu özellik ile ebeveynler, çocuğun saatten kime mesaj gönderebileceğini veya arayabileceğini yönetebilecek, konum uyarıları ayarlayabilecek, okul zamanı için rahatsız etmeyin modları ekleyebilecek. Ayrıca yeni bir saat yüzü, öğretmenleri bir bakışta saatin DND (Rahatsız Etmeyin) modunda olduğu konusunda bilgilendirecek. Family Setup, hücresel bağlantı destekli bir Apple Watch modeli ile çalışıyor. Lansmanda verilen bilgilere göre ABD’deki birkaç operatör aracılığıyla satışa sunulacak.

Watch Series 6, 18 Eylül'den itibaren tüketicilere gönderilmeye başlanıyor
Apple Watch 6, 18 Eylül’den itibaren tüketicilere gönderilmeye başlanıyor

Apple, israfı azaltma çabalarının bir parçası olarak, Series 6 saatin kutusuna USB güç adaptörü dahil etmeyeceğini, sadece şarj kablosunun ekleneceğini belirtti.

Apple Watch Series 6 fiyatı ve çıkış tarihi

Watch Series 6, eski Seri 5 ile aynı fiyata sahip olacak. Yani 40 mm’lik bir model için 399 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. 15 Eylül’den itibaren satışa sunulacak ve 18 Eylül Cuma günü gönderilmeye başlanacak.

Cihazın Türkiye satış fiyatı da açıklandı: 40 mm kadranlı model 2.699 TL, 44 mm kadranlı model ise 2.949 TL olacak.

Apple’ın 15 Eylül lansmanında tanıttığı diğer ürünler ve hizmetler