in

Google Haritalar’da enlem ve boylam koordinatları bulma

Google haritalar'da enlem ve boylam koordinatlarını bulma
Google haritalar'da enlem ve boylam koordinatlarını bulma

Google Haritalar’da enlem ve boylam koordinatları bulma, tüm cihazlarda kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlem.

Günümüzün en gelişmiş harita araçlarından biri olan Google Haritalar, konumunuzu bulmaya yardımcı olmak için tasarlanmış birtakım özellikler içeriyor. Tam konumunuzu bulmak istiyorsanız, Google Haritalar’da enlem ve boylam koordinatları bulmanız mümkün.

Google Haritalar’da tam koordinatları web sitesi başta olmak üzere, Android, iPhone ve iPad’de Google Haritalar uygulaması üzerinden alabilirsiniz.

Web sitesinden Google Haritalar’da enlem ve boylam koordinatları bulma

Bir konumun GPS koordinatlarını (enlem ve boylam), Google Haritalar web sitesi üzerinden kolayca bulabilirsiniz. Bu adımlar sadece Google Chrome’da değil, diğer tüm tarayıcılarda çalışır.

Google Haritalar web sitesinin üst kısmında yer alan arama çubuğunda bir konum arayın ya da görünen harita üzerinde, bir konumu yaklaştırmak için imlecinizi kullanın. Bir konumu belirledikten sonra, ek seçenekler menüsünü getirmek için sağ tıklayın.

  • Açılır menüde, “Burada ne var?” seçeneğine ilerleyin.
  • Buton, sayfanın altında küçük bir konum kutusu getirecektir. Konumun altında bir dizi sayı göreceksiniz.
  • Bu sayılar, ondalık derece ile gösterilen GPS koordinatlarıdır. Bu konumu, Google Haritalar’da tekrar aramak isterseniz, koordinatları arama çubuğunda arayabilirsiniz.

Google Haritalar, sonrasında hakkında daha fazla bilgi bulmanız için ya da yönleri, etrafındaki diğer ilgi alanlarını gösteren özel bir harita oluşturmanıza yardımcı olmak için konumu görüntüler.

Google Haritalar mobil uygulaması ile koordinat bulma

Google Haritalar’da enlem ve boylam koordinatları bulma konusunda diğer bir alternatif de mobil uygulama. Dünyanın herhangi noktasında bir bölgenin tam GPS koordinatlarını Android, iPhone ve iPad için Google Haritalar mobil uygulaması ile öğrenebilirsiniz. Android ve Apple cihazlar için adımlar benzer olsa da, iPhone ve iPad’de ekstra bir adım mevcut.

GPS koordinatlarını bulmak için akıllı telefonunuzda ya da tabletinizde, Google Haritalar uygulamasını açın. Genel bir konum bulmak için arama çubuğunu kullanabilir, manuel bulmak için harita görünümünü kullanabilirsiniz.

  • Harita görünümünü kullanıyorsanız, kırmızı bir raptiye simgesi görünene kadar uzun süre dokunmanız ve işaretlenmemiş bir konum seçmeniz gerekir.
  • Raptiye bıraktığınızda, koordinatlar Android için Google Haritalar arama çubuğunda görüntülenecektir.
  • iPhone ve iPad için Google Haritalar uygulamasının altındaki “İşaretli iğne” kutusuna dokunmanız gerekir.
  • Bu ekran, harita görünümüne bir kırmızı raptiye bıraktıktan sonra görünecektir.
  • Bırakılan raptiyeye dokunduğunuzda, konum adresinin olduğu bir bilgi menüsü ve konumun yol tariflerini kaydetme ya da bulma seçenekleri açılacaktır.
  • Konumun koordinatları, menü altındaki adresin altında listelenecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google Haritalar, COVID-19 vaka sayısı ile ilgili bilgiler verecek