in

PS5 – Xbox Series X karşılaştırması: Hangisi daha iyi?

PS5 ve Xbox Series X karşılaştırması: Hangisi daha iyi, fiyatı, özellikleri, oyunlar

PS5 Xbox Series X karşılaştırması, konsolların çıkış tarihi yaklaştıkça daha fazla gündemde. Peki hangisi en iyisi?

Sony ve Microsoft’un yeni nesil oyun konsolları, PS5 ve Xbox Series X’in lansman tarihlerini öğrendik, fiyatlarını öğrendik. Peki PS5 ve XBox Series X’te sizi hangisi heyecanlandırdı?

PlayStation 4 ve Xbox Series X oyun konsollarını, ya da dijital versiyonlarını karşılaştırdığımızda, göz önünde bulundurulması gereken birçok kriter var. PS5 ve Xbox Series X karşılaştırması bu nedenle birçok alt başlıkta incelenecek bir konu. Güç, hız ve göz kamaştırıcı grafikler, teknik özellikler ve donanım, bu konular arasında. Her iki model de, birbirine yakın denebilir ancak Xbox Series X, kağıt üzerinde bir tık üstün gibi duruyor.

PS5 – Xbox Series X karşılaştırması: Fiyat ve çıkış tarihleri

Sony ve Microsoft’un yeni nesil oyun konsollarının tasarımları ve özellikleri ile ilgili, lansmanın ardından birçok detay öğrendik. Birçok oyuncunun tercih konusunda en önemli kriteri olan fiyat, karşılaştırmada ilk gündem maddesi.

Oyun konsolu savaşında, ilk hamleyi yapan Microsoft oldu ve iki yeni oyun konsolunun (Xbox Series X ve daha uygun fiyatlı model Xbox Series S) 10 Kasım’da piyasaya çıkacağını duyurdu. Modeller, sırasıyla 499 dolar ve 299 dolar ile satılacak. Yani Xbox Series X, 3775 TL, Series S ise 2260 TL fiyat etiketine sahip, Türkiye sınırlarında vergilendirilmemiş fiyat tabii. Xbox Series X ön siparişlere 22 Eylül’de açılacak.

Sony cephesinde ise, temel PS5 (disk sürücülü) 499 dolar, PS5 Digital Edition ise 399 dolarla satışta. PS5’in klasik sürümü 3775 TL, dijital sürümü ise 3020 TL yaklaşık fiyatla karşımızda. Yeni nesil PS modelleri, 12 Kasım’da ABD, Japonya, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de satışa çıkacak. Dünyanın geri kalan ülkelerinde ise 19 Kasım’da satış başlayacak. Ön siparişler ise 17 Eylül’den itibaren verilecek.

Her iki şirket de, oyun konsollarını farklı yaratıcı yaklaşımlarla, farklılaştırmaya çalıştı. Bu çabalar, hem tasarım, hem teknik özellikler hem de diğer detaylarla karşımıza çıkıyor.

Xbox Series X vs PS5: Önemli farklar

Xbox Series X ve PlayStation 5, serilerinin her zamankinden daha iddialı, grafiksel olarak etkileyici modelleri. Açıklanan çıkış tarihleri gitgide yaklaşan bu konsollarda ne oynayabilirsiniz? Şimdiye kadar Spider-Man Miles Morales ve Halo Infinite gibi bazı büyük ayrıcalıklar gördük ve şimdi daha fazlasını bekliyoruz. Her iki konsolun da geriye dönük uyumluluk unsurlarına sahip olacağını ve Cyberpunk 2077 gibi üçüncü taraf oyunlara yer vereceğini bekliyoruz.

PS5, Xbox Series X’ten daha mı güçlü? İşleme yetenekler oldukça benzer görünse de, Microsoft’un küçük bir avantajı var.

Fiyat olarak baktığımızda, her iki konsol da birbirine yakın. Dijital versiyon olarak adlandırdığımız uygun fiyatlı sürümleri mevcut. Ancak bu sürümler, CD’ler üzerinden oyun oynamanıza izin vermeyecekler. Yani daha önceden elinizde olan oyunlardan tasarruf edemeyeceksiniz.

Teknik özellikler

Oyun konsollarının teknik özelliklerine gelince, iki iddialı modelin birbirine ne kadar yakın olduğunu yine görüyoruz.

PS5, şirketin yeni Zen 2 mimarisi üzerine kurulmuş ve Navi grafikleriyle, 8 çekirdekle gelen üçüncü nesil AMD ryzen çip setinin bir sürümünü çalıştıracak. CPU 3,5 GHz’de çalışacak. GPU ise 2,23 GHz’de çalışan ve 10,28 TFLOP sunan 36 hesaplama birimi içerecek. Bu parçalar, 448GB/s bant genişliğine sahip, 16GB GDDR 16 ile eşleştirilecek. Bu, ışın izlemeyi destekleyebilecek bir sistem sunuyor.

Sony ayrıca, konsolun özellikle oyun oynarken kulaklık kullananlar için, 3D seste sürükleyici, yeni bir “gold standard”tan bahsetti. Sızan bazı patentlere göre, bu işlem gücünü idare etmek için bazı yoğun havalandırma sistemleri kullanıldı, bu da konsolun görünümünü açıklıyor. Sony, bu sesi daha gerçekçi bir ses ortamı sağlamak için, Tempest Engine aracılığı ile geliştirdi.

PS5 ayrıca, popülerliği giderek artan 4K’yı bir kenara bırakarak, birçok kişinin standart 1080p HD ekranının çok üzerindeki 8K çözünürlük için uygun bir model sundu. 120 Hz yenileme hızlarında çalışacak oyunlar, 8K’da süper akıcı bir hareket sağlayacak, bu da inanılmaz derecede yoğun performans gerektirecek.

Sony’nin PS5’teki en ilginç adımlarından biri de SSD depolama hamlesi. Sony, PS5’teki klasik disk sürücülü modelin bir parçası olan 5,5 GB’si ham olmak üzere, 825 GB depolama alanı sunuyor.

Sony, mevcut Spider-Man PS4 oyununun bir demosuyla teknik becerisini gösrerdi. PS5 donanımında oyun, hızlı doku akışı ve yüksek performansla, inanılmaz derecede yüksek hızlara çıkabiliyor, bu da PS4’te asla mümkün olmayan bir şey. PS5 ile ilgili diğer bir detay da, DualSense özelliği.

PS5, bir kulaklık jakına sahip olacak ve oyuncuların arkadaşlarıyla çevrimiçi olarak konuşmasını mümkün kılacak yerleşik bir mikrofon da sunacak.

Yeni özellikler sunan PS5 serisinde, Sony’nin eski DualShock 4 oyun kumandasının, PS5’e özel oyunlarla çalışmayacağını onaylaması şaşırtıcı değil. DualShock 4, geriye dönük uyumluluk sayesinde konsolda yükselttiğiniz eski PS4 oyunları ile çalışabilecek ancak Horizon Forbidden West gibi yepyeni oyunlarda bu mümkün olmayacak gibi.

Öte yandan Microsoft, Xbox Series X’in tüm oyunlarında, tüm Xbox oyun kumandalarının çalışacağını vaat ediyor.

DualSense, PlayStation 5’in tasarımı hakkında bize oldukça iyi bir fikir verdi. Her iki cihaz da, fütüristik ve şık bir görünüme sahip. Ancak hiçbir şekilde, ince ve zarif bir görünüm yok…

PlayStation 5 ve DualSense kumandasının boyutuyla ilgili, internette dolaşan bazı fotoğraflar da, oyun severleri endişelendirdi. Gerçek bir ölçek olmamasına karşın, kumandanın büyük ve tıknaz görüntüsü, kafalarda soru işaretleri yarattı. PS5’in ne kadar büyük olduğunu, ebatı bilinmesine rağmen kestirmek zor ve bu da konsolun evde nasıl kullanacağına dair tartışmalar yarattı.

Amazon Almanya’daki listelemede yer alan bilgiler doğruysa, PS5 4,78 kilogram olacak. Bu da, Sony’nin en ağır ikinci konsolu olacak. İlk sırada PS3 bulunuyor.

Xbox Series X, kağıt üzerinde inanılmaz etkileyici bir oyun konsolu gibi görünüyor…

O da, PS5’in aynı Zen 2 ve RDNA 2 mimarisini kullanan, özel AMD iç bileşenleri kullanıyor ve bu da oyun konsolunu, teknik açıdan en donanımlı model olan Xbox One X’ten 4 kat daha güçlü hale getiriyor.

Xbox Series X, GPU’nun 52 hesaplama birimine ayrılmış 3328 gölgelendirici ile 12 teraflop bilgi işleme performansına sahip. Kilitli bir 1.825Ghz’de çalışacak ve çoğu GPU’nun aksine hızlar arasında dalgalanma olmayacak.

İşlemci, sekiz çekirdek ve 16 parçacık ile özelleştirilmiş bir AMD Zen 2 CPU. İlginç bir şekilde geliştiriciler, 3,8 GHz’