in

Güney Kore, 6 GHz Wi-Fi ile internet hızını 5 kat artıracak

Güney Kore 6 GHz Wi-Fi teknolojisine geçiyor

Güney Kore Bilim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı 6 GHz bandının Wi-Fi için kullanılabilir hale geleceğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre lisanssız 6 GHz Wi-Fi, 2,1 Gbps’ye kadar indirme hızı sunabilecek.

6 GHz Wi-Fi, küresel olarak yaygınlaşmaya devam ediyor. Güney Kore Bilim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MSICT) dün, Wif-Fi alt yapısında ‘teknik standartlarda önerilen bir değişiklik’ yayınladı. Bu, Güney Kore’nin şimdi Asya’da 6 GHz Wi-Fi’yi benimseyen ilk ülke olma yarışına liderlik ettiği anlamına geliyor. Kaynaklar, bunun bu yıl içerisinde olabileceğini söylüyor.

Güney Kore 6 GHz Wi-Fi kullanan ikinci ülke olacak

Bakanlığın da onayıyla birlikte Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra 6 GHz bant genişliğini Wi-Fi’de kullanan ikinci ülke olacak. Bu karar ile birlikte 6 GHz bandı, 25 mW olarak ülke genelinde üretsiz olarak kullanıma sunulacak.

Cihazdan cihaza bağlantılar için, 5.925 MHz – 6.455 MHz aralığındaki spektrum, içeride veya dışarıda olmasına bakılmaksızın her yerde kullanılabilecek. Bakanlığın aldığı 6 GHz bandında cihazdan cihaza bağlantılara izin verme karar dünyada bir ilk olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google Keen, Pinterest ile rekabet edecek

Wi-Fi hızı 5 kat artacak

Bakanlığın yaptığı testin sonuçlarına göre 6 GHz Wi-Fi, şu anda 400 ila 600 Mbps seviyelerinde olan Wi-Fi hızını 5 kat artıracak. Yeni hız 2,1 Gbps seviyelerine kadar çıkabilecek. Ülkenin her bölgesindeki bağlantı hızında oldukça büyük bir iyileşme sağlanacak.

Güney Kore, ilk olarak Haziran ayında 6 GHz bandını Wi-Fi için kullanılabilir hale getireceğini duyurmuştu. Bakanlık bu duyuru ile birlikte şu an için uydu iletişim için kullanılan 3,7 GHz ila 4 GHz seviyelerindeki spektrumu 5G kablosuz iletişim ağı için yeniden tahsis edeceğini de açıklamıştı.

Koreli kaynaklar, 6 GHz Wi-Fi’nin bu yıl içerisinde Güney Kore’de kullanıma sunulabileceğine işaret ediyor. Güney Kore’nin bu adımı, geçtmişteki icraatlere bakıldığında pek şaşırtı görünmüyor. Zira teknoloji bakımından oldukça gelişmiş olan ülkede, internet gibi iletişim ağlarına son dönemde büyük bir önem veriliyor. Bu da Güney Kore’yi Asya’nın en hızlı internet ağına sahip ülkesi haline getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple’ın ARM tabanlı ilk bilgisayarları 13,3 inçlik Macbook Pro ve 24 inçlik iMac olacak