in

iPhone’da video sıkıştırma yolları

iPhone’da video sıkıştırma yolları

iPhone, harika kalitede videolar çekmenize olanak tanıyor, ancak iPhone’da video sıkıştırma yolları, bu harika videoların boyutunu optimize etmeniz için önemli bir avantaj. iPhone’da çektiğiniz kaliteli videoların tek dezavantajı, videoların dosya boyutunun çok ciddi olması. Çeşitli sosyal ağlarda ya da bulut platformlarında, dosya boyutu kaynaklı sorunları yaşamanız olası. iPhone’daki videolarınızı nasıl küçülteceğinizi merak ediyorsanız, pratik yöntemlerini anlattık.

iPhone’da video sıkıştırma işlemi, hafızanızı daha verimli şekilde kullanmanızı sağlamanın yanı sıra, dosya yükleme esnasında bekleme sürenizi azaltır, daha az veri kullanmanızı sağlar. Sıkıştırma uygulandığında videolarda, kalite genellikle aynı kalır ancak öncekine göre çok daha düşük dosya boyutları elde edebilirsiniz. Siz de bu ihtiyacı hissedenlerdenseniz, aşağıdaki iPhone’da video sıkıştırma yolları ile bunu yapabilirsiniz.

iPhone’da video sıkıştırma yolları: Video Compress uygulaması kullanın

iPhone’da video dosyalarını küçültmenin en kolay ve hızlı yolu, üçüncü taraf bir video sıkıştırıcı uygulaması kullanmak. Video sıkıştırma anlamına gelen Video Compress uygulaması, iOS App Store’da videoları kaliteyi düşürmeden sıkıştırmak için kullanabileceğiniz ücretsiz uygulamalardan bir tanesi.

Sıkıştırma için karmaşık seçenekler ve yapılandırmalara gerek duymamanızı sağlayan uygulamada tek yapmanız gereken videoyu yüklemektir. Video Compress, videonuzu anında küçültecektir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Henüz yapmadıysanız, iPhone’ununuza App Store’dan Video Compress uygulamasını indirin.
 • Uygulamayı açın ve sağ üst köşedeki dişli çark simgesine dokunun.
 • Ardından dışa aktarma dosyası türünden bir çıktı dosyası biçimi seçin. Sıkıştırılmış videonuz bu formatta kaydedilecektir.
 • Ana arayüze geri dönün, ekrandaki tek simgeye dokunun ve galerinizden sıkıştırmak istediğiniz videoyu seçin.
 • Videonuz için sıkıştırma düzeyini ayarlamanıza izin veren bir kaydırıcı göreceksiniz. Ortaya çıkan dosya boyutunu görmek için kaydırıcıyı hareket ettirin. Boyuttan memnun kaldıysanız, sağ üst köşedeki simgeye dokunun.
 • Uygulamanın videonuzu sıkıştırmasını bekleyin ve ardından videoyu kaydetmek için “Kaydet”e dokunun.

Videoları yeniden boyutlandırarak dosya boyutunu küçültme

iPhone’da video sıkıştırma yolları içinde diğer bir seçenek de Compress Videos & Resize Video, yani videoları sıkıştır ve yeniden boyutlandır, adlı uygulamayı kullanmak. Ücretsiz ya da premium sürümü bulunan uygulama, iPhone’da videolarınızın boyutunu ciddi ölçüde azaltarak, boyut sınırlamaları olan her yerde rahatlıkla paylaşmanızı sağlar.

Uygulamayı kullanarak video boyutunu küçültmek için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Uygulamayı başlatın ve sıkıştırmak için bir video eklemek için “Ekle”ye (+) dokunun.
 • Uygulamanın fotoğraf ve videolarınıza erişmesine izin verin.
 • Sıkıştırma için seçmek üzere bir videoya dokunun.
 • Ortaya çıkan ekranda, elde edilen video dosyanız için bir Kare Hızı ve Video Boyutu belirleyin. Burada seçtiğiniz değerler ne kadar küçükse, video dosyanızın boyutu da o kadar küçülecektir.
 • Ardından sıkıştır seçeneğine dokunun ve uygulamanın videoyu sıkıştırmasını bekleyin.

Videonuz sıkıştırıldıktan sonra, videonun hem eski boyutunu hem de yeni boyutunu göreceksiniz. Orijinal videonuzu silmek için “Orijinali Sil” seçeneğine dokunun. Aksi taktirde telefonunuzda hem orijinal video hem de sıkıştırılmış haldeki ikinci video bulunacaktır. İki dosyayı da tutmak için orijinal videoyu koru seçeneğini tercih edin.

