in

Intel, 11. Nesil Rocket Lake işlemcilerin 2021 başında çıkacağını doğruladı

Intel 11. Nesil Rocket Lake işlemcilerin çıkış tarihi belli oldu
Intel 11. Nesil Rocket Lake işlemcilerin çıkış tarihi belli oldu

Intel, 11. Nesil Rocket Lake masaüstü işlemcilerin, PCIe 4.0 desteğiyle birlikte 2021’in ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini doğruladı.

Intel’in bu duyurusunun zamanlaması muhtemelen tesadüf değil. Zira AMD, masaüstü işlemci sektöründeki rekabeti artıracak yeni nesil Zen 3 mimarili ilk işlemcilerini yarın açıklayacak. Intel bu duyurusu ile birlikte, PC üreticilerine, AMD alternatifi oldukça güçlü işlemciler sunabileceğini yeniden hatırlatmış oluyor.

AMD, yarın piyasaya süreceği Ryzen 5000 işlemciler ile birlikte masaüstü işlemci konusunda Rocket Lake’in en büyük rakibi konumunda olacak. Bu da her iki şirket tarafından atılan adımların, teknoloji severler tarafından büyük bir merakla beklenmesine yol açıyor. AMD’nin Zen 3 mimarili işlemcilerinden aylar sonra piyasaya sürülecek olan Intel, 11. Nesil Rocket Lake işlemcilerin nasıl bir performans göstereceği ve beklenen ilgiyi görüp görmeyeceği, teknoloji çevrelerince oldukça büyük bir merak konusu.

Intel, 11. Nesil Rocket Lake işlemcilerin çıkış tarihi Mart 2021 olabilir

Intel’in yeni masaüstü işlemcilerinin gerçek çıkış tarihi henüz net olarak bilinmiyor. Fakat Videocards sitesi, söz konusu ürünün, Mart 2021 yılında piyasaya sürülebileceğini iddia ediyor. Aynı şekilde yeni Intel Rocket Lake-S serisinin mevcut Intel 400 serisi anakartlarla da uyumlu olacağı belirtiliyor. Bununla birlikte Intel’in yeni masaüstü işlemcilerinde PCIe 4.0 desteği sunacağı ifade ediliyor.

PCIe 4.0’a ek olarak, Rocket Lake-S serisinin, Thunderbolt 4 (ve USB4) desteğiyle birlikte şirketin yeni Xe Gen12 grafiklerini de Rocket Lake-S serisi ile birlikte sunması bekleniyor. Bu özellikler, hızla büyüyen Gen4 pazarında oldukça büyük bir ilgi ile karşılanıyor.

Yeni Intel, 11. Nesil Rocket Lake işlemcilerle ilgili ortaya atılan bazı iddialar, ilginç bir şekilde bu işlemcilerin 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı ile kısıtlı olacağını gösteriyor. Intel’in şuanki amiral gemisi işlemcileri ise 10 çekirdek ve 20 iş parçacığına sahip bulunuyor.

Konuyla ilgili verilen diğer bilgilere göre 11. nesilde Intel’in eskimiş bir işlemci mimarisi olacan 14 nanometre mimarisine veda edeceğiz. Yeni işlemcilerin hısı 5 GHz seviyesine kadar çıkacak. Dev şirket, bu hamlesi ile AMD’nin karşısına oldukça güçlü bir şekilde çıkacak.