in

Instagram yorum engelleme özelliği nasıl kullanılır?

Instagram yorum engelleme, gönderilerinizde istenmeyen, spam yorumları engelleyebileceğiniz harika bir özellik.

Instagram profilini herkese açık tutmak, daha geniş bir kitleye ulaşıp takipçi sayınızı artırmanın en kilit yolu. Ancak aynı zamanda bu durum, paylaşımlarınızın yorum kısmını spam yorumlara maruz bırakabilir. Neyse ki Instagram gizlilik kontrolleri, gönderilerinize kimlerin yorum yapabileceğini seçebilmenize olanak tanıyor. Instagram yorum engelleme özelliğini nasıl kullanabileceğinizi anlattık.

Adım adım Instagram yorum engelleme

  • iPhone ya da Android cihazınızda Instagram uygulamasını açın. Ekranınızın sağ alt köşesindeki küçük fotoğrafa dokunarak, profil sekmenize gidin.
  • Sağ üst köşedeki butona dokunarak yan menüyü açın ve ardından Ayarlar>Gizlilik’e gidin.
  • “Yorumlar” menüsüne giriş yapın.
  • Burada, “Yorumlara izin ver” seçeneği, fotoğraf ve videolarınıza kimlerin yorum yapabileceğini sınırlamanızı sağlar.
  • Instagram yorum kısıtlama yönetimi sayfasında, genel ayar “Herkes” olarak belirlenmiştir. Bu ayarı, tüm kişilerden, takipçilerden ya da her ikisinden olacak şekilde değiştirebilirsiniz.
  • Dilerseniz, belli kişilerin gönderilerinize yorum yapmasını bireysel olarak da engelleyebilirsiniz. Bunun için, “Yorumlar” ayarlarında, “Şuradan yorumları engelle” kısmına gidin.
  • Ekranın üst kısmındaki metin alanında, kişiler tutamacı ile gezinerek, yorumlarını kısıtlamak istediğiniz kişiler için “Engelle” butonuna basın. Bu listeye, dilediğiniz kadar kişi ekleyebilirsiniz.

  • Bu kararınızdan vazgeçerseniz, sayfaya geri dönerek Instagram yorum engelleme listesine eklediğiniz kişilerin yanındaki, “Engellemeyi kaldır” butonuna dokunun.

Instagram, engellediğiniz kişiye bu durumu bildirmiyor. Dolayısıyla, kısıtlı kişiler gönderilerinize yine yorum bırakabilir, ancak siz dahil olmak üzere bu yorumu kendilerinden başka kimse görmez.

Engellenen kullanıcıların yorumlarını yine de okumak isterseniz, Instagram’ın kısıtlama özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Instagram’da yorum kısıtlama özelliği

Bu özellik ile, birini Instagram’da kısıtladığınızda yorumları size ve kişinin kendisine görünür olur. Instagram bu yorumları varsayılan olarak gizler ve kısıtlı bir kullanıcıdan gelen yorumu, gönderi altında “Kısıtlı yorum” olarak gösterir. “Yorumu gör” seçeneğine tıkladığınızda yorumu görebilir, yanındaki “Sil” butonuna dokunarak tamamen kaldırabilirsiniz.

  • Bir Instagram hesabını kısıtlamak için kişinin profiline girin ve sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun.
  • Listeden “Kısıtla”yı seçin.

Instagram’da sizi hala rahatsız eden biri varsa, son önlem olarak Instagram’da engelleyebilir, ya da hesabınızı “Gizli profil”e çevirebilirsiniz. Bu şekilde gönderi ve hikayelerinizi, sadece onayladığınız takipçiler görebilir.