in

Apple Watch Kalp Monitörü, kalp sorunu olmayan kişileri hastaneye yönlendiriyor

Apple Watch Kalp Monitörü kullanıcıları yanlış yönlendiriyor

Yeni bir araştırmaya göre Apple Watch akıllı saatlerde bulunan Kalp Monitörü, çok fazla sayıda kişiyi gereksiz yere hastaneye yönlendiriyor. İlgili araştırmaya göre, akıllı saatlerindeki uyarıları dikkate alarak bir doktora başvuran kişilerin yalnızca yüzde 10’unda kalp rahatsızlığı bulunuyor.

Apple’ın akıllı saat modeli Apple Watch, kullanıcılarına sunduğu çok sayıda gelişmiş sağlık özelliği ile ön plana çıkıyor. Her yeni modelde bu özelliklere yenilerini ekleyen Apple, kullanıcı sağlığına verdiği önemi pek çok şekilde gösteriyor. Apple Watch, kullanıcılara yalnızca bir takım sağlık göstergelerini sunmakla kalmıyor. Ayrıca onlara çeşitli bildirimler göndererek, gerektiğinde bir sağlık kuruluşuna başvurmaları konusunda uyarılar da da bulunuyor.

Fakat son yapılan bir araştırma, Apple’ın Apple Watch ile sunduğu bazı sağlık uygulamalarının düzgün bir şekilde çalışmadığını gösteriyor. Mayo Clinic Tıp Koleji’nde acil tıp yardımcı doçentliği yapan Heather Heaton, Apple Watch cihazlarda bulunan Kalp Monitörü uygulamasının, kalp rahatsızlığı olmayan pek çok kişiyi, gereksiz yere hastaneye yönlendirdiğini ifade ediyor.

Apple Watch Kalp Monitörü kullanıcılara yanlış bilgiler sunuyor

Heaton tarafından verilen bilgilere göre Apple Watch’ta yer alan kalp izleme uygulaması, kullancıları büyük oranda yanlış yönlendiriyor. Zira yapılan araştırma, Kalp Monitörü yönlendirmesi ile hastaneye başvuran kişilerin yalnızca yüzde 10’una kalp rahatsızlığı teşhisi konduğunu gösteriyor. Bu da Apple Watch’ın ilgili özelliğinin tam olarak doğru çalışmadığına işaret ediyor.

Heaton’a göre Apple Watch, kullanıcıları yalnızca yanlış yönlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda sağlık sisteminin gereksiz yere meşgul edilmesine yol açıyor. Kendisinde kalp rahatsızlığı olduğunu düşünen pek çok Apple Watch kullanıcısı, direkt olarak hastanelerin ilgili servislerine başvuruyor.

Bu durum hem hastanelerin aşırı bir şekilde kullanımına yol açıyor. Hem de pek çok kullanıcı için gereksiz harcama anlamına geliyor. Zira söz konusu uyarıları ciddiye alan pek çok kişi, ücretli bir şekilde muayene oluyor. Sonuçta her iki taraf da bu durumdan zarar görüyor.

Heaton ve çalışma ekibi tarafından yapılan bu çalışma, Aralık 2018 ile Nisan 2019 tarihlerini kapsıyor. Çalışma, Apple Watch’ının kalp ritmi ile ilgili uyarıda bulunduğunu söyleyen 264 hastanın kayıtlarına dayanıyor. Veriler, 264 hastadan yalnızca 30’una kalp rahatsızlığı teşhisi konduğunu gösteriyor.