Fintech

Avustralya, Facebook kripto parası Libra için regülasyona hazır

Yazı:  | 

Facebook’un kripto para birimi Libra, Avustralya pazarına girebilir

Avustralya, Facebook kripto parası Libra için regülasyona hazır. Avustralya Merkez Bankası (RBA), ülkede yeni ödeme teknolojileri alanındaki yeni düzenlemeler konusunda hazır olduklarını belirten bir açıklama yaptı.

RBA ödeme politikası başkanı Tony Richards, Facebook’un Avustralya’da sürdürdüğü kripto para birimi Libra projesi için test aşamasının sürdüğünü ve ilerleyen aşamalarda, merkez bankasının hazır olduğunu ifade etti. Richards, “Şu anda Facebook üzerinden yapılan bir teklifle, Libra koin için test sürecini sürdürüyoruz.” dedi. Richards ayrıca, uluslararası regülasyon topluluğu ve merkez bankalarının, Libra’nın ne zaman faaliyete alınacağı ve ne zaman tanıtımının yapılacağı konusunda birbirleri ile iletişim halinde olduğunu belirtti. Richards’ın açıklamasının devamı şu şekilde:

Elbette inovasyonun hızlı temposu, bizim için zorluklar yaratıyor, ancak bunlarla başa çıkabiliriz. Teknolojiye ayak uydurmalıyız. Bu yüzden bu iş modellerinin arkasındaki teknolojiyi anlıyoruz.

Avustralya Merkez Bankası, daha önce yaptığı bir açıklamada özellikle yurtiçi ödemeler başta olmak üzere, Libra için gerekli regülasyon standartlarını karşılasa dahi, ülkede güçlü bir taleple karşılanıp karşılanmayacağının belirsiz olduğunu söylemişti.

RBA, açıklamasında “Avustralya, zaten NPP gibi denetlenen finans kurumlarında, bir dizi verimli, gerçek zamanlı ödeme yöntemleri ile iyi bir hizmet vermektedir.” ifadesine yer vermişti.