in

iPhone’da el feneri parlaklığını ayarlama [Nasıl Yapılır]

iPhone’da el feneri parlaklığını ayarlama

iPhone’da el feneri parlaklığını ayarlama, fenere ihtiyacınız olduğunuz anlarda ihtiyacınız olan ışık ve parlaklığı kullanabilmenizi sağlar. LED flaşın fener olarak kullanılabilme özelliği, iOS 7’den beri yer alıyor. Bu kısayol Denetim Merkezi’nde yer alıyor. iPhone kullanıcıları, el feneri özelliğine uzun yıllardır aşina. Peki telefonunuzun el fenerinin parlaklığını kontrol edebileceğinizi biliyor muydunuz? Nasıl yapacağınızı anlattık.

Adım adım iPhone’da el feneri parlaklığını ayarlama

Öncelikle yapmanız gereken, burada listelenen iki yöntemden birini kullanarak, iPhone’da Kontrol Merkezi’ni başlatmak.

  • iPhone X ya da daha yeni modeller için: Ekranın sağ üst kenarından aşağı kaydırın.
  • iPhone SE ve iPhone 8, ya da önceki sürümler: Ekranın alt kenarından yukarı doğru kaydırın.

Kontrol Merkezi ekranı göründüğünde, el feneri simgesine dokunun ve basılı tutun. Kontrol Merkezi simgelerinin tam yerleşimi, onu nasıl özelleştirdiğinize bağlı olarak değişir.

Simgeye basılı tuttuktan sonra, üstte bir el feneri simgesi ve ortasında büyük bir beş bölümlü kaydırıcı bulunan ekran göreceksiniz. Üst kısım, maksimum el feneri parlaklığı anlamına gelir ve alt kısım, el fenerinin tamamen kapalı olduğu anlamına gelir.

El fenerinin parlaklığını değiştirmek için parmağınızı kaydırıcı boyunca yukarı ya da aşağı hareket ettirin. Dilerseniz, istediğiniz seviyeye karşılık gelen segmente dokunun. Daha parlak ayarlar, iPhone pilini daha hızlı bitirecektir, bunu unutmayın.

İstediğiniz gibi ayarladığınızda ekrana bir kez dokunun. Kaydırıcı kaybolacak ancak el feneri yanık kalacaktır. El fenerini kapatmak için, Kontrol Merkezi’ni yeniden başlatın. Gerekirse vurgulanan el feneri simgesine dokunun.

El fenerini açmak için Kontrol Merkezi el feneri simgesine bir dahaki sefere dokunduğunuzda, varsayılan olarak kaydırıcıda belirlediğiniz son parlaklık ayarına dönecektir.

Şimdi bu durumda, el feneri parlaklığı manuel olarak ayarlanabiliyorsa, parlaklık normalde ne kadar diye düşünebilirsiniz. iPhone, el feneriniz manuel ölçekte bir parlaklık segmentine eşdeğer olan en düşük ayarda açılır. Bunun nedeni muhtemelen, Apple’ın pil ömrünü optimize etmek istemesi.

iPhone’da el feneri parlaklığını ayarlama işlemi, gördüğünüz gibi oldukça pratik. Umarım konuya ışık tutabilmişizdir.