in

Apple Watch Series 6’ya içeriden bir bakış

Apple Watch Series 6 modelinin içi göründü
Apple Watch Series 6 modelinin içi göründü

Tamir sitesi iFixit, Apple Watch Series 6 modelinin içi ile ilgili detaylı bir rapor yayınladı. Parçalara ayrılan Apple’ın yeni amiral gemisi akıllı saati, oksijen takibi sağlamak için eklenen yeni bir sensöre sahip bulunuyor. Önceki modellerde yer alan ve Force Touch için kullanılan büyük bir donanım parçası ise, bu modelde bulunmuyor.

Apple, geçtiğimiz günlerde biri Apple Watch Series 6 ve diğeri Apple Watch SE olmak üzere iki yeni akıllı saat modelini resmen duyurdu. Teknoloji severlerin oldukça büyük bir merakla beklediği Apple Watch Series 6, şirketin yeni amiral gemisi akıllı saati oldu. Apple Watch SE modeli ise, tıpkı iPhone SE modellerinde olduğu gibi, daha uygun fiyatlı bir akıllı saat arayışında olan kullanıcılara hitap ediyor.

Apple’ın yeni amiral gemisi Apple Watch Series 6, çok sayıda yeni özellik ile birlikte geldiği gibi, önceki modellerde bulunan bazı özelliklerden de mahrum bulunuyor. Yeni cihaz, kandaki oksijen değerini ölçebilen oldukça gelişmiş bir sensöre sahip bulunuyor. Öncekli modellerin aksine, Apple Watch Series 6’da Foruce Touch isimli teknoloji yer almıyor.

Apple Watch Series 6 ile ilgili dünya çapında tanınmış bir tamir sitesi olan iFixit tarafından yayınlanan görseller, cihazın içi ile ilgili bu değişiklikleri gözler önüne seriyor.

Apple Watch Series 6 içi göründü

iFixit, bugün yeni Apple Watch Series 6 modelini parçalara ayırdı. Yapılan inceleme ile birlikte, yeni cihaza eklenen ve kandaki oksijen değerini takip etmek için kullanılan sensöre detaylı bir bakış açısı sunuldu.

Yayınlanan raporda, Apple Watch Series 6’nın ayrıca büyük bir donanım parçası eksikliği ile birlikte geldiği ifade edildi. Buna göre Apple’ın yeni akıllı saati, ekrana yapılan baskı oranına göre farklı seçenekler sunan Force Touch isimli özellik için kullanılan teknolojiye sahip bulunmuyor.

Apple’ın ekrana ne kadar güç uygulandığını farketmesi için kullandığı Force Touch, ilk olarak 2015 yılında kullanıma sunulmuştu. Bugüne kadar Apple Watch modellerinin bir parçası olan bu model, watchOS’un en son sürümü ile birlikte hayatımızdan çıkıyor. Apple, Force Touch özelliğini Apple Watch Series 6 modeline eklememekle kalmıyor. Bu özelliği önceki modellerden de kaldırıyor.

Apple’ın 2015 yılında iPhone 6S ile birlikte kullanıma sunduğu 3D Touch da, Force Touch ile benzer bir kaderi yaşamıştı. Teknoloji devi 2018 yılında bu özelliği akıllı telefonlarından kaldırmaya başlamış ve onun yerine Haptic Touch isimli bir özelliği kullanıma sunmuştu.

Apple Watch Series 6’nın pili daha büyük

Apple Watch Series 6 içi ile ilgili görünen değişikliklerden bir tanesi de, cihazın önceki modellerden daha büyük bir bataryaya sahip olması. iFixit tarafından yayınlanan rapora göre, 44 mm boyutundaki Apple Watch Series 6 modelinin pili yüzde 3,5 oranında, 40 mm boyutundaki Apple Watch Series 6 modelinin pili ise yüzde 8,5 oranında daha büyük.

Apple Watch Series 6’nın, Series 5 ile aynı pil ömrüne sahip olduğunu düşünürsek, boyutlar arasında önemli bir fark olduğunu söyleyebiliriz. En son modellerin önceki modellere göre daha parlak bir ekrana sahip olması, pilin yükseltilmesinin nedeni olabilir.