in

Firefox Flash desteği 26 Ocak’ta bitiyor

Firefox flash desteği 26 Ocak’ta bitiyor

Mozilla Firefox, Flash desteği için ocak ayında sona erecek duyurusunu yaptı. Şirket tarafından paylaşılan bir gönderide “Firefox 84 sürümü, Flash’ı destekleyen son sürüm olacak. 26 Ocak 2021’de Firefox 85 sürümünü yayınladığımızda, Flash desteği olmadan gönderilecek, performans ve güvenliğimizi artıracak” ifadesi kullanıldı.

Adobe eklentisinin Firefox Flash desteği 12 Ocak’ta bitiyor

Firefox tarafından yapılan açıklamada, “Flash desteğini yeniden etkinleştirmek için bir ayar olmayacak” ifadesi de kullanıldı. Adobe Flash eklentisinin, 12 Ocak’tan itibaren içeriği yüklemeyi durduracağı belirtildi.

Mozilla, bir şirketin Flash lisans desteğine ihtiyaç duyması durumunda Adobe tarafından desteklenen Samsung’un Harman yapısı ile iletişime geçilmesini de aktardı. Tarayıcılarda Flash’ı bitirmek uzun bir yolun sonucunda geldi.

Tarayıcı şirketler daha önce de Flash’ı ortadan kaldırmak için adımlar attı. Mozilla, geçen yıl Flash’ın varsayılan olarak çalışmasını engellemek için harekete geçmişti. Salı günü erken saatlerde, Firefox kullanıcıların web’de sadece HTTPS sitelerinde gezinmesine izin veren bir özellik içeren 83 sürümünü yayınladı. Firefox 83 HTTPS bağlantısı kuramazsa, tarayıcı hata verecek.

Flash, Safari 14 sürümünde de kaldırılmıştı

Adobe, Temmuz 2017’de Flash güncellemeleri ve dağıtımının sona erdiğini duyurmuştu. Flash teknolojisi Apple tarafından, Safari 14 ile kaldırıldı. Firefox flash desteğinin sona ermesi, tarayıcı deneyiminde Flash için bir deneyimin sona ermesi anlamına geliyor.