in

Microsoft Pluton, gelecekteki Windows PC’lerin güvenliğini en üst seviyeye çıkaracak

Microsoft Pluton güvenlik işlemcisi 2021'de geliyor
Microsoft Pluton güvenlik işlemcisi 2021'de geliyor

Microsoft, Microsoft Pluton isimli yeni güvenlik işlemcisi ile, gelecekteki Windows PC’lerin güvenliğini en üst seviyeye çıkaracak. AMD, Intel ve Qualcomm iş birliği ile geliştirilen Microsoft Pluton, Güvenilir Platform Modülü’nün (TPM) yerini alacak. Ve doğrudan PC işlemcisine entegre bir şekilde gelecek.

Microsoft, Windows kullanıcılarının güvenliği ile ilgili çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Şirket son olarak Microsoft Pluton isimli yeni bir güvenlik işlemcisini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Verilen bilgilere göre Microsoft Pluton, PC’leri korumak için gerekli tüm özelliklere sahip bulunuyor. Hali hazırda bilgisayar işlemcilerinde yerleşik olarak bulunan Güvenilir Platform Modülü TPM’nin yerini alacak olan güvenlik işlemcisinin, Xbox marka oyun konsollarında kullanılan güvenlik işlemcileri ile aynı teknolojiye sahip olduğu belirtiliyor.

Microsoft, Microsoft Pluton isimli yeni güvenlik işlemcisi ise, gelecekteki bilgisayarlara tam bir koruma sağlayacak. Dev şirket bu hedefine ulaşmak için Intel, AMD ve Qualcomm gibi CPU devleri ile birlikte çalışacak. Yani Microsoft Pluton direkt olarak PC işlemci ile birlikte kullanıcıların eline ulaşacak.

Microsoft Pluton, saldırıları önleyecek

Microsoft Pluton isimli yeni güvenlik işlemcisi, CPU kaynaklı güvenlik açıkları da dahil olmak üzere, bilgisayarı tehlikeye atmak için tasarlanmış saldırıları engellemek için tasarlandı. Intel, yaptığı açıklama ile, işlemcilerin gelecekteki saldırılara karşı koymak için yeniden tasarlandığını ve Pluton’un genel olarak CP ve Windows PC’lerin güvenliğini sağlamada oldukça büyük bir adım olarak nitelendirildiğini açıkladı.

Hali hazırda Windows güvenliğini sağlamak için kullanılan Güvenilir Platform Modülü (TPM) CPU’dan ayrı bir yapıda bulunuyor. Saldırganlar aygıta fiziksel olarak erişim sağlayabildiklerinde TPM ve CPU arasında akan verileri ve bilgileri çalmak için yeni yöntemler geliştiriyor. Bu da Microsoft’un yeni güvenlik işlemcisini CPU’ya entegre etmesini zaruri kılıyor. Tıpkı Xbox One oyun konsollarında olduğu gibi, Pluton ve PC işlemcisi birbiri ile birleşik bir yapıya kavuşuyor. Bu da Windows işletim sistemi ile çalışan bir PC’yi hacklemeyi çok daha zor bir hale getiriyor.

PC’nin dahili işlemcisine entegre edilecek olan Pluton’un yazılım güncelleştirmelerini Windows Update üzerinden alacağı ifade ediliyor. AMD, Intel ve Qualcomm gibi dev şirketlerin işbirliği ile hazırlanan Microsoft Pluton tabanlı işlemcilerin, ilk olarak 2021 yılında piyasaya sürülecek PC’lerle karşımıza çıkması bekleniyor.