in

Facebook, WhatsApp ile ilgili güvenlik açıklarını özel bir web sayfasında listeleyecek

Facebook, WhatsApp güvenlik açıkları için sayfa oluşturdu
Facebook, WhatsApp güvenlik açıkları için sayfa oluşturdu

Facebook, bünyesinde bulunan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp ile ilgil güvenlik açıkları için özel bir web sayfası oluşturacak. Bu sayfada WhatsApp’ta tespit edilen ve yamanan güvenlik açıkları ile ilgili detaylı bilgilere yer verilecek.

Facebook, WhatsApp uygulaması ile ilgili yaptığı güvenlik iyileştirmeleri hakkında daha detaylı bilgiler paylaşmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar yaptığı yeni güncellemeler ile ilgili yayınladığı sürüm notlarında oldukça kısa ve öz ifadeler kullanan dev şirket, artık bu konuyla ilgili bilgileri oldukça detaylı bir şekilde aktaracak.

Yani Facebook, bugüne kadar iOS ve Android sürüm notlarında kullandığı ‘bazı güvenlik düzeletmeleri’ ibaresinin ötesine geçecek. Verilen bilgilere Facebook bundan sonra WhatsApp güvenlik açıkları ile ilgili yaptığı iyileştirmeleri, oluşturduğu özel bir web sayfası üzerinden yayınlayacak.

Facebook, yamanan WhatsApp güvenlik açıkları hakkında detaylı bilgiler verecek

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre, bugün itibari ile WhatsApp için oluşturulan bir web sayfası üzerinden, çözümlenen güvenlik sorunları ile ilgili detaylı bilgiler paylaşılacak. Bu sayede kullanıcılar, güvenlik odaklı değişimler hakkında detaylı bilgilere erişebilecekler.

Bir liste olarak yayınlanacak hatalar, WhatsApp’ın resmi sitesinde oluşturulan WhatsApp Güvenlik Tavsiyeleri isimli sayfa üzerinden yayınlanacak. Söz konusu safada, yamanan güvenlik hataları, bu hatalar ile ilgili kısa açıklamalar ve son olarak Ortak Güvenlik Açıkları ve Etkilenmeler (CVE) tanımlayıcı bulunacak.

Sayfada yer verilecek olan CVE numaraları, ilgili hataları, gerçek dünyadaki olası sömürü girişimlerini izlemek isteyen güvenlik araştırmacıları veya kendi müşterilerine güvenlik uyarıları vermek isteyen güvenlik firmaları için yayınlanacak.

Facebook, bu sayfada yer verdiği hataların, mutlak manada istismar edildiği anlamına gelmediğini belirtiyor. Sitede listelenen güvenlik açıklarının, yakın zamanda yamalanmış hatalar olduğu ifade ediliyor. Facebook, bu girişimi ile aynı zamanda kullanıcılarına bir uyarıda bulunmak istiyor. Bu uyarı, WhatsApp uygulamasını güncel tutmanın ne kadar önemli olabileceği anlamına geliyor.

WhatsApp Güvenlik Tavsiyeleri sayfasında, uygulama tarafından kullanılan kitaplıklardaki yamalanmış hataların da listeleneceği belirtiliyor. Bu hataların etkisi WhatsApp uygulamasını aşıyorsa, kitaplık geliştiricileri ve mobil işletim sistemi üreticilerinin de konuyla ilgili uyarılacağı ifade ediliyor.

Facebook, bugün yaptığı açıklamada, şirket olarak şeffaflığa son derece bağlı olduklarını dile getirdi. Facebook, WhatsApp güvenlik açıkları ile ilgili oluşturdukları bu kaynakla, bu tür teknolojiler ile ilgilenen toplulukların, en son gelişmelerden haberdar olmasına yardımcı olmayı amaçladıklarını ifade etti.