in

Microsoft, bazı siteleri Internet Explorer yerine Edge’de açmaya zorlayacak

Internet Explorer bazı sitelerde Edge’e yönlendirecek

Microsoft, önümüzdeki aylardan itibaren, belirli web sitelerini Internet Explorer üzerinden açmaya çalışan kullanıcıları Edge’e yönlendirecek. Bir diğer deyimle, Internet Explorer bazı internet sitelerini açamayacak.

Internet Explorer’a büyük değişiklikler geliyor. Verilen bilgilere göre önümüzdeki aydan itibaren Internet Explorer üzerinden belirli web sitelerine erişmeye çalışan kullanıcılar, Internet Explorer’ın URL’yi yüklemeyi reddettiğini ve bunun yerine siteyi otomatik olarak Edge’de açtığını görecekler.

Bu zorunlu Internet Explorer’den Edge’e yönlendirme işlemi, Microsoft’un Internet Explorer’i kullanımdan kaldırma planlarının bir parçası olacak. Dev şirketin, bu yaz Edge 84 sürümünü piyasaya sürdükten sonra Windows kullanıcıları için bu özelliği kademeli olarak kullanıma sunduğu ve test ettiği ifade ediliyor. Önümüdeki ay yayınlanması planlanan Edge 87 sürümü ile birlikte, Microsoft’un bu eylemi Internet Explorer kullanıcıları için zorunlu hale getirmesi bekleniyor. Yani bazı siteleri Internet Explorer üzerinden açmak isteyen kullanıcılar, otomatik olarak Edge’e yönlendirilecek.

Microsoft 1.156 web sitede Internet Explorer kullanıcılarını Edge’e yönlendirecek

Zdnet’te yer alan habere göre Microsoft Internet Explorer üzerinden toplamda 1.156 web sitesine erişimi kısıtlayacak. Bu yaptırımın temelinde, Microsoft’un Edge tarayıcılara seslice eklediği yeni bir DLL dosyası yer alacak.

ie_to_edge_bho.dll adlı DLL dosyası, Tarayıcı Yardımcı Nesnesi (BHO) olarak bulunacak ve aşağıdaki dizinlerde yer alacak;

  • C: \ Program Dosyaları \ Microsoft \ Edge \ Uygulama \ [SÜRÜM] \ BHO \
  • C: \ Program Dosyaları (x86) \ Microsoft \ Edge \ Uygulama \ [SÜRÜM] \ BHO \

Tarayıcı Yardımcı Nesnesi (BHO), Edge klasöründe yer alsa bile, Internet Explorer her başlatıldığında, uygulamanın içinde yer alan bir kayıt nefreti aracılığıyla yüklenir. BHO, gezinmenin bir bağlantıya tıklamaktan veya adres çubuğuna URL’yi yazmaktan gelip gelmediğine bakılmaksızın, kullanıcının hangi web sitelerine erişmeye çalıştını izleyerek çalışır. ie_to_edge_bho.dll dosyası her seferinde, ilgili URL’nin Internet Explorer ile uyumsuz olan siteler listesinde yer alıp almadığını kontrol eder. Bu liste Microsoft mühendisleri tarafından yönetilmektedir. Ve şu an için bu listede 1.156 site yer almaktadır.

Listede yer alan büyük siteler arasında Youtube, Instagram, Twitter, Yahoo Mail, StackOverflow, StackExchange, VK, ESPN, Chase, Hotstar, Moneygram ve GoDaddy gibi oldukça büyük siteler de yer alıyor. Microsoft, önümüzdeki aydan itibaren bu sitelerden birine Internet Explorer aracılığı ile erişmek isteyen kullanıcıları Edge’e yönlendirecek.