in

Görüntülü görüşme yazılımı Jio, Zoom’un ardından Whatsapp’ı da klonladı

jio-jiochat-jiomeet
jio-jiochat-jiomeet

Hindistan merkezli bir teknoloji şirketi olan Jio, geçtiğimiz günlerde popüler video konferans uygulaması Zoom’u birebir kopyalamış ve JioMeet isimli bir uygulamayı kullanıma sunmuştu. Oldukça büyük yatırımcılar tarafından desteklenen şirket, şimdi de dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatApp’ı klonlamakla eleştiriliyor. Zira yeni bir tasarıma kavuşan JioChat isimli uygulamanın, WhatsApp’a çok benzediği ifade ediliyor.

Google Play Store’da 50 milyondan fazla indirmeye sahip olan JioChat uygulamasının yeni tasarımı birebir olarak WhatApp’a benziyor. Uygulama için kullanılan arayüz, WhatsApp arayüzü ile her açıdan eşleşiyor.

WhatsApp ve JioChat uygulamalarını yan yana getiren bu görüntü, sohbet uygulaması olan iki uygulama arasındaki benzerliği açık bir şekilde ortaya koyuyor. İki uygulama yalnızca bazı seçeneklerin farklı yerlere, farklı simgelerle yerleştirilmesi ile birbirinden ayrılıyor. JioChat’teki yazı stilleri ve kullanılan bazı simgeler bile WhatsApp ile birebir eşleşiyor. Kullanılan tema, renkler ve bir çok özellik, iki uygulamayı bir birinin kopyası haline getiriyor.

Jio video konferans uygulaması Zoom’u da klonlamıştı.

Jio, daha önce dünyanın en popüler video konferans uygulaması olan Zoom’u da birebir kopyalamakla gündeme gelmişti. Şirket, bir süre önce JioMeet isimli yeni bir video konferans uygulaması geliştirmiş ve bu uygulama birebir olarak Zoom’a benzemekle eleştirilmişti.

jio-jiochat-jiomeet

Bu görsel iki JioMeet isimli uygulama ile Zoom arasındaki benzerliği oldukça açık bir şekilde ortaya koyuyor. İki uygulama arasındaki benzerlik, JioChat ile Whats’app arasındaki benzerlikten bile fazla gibi görünüyor.

Asyanın en zengin iş adamı tarafından fonlanan Jio’nun neden böyle bir klonlama faaliyetine giriştiği ise oldukça merak ediliyor. Zira dev şirketin, dünyanın her yerinden çok sayıda tasarımcıyı işe alabileceği ve oldukça otantik tasarımlar kullanabileceği ifade ediliyor.

Milyar dolarlık bir değer sahip olan Jio’nun bu tarzdaki girişimlerini bazı amaçlarla yaptığı ifade ediliyor. Buna göre, Hint kullanıcılarına hitap eden şirket, Whatsapp’tan JioChat’e geçişleri kolaylaştırmak istiyor.

Aynı şekilde bugüne dek Zoom kullanan kullanıcıların, JioMeet’e yabancılık çekmemesi hedefleniyor. Kullanıcılara sunulacak olan kullanım kolaylığı ile, yeni uygulamalara geçişin çok daha hızlı bir hale geleceği tahmin ediliyor. Jio’nun söz konusu girişimlerine Facebook ve Zoom’un nasıl bir tepki göstereceği merak ediliyor. Aynı şekilde bu hamlelerin kullanıcı üzerindeki etkisi de büyük bir merak konusu.