in

Google Meet konferans süresi, ücretsiz planda 60 dakika ile sınırlandırılacak

Google Meet ücretsiz video konferans süresi kısalıyor

Google Meet ücretsiz video konferans süresi, 30 Eylül tarihinden itibaren 60 dakika ile sınırlandırılacak. Google bu yıl başlarında, Google Meet kullanıcı sayını artırmak ve daha büyük kitlelere hitap etmek için bu süreyi geçici olarak sınırsız yapmıştı.

Bilindiğiz üzere koronavirüs salgını ile birlikte pek çok şirket evden çalışma yöntemine geçiş yaptı. Aynı şekilde okulların kapatılması, evden eğitimi zorunlu hale getirdi. Bu süreçte Zoom, Google Meet gibi pek çok video konferans servisi kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaştı.

Google Meet, en büyük rakibi konumunda olan Zoom’un önüne geçmek ve bu alandaki varlığını güçlendirmek için çeşitli adımlar attı. Bu adımlardan bir tanesi de, normalde sınırlı olan video görüşme süresinin, sınırsız bir hale getirilmesiydi.

Google, bu yılın başlarında, Nisan ayında yaptığı bir açıklama ile, 30 Eylül tarihine kadar, tüm Google Meet kullanıcılarının, sınırsız uzunlukta görüntülü görüşmeler yapabileceklerini açıklamıştı. Google Meet’i bu ve bunun gibi bir kaç hamle ile daha da cazip hale getiren şirket, kısa sürede kullanıcı sayısını katlamayı başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Xiaomi Mi 10 Ultra, 120 Hz ekran, 120 W şarj ve 120x zoom ile birlikte geliyor

Google’ın Google Meet ücretsiz plandaki kullanıcılar için belirlediği video konferans süresi kampanyası ne yazık ki 30 Eylül tarihinde sona eriyor. Ve işaretler, Google’ın belirlediği zaman çizelgesine bağlı kalacağını gösteriyor.

Google Meet ücretsiz video konferans süresi 60 dakika olacak

Google, daha önce de açıkladığı üzere 30 Eylül tarihinden itibaren Google Meet ücretsiz plandaki kullanıcıların görüntülü görüşmesini 60 dakika ile sınırlandıracak. Nitekim bir Google sözcüsü tarafından Cuma günü yapılan açıklama, daha önce belirlenen zaman çizelgesinde herhangi bir değişiklik olmadığını gösteriyor.

Hali hazırda Google hesabı Google hesabı olan herkes, 100 kişiye kadar zaman sınırı olmaksızın ücretsiz toplantılar oluşturabiliyor.

Aynı şekilde 30 Eylül tarihinden itibaren G Suite ve G Suite for Education müşterilerine sunulan bazı özellikler de son bulacak. Normalde aylık 25 dolar gibi bir ücretle G Suite Enterprise müşterilerine sunulan 250 katılımcı kadar kullanıcının katılabildiği toplantılar ve 100 bin kişinin canlı olarak takip edebildiği yayınlar ve toplantı kayıtlarını Google Drive’a kaydetme gibi özellikler, G Suite ve G Suite for Education müşterilerinin kullanımına kapatılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  IBM, yüz tanıma sistemi ihracatını sınırlaması için ABD’ye çağrıda bulundu

Google Meet ve daha pek çok video konferans platformu, koronavirüs salgını ile birlikte başlayan yükselişlerini devam ettiriyor. Google’ın Nisan ayından bu yana 100 milyon kullanıcı sayısını geçtiği ifade ediliyor. Google Meet video konferans süresi ile ilgili bu kararın, kullanıcı sayısını olumsuz yönde etkilemesi beklenmiyor.