in

Facebook ve Snapchat, TikTok rakibi Dubsmash’i satın alabilir

Facebook ve Snapchat Dubsmash uygulamasını alabilir
Facebook ve Snapchat Dubsmash uygulamasını alabilir

ABD basınında yer alan bilgilere göre Facebook ve Snapchat, TikTok’un önemli rakiplerinden biri olan Dubsmash uygulamasını satın almak için görüşmelere başlamış durumda.

Popüler video paylaşım uygulaması TikTok’un ABD’deki geleceği konusundaki belirsizlik devam ediyor. Yasaklanacağı duyurulan uygulama ile ilgili pek çok teori bulunuyor. Son olarak, Microsoft tarafından alınacağı konuşulan uygulamanın rakipleri de çoğalıyor.

Pek çok şirket, ABD’deki toplam kullanıcı sayısı 100 milyonu TikTok’un yasaklanması durumunda ortaya çıkacak boşluğu doldurmak istiyor. Facebook, Youtube ve Snapchat de dahil olmak üzere pek çok sosyal medya devi, kısa video paylaşımına izin veren yeni platformlar geliştiriyor. Son olarak Instagram’a entegre edilen video paylaşım platformu Reels, bunların en çarpıcı örneklerinden bir tanesini teşkil ediliyor.

Facebook ve Snapchat, TikTok rakibi Dubsmash uygulamasını satın alabilir

ABD merkezli bir haber sitesi olan The Information’da yer alan bir habere göre Facebook ve Snapchat, 2013 yılında kurulan ve TikTok’un önemli rakiplerinden biri olarak gösterilen Dubsmash platformunu satın almak için girişimlere başlamış durumda.

Buna göre her iki şirket de, TikTok’un yerini alma potansiyeline sahip Avrupa menşeli Dubsmash’i satın almak istiyor. Olası satış bedelinin ise yüz milyonlarca doları bulabileceği ifade ediliyor.

Facebook ve Snapchat tarafından satın almak istenen Dubsmash uygulamasının son günlerde büyük bir ilgi gördüğü belirtiliyor. Zira Trump tarafından yasaklanmakla tehdit edilen TikTok uygulaması kullanıcılarının, çeşitli alternatiflere yöneldiği ve Dubsmash’in da oldukça güçlü bir alternatif olduğu ifade ediliyor.

Facebook ve Snapchat iddiaları yalanladı

Dubsmash satın alımı ile ilgili iddiaların ardından Business Insider’a açıklamalarda bulunan bir Snapchat sözcüsü, Dubsmash ekibine hayranlık duyduklarını, fakat satın almak için aktif bir görüşme içerisinde bulunmadıklarını açıkladı.

Aynı şekilde Facebook da, Dubsmash’i satın almak ile ilgili herhangi bir görüşme içerisinde bulunmadıklarını açıkladı. Dubsmash yönetimi ise konu ile ilgili açıklama taleplerini geri çevirdi.

Buna rağmen, böyle bir satın almanın önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi ihtimal dahilinde bulunuyor. Zira ABD’de on milyonlarca kullanıcısı bulunan TikTok’un geleceği ile ilgili belirsizlikler devam ediyor. Facebook ve Snapchat hali hazırda, geliştirdikleri platformlarla TikTok’tan kalan boşluğu doldurmaya oldukça istekli. Bu yüzden, TikTok’un köklü rakibi Dubsmash’u saflarına katmaları hiç şaşırtıcı olmaz.