Media Converter ile iPhone’da video sıkıştırmak

iPhone’da video formatları, küçük dosya boyutları için optimize edilmemiştir. iPhone, video dosyalarının boyutundan çok kaliteye odaklandığı için, daha iyi kaliteye izin veren ancak alanın daha fazlasını tüketen bir video boyutu kullanılır.

iPhone videonuzu varsayılan biçimden, diğer bir sıkıştırılmış biçime dönüştürmek videoyu sıkıştırma ve küçültmenin en iyi yoludur. Bunun video kalitesi üzerinde çok fazla etkisi olmaz ve video dosya boyutu birçok kez küçültülebilir.

Media Converter, ücretsiz ve premium sürüm seçeneklerine sahip, iPhone’da video dönüştürme ve sıkıştırma için kullanılan bir uygulamadır. Media Converter ile iPhone’da dosya boyutu küçültmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • iPhone’unuza Media Converter indirin ve yükleyin.
 • Üst taraftaki Ekle (+) seçeneğine dokunun ve Fotoğraf Kitaplığı’nı seçin.
 • Uygulamanın galerinize erişmesine izin verin ve ardından, dönüştürüp sıkıştırmak istediğiniz videoya dokunun.
 • Ekranınızdaki menüden “Videoyu Dönüştür”ü seçin.
 • Biçim menüsüne dokunun ve videonuz için bir dosya biçimi seçin.
 • İstediğiniz diğer seçenekleri değiştirin ve son olarak, videonuzu dönüştürmeye başlamak için “Dönüştürücüyü Başlat”a dokunun.

Dönüştürülen dosyayı ana arayüzde göreceksiniz.

iPhone videolarını çevrimiçi olarak sıkıştırmak

iPhone’da sıkıştırmak için birkaç videonuz varsa, iPhone’da video sıkıştırma yolları için online seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Bu araçları kullanmak için bir uygulama yüklemenize gerek yok ve web uygulamaları da, en az iOS uygulamaları kadar iyi çalışır.

Clideo, iPhone’daki videoları web ortamında sıkıştırmak için kullanılan popüler çevrimiçi araçlardan biri.

Tek yapmanız gereken videonuzu yüklemek ve video sıkıştırma aracının onu dönüştürmesine izin vermek. Bunun için ilgili dosyayı bulut üzerinden indirmeniz gerekiyor. Zira videonun doğrudan iPhone’a indirilmesi gibi bir seçenek yok.

Clideo’nun, videonuza bir filigran ekleyeceğini de unutmayın. Bu konu sizi rahatsız etmiyorsa, videonuzu sıkıştırmak için aşağıdaki yolları takip edin:

 • Safari’yi açın ve Clideo sitesine giriş yapın.
 • “Dosya Seç”e dokunun ve Fotoğraf Kitaplığı’nı seçin.
 • Sıkıştırılacak videoyu seçin, video Clideo’nun sitesine yüklenecektir.
 • Aracın videoyu sıkıştırmasını bekleyin.
 • Video sıkıştırıldığında, yeni videoyu kaydetmek için bir bulut hizmeti seçin.

iPhone’da daha düşük boyutlu videolarla kayıt

Aslında, tüm bu işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız bir alternatifiniz daha var. O da, daha düşük kalitede video çekimi yapmak. Çözünürlük ne kadar düşerse, video dosyalarınızın boyutu da o kadar küçük olacaktır.

Videolarınızın boyutunu küçültme işlemiyle uğraşmadan, kaliteden taviz vermeden standart olarak orta ya da düşük kaliteli video kaydı, sizi ciddi bir dertten kurtarabilir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Ayarlar uygulamasını açın ve Kamera’ya dokunun.
 • Video Kaydet’e dokunun.
 • Videolarınızın hem boyutunu hem de kalitesini dengeleyen bir seçenek belirleyin. Sayı ne kadar küçükse, dosya boyutu da o kadar küçük olur.

Birkaç dokunuşla iPhone’da video dosyalarını küçültün

Gördüğünüz gibi, iPhone’da çok büyük video dosyalarıyla boğuşmaya alternatif olarak, dosya boyutunu küçültebilmeniz için birçok iPhone’da video sıkıştırma yolları seçeneği var. Videolarınızı dosya paylaşım uygulamaları, bulut hizmetleri ya da sosyal ağlar için daha uygun boyutlu olarak yapılandırmak için, bu uygulamaları kullanabilirsiniz. Videolara benzer bir şekilde, iPhone’daki ses dosyalarını da bu şekilde küçültebilirsiniz.