in

22 Eylül’de ön siparişte: Microsoft Xbox Series X detayları

Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox Series X, fotoğraflarda görüldüğü kadar büyük bir konsol değil. Ancak oturma odasında yerleşim konusunda sizi biraz zorlayabilir.

Konsol 151 mm genişliğinde, 301 mm yüksekliğinde. Bu haliyle, yanında bir uydu standı ya da Xbox One X barındıran bir TV ünitesine sığmasını imkansız kılıyor.

X Serisi’nde öncelikle dikey kullanım amacı güdüldüğü ortaya çıktı. Microsoft, pazarlama materyallerinde bu mesajı verdi. Ancak konsolu yatay bir şekilde kullanmak isteyenler, biraz sorun yaşayabilir gibi görünüyor. Eğer alan probleminiz yoksa, oyun konsolunu PC kasası gibi dikey olarak kullanabilirsiniz.

X serisi, S serisinin genişliğinin iki katına sahip. Microsoft’ın daha küçük boyuttaki Xbox’ı, 275mm yükseklik ve 63mm genişliğe sahipti. İki yeni nesil konsolu yan yana koyunca, boyut farkı belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.

Tasarım dışındaki konulara gelirsek, arkada bir ethernet bağlantı noktası, bir depolama genişletme yuvası ve HDMI 2.1 çıkışı, yanında da iki USB bağlantı noktası var. Önde tek bir USB bağlantı noktası ve 4K blu-ray sürücüsü var. Oyun konsolunda için, ana soğutma, “fısıltı kadar sessiz bir fan”ın yer aldığı konsolun üst kısmında bulunuyor.

Oyun konsolu, 22 Eylül’de ön siparişe açılacak ve 10 Kasım’da 499 dolar, yani 3730 TL fiyatla satışa çıkacak.