in

PS5, 25 yıllık X ve O tuşu karışıklığını bitiriyor

PS5 X ve O tuşu karışıklığını sona erdirecek

Sony, PS5 ile birlikte 25 yılın ardınan X ve O tuşu karışıklığını ortadan kaldırıyor. Yapılan değişiklik ile birlikte iki tuşun Japonya’daki kullanım şekli, bir biri ile yer değiştirerek, Avrupa ve Amerika’daki PS5’ler ile aynı hale geliyor.

Japonya’da X ve O tuşları yer değiştirdi

Sony, PS5’in Japonya’daki DualSense kontrol cihazında X ve O tuşu kullanımını değiştirdi. Buna göre herhangi bir ayarı onaylamak isteyen kullanıcılar bundan sonra X tuşunu kullanacak. Aynı şekilde onayı iptal etmek ve reddetmek için ise O tuşu kullanılacak.

Sony son 25 yıldır, batıda piyasaya sürdüğü konsollarda X tuşunu kabul etmek, onaylamak ve işaretlemek anlamında kullanıyor. O tuşu ise iptal etmek, çıkmak anlamlarına geliyor. Şirketin kurulduğu yer olan Japonya’da ise bu tuşlar tam tersi anlamlara geliyor.

Şirket, daha önce Japonya’da piyasaya sürdüğü konsollarda O tuşunu onaylamak kabul etmek gibi işlevler için kullanırken, O tuşunu reddetmek ve çıkmak gibi işlevler için kullanıyordu. Sony, bu adımı ile birlikte tüm PS5 konsolları birbiri ile tamamen aynı hale getirmiş oldu.

Japonya’da kafa karışıklığına yol açabilir

PS5 ile birlikte Japonya’da piyasaya sürülen yeni nesil konsollardaki X ve O tuşu değişikliği, Japon kullanıcıları hayal kırıklığına uğratmış gibi görünüyor. Sony’nin 25 yıl sonra yaptığı bu değilikliğin, pek çok kullanıcının hoşuna gitmediği ifade ediliyor. Zira, daha önce X tuşunu red, O tuşunu onay için kullanan kullanıcıların, tam tersi bir işleme alışmalarının zaman alabileceği ifade ediliyor.

PS5’i Japon kullanıcılar için karmaşık hale getirecek bir diğer haber ise, oyunların Japonca sürümlerinde, eski X ve O tuşu işlemlerinin daha önce tanımlanan şekli ile kullanılmaya devam edilecek olması.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir Japon bir teknoloji yazarı, Japon kullanıcılarının bu değişiklikten kötü etkileneceğini ifade ediyor. Sayıları 10 milyonu geçen Japonyalı PlayStation kullanıcılarının, X ve O tuşlarındaki yeni kullanıma alışmalarının zaman alacağı ifade ediliyor. Zira 25 yıllık bir alışkanlığın kısa bir sürede unutulması pek mümkün görünmüyor.

Bu değişikliğin Japonya’daki PS5 satışlarına nasıl etki edeceği merak ediliyor. Sony’nin, söz konusu kararı, konu ile ilgili küresel bir standart oluşturmak için verdiği ifade ediliyor.