in

Netflix, ‘Hala izliyor musun?’ uyarısını kapatma seçeneği sunacak

Netflix, ‘Hala izliyor musun?’ uyarısını kaptama seçeneği sunmaya hazırlanıyor

Netflix, ‘Hala izliyor musun?’ uyarısını tamamen kapatma seçeneğini test ediyor. Bazı kullanıcıların kullanımına sunulan yeni seçenek, dizi izlerken çıkan ve bazı kullanıcılar tarafından oldukça sinir bozucu olarak görülen ‘Hala izliyor musun?’ uyarısının, tamamen kapatılabilmesini sağlıyor.

Netflix, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik yaptığı çalışmalara bir yenisini ekliyor. The Verge sitesinde yer alan bir habere göre, 3 bölümde bir çıkan ve kullanıcıların hala ekran başına olup olmadığını, uyuya kalıp kalmadığını test etmek için kullanılan ‘Hala izliyor musun?’ uyarısı artık tamamen devre dışı bırakılabilir bir hale geliyor.

Bir TikTok kullanıcısı tarafından paylaşılan bir videoda da görülen, söz konusu seçeceğin henüz test aşamasında olduğu ve yalnızca bazı kullanıcılara sunulduğu anlaşılıyor. Konuyla ilgili olarak Netflix ile iletişime geçen The Verge, test aşamasındaki bu seçeceğin Netflix sözcüsü tarafından da doğrulandığını belirtiyor.

Netflix

Netflix, ‘Hala izliyor musun?’ uyarısını kaptama seçeneği sunacak

Verilen bilgilere göre Netflix, üç bölümde bir çıkan ‘Hala izliyor musun?’ uyarısı ile birlikte ‘Tekrar sormadan oynat’ şekinde bir seçenek de sunacak. Bu seçeneği işaretleyen kullanıcılar bir daha söz konusu uyarı ile karşılaşmayacaklar. Böylelikle tek bir oturuşta bir dizinin birkaç bölümünü kesintisiz bir şekilde izlemek isteyenler, bir kaç bölümde bir bu uyarıyı tekrar tekrar kapatmak durumunda kalmayacaklar.

Netflix, tarafından kullanıma sokulacak olan ‘Hala izliyor musun?’ uyarısını kapatma seçeneği bazı kullanıcılar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmışa benziyor. Öte yandan bazı kullanıcılar, ‘Hala izliyor musun?’ Uyarısının, ekran başında uyuyakalan kullanıcılar için oldukça fayadalı bir özellik olduğunu belirtiyor.

Netfliz bu sayede, ekran başından ayrılmak durumunda kalan veya uyuya kalan kullanıcıların, kaldıkları yeri kaybetmelerini ve gereksiz internet verir kullanmalarının önüne geçmeyi amaçlıyor. Temelde kullanıcıların faydasına olan bu uyarı, bazı durumlarda oldukça sinir bozucu olabiliyor.

Zira bir dizinin bir kaç bölümünü izlemek için ekran başına geçen ve koltuğa kurulu bir haldeyken ekranda ‘Hala izliyor musunuz?’ sorusu ile karşı karşıya kalan kullanıcılar, bu özelliği oldukça gereksiz ve sinir bozucu olarak görebiliyor. Netflix bu hamlesi ile bu kullanıcıların söz konusu uyarıyı tamamen kapatabilmesine olanak sağlanmayı hedefliyor.