in

IBM ikiye ayrılıyor: Bulut ve yapay zeka kazandı

IBM ikiye ayrılıyor: Bulut ve yapay zeka kazandı

IBM, bulut ve yapay zeka hizmetlerine odaklanmak için uzun süredir bünyesindeki BT altyapısı işlerini ayrı bir şirkete dönüştererek ikiye ayrılıyor.

Şirket, BT altyapısı çalışmalarını yürüten ve özellikle bulut hizmetleri ve yapay zeka gibi yüksek marjlı yeni işletmelere odaklanmasına olanak tanıyan bir bölünme ile halka açık iki şirkete ayrılıyor.

IBM, yeni CEO’nun planları çerçevesinde ikiye ayrılıyor

109 yaşındaki şirket, CEO Arvind Krishna’nın genişleyen işleri düzene sokma konusundaki uzun vadeli planının ardından, bu hafta yeni gelişmeyi duyurdu. Krishna, 2018 yılından itibaren, açık kaynaklı yazılım şirketi Red Hat satın alması üzerinde çalışmış, Nisan 2020’de ise IBM’in CEO koltuğuna oturmuştu. 34 milyar dolarlık satın alma sonrasında, Red Hat, IBM’in yeni hibrit bulut tekliflerinin temelini oluşturmaya başladı.

Krishna, analistlerle yaptığı bir telefon görüşmesinde şirket bölünmesini IBM tarafından yapılan uzun bir elden çıkarma serisinin son örneği olarak sundu. Şirket, uzun tarihi boyunca, her zaman daha karlı bir zemin bulmak için büyük adımlar atmasıyla da tanınıyor.

Reuters’in haberine göre, Krishna, “Ağ iletişimini 90’larda bıraktık, 2000’lerde bilgisayarları elden çıkardık, yarı iletkenleri yaklaşık beş yıl önce elden çıkardık, çünkü bunların tümü entegre değer teklifimize dahil değil” dedi.

Şu anda yaklaşık 352 bin çalışanı olan IBM’in yeni şirketinin adı, resmi belgelerde “NewCo” olarak geçiyor, ancak bu bir yer tutucu isim, dolayısıyla şirket kurulduğunda yeni bir adı olması muhtemel. Yeni şirketin yaklaşık 90.000 çalışanı ve 19 milyar dolarlık geliri olacak.

IBM’in 2021’in sonundan önce gerçekleşeceğini söylediği bölünme tamamlandığında, NewCo hazır bir müşteri listesiyle dünyanın “lider yönetilen altyapı hizmetleri sağlayıcısı” olacak. Şirketin müşteri listesinde Fortune 100’ün yüzde 75’inden fazlası yer alıyor. Toplamda ise 4,600 müşteriden bahsediliyor.

Yeni IBM ise, firmanın 1 trilyon dolarlık bir pazar fırsatını temsil ettiğini söylediği hibrit bulut platformuna odaklanacak. Şu anda bulut pazarına Amazon ve Microsoft hakim, ancak özellikle koronavirüs pandemisi uzaktan çalışmayı teşvik ettiği için, bu alanda güçlü büyüme görmeye devam edeceğimiz öngörülüyor.

IBM’in açıklamasında, “Daha sıkı entegrasyon ve açık hibrit bulut ve yapay zeka çözümlerine odaklanmayla, IBM, gelirlerinin yarısından fazlasını hizmetlerden elde eden bir şirketten, çoğunluğu yüksek değerli bulut yazılımı ve çözümlerine sahip bir şirkete dönüşecek” ifadeleri yer aldı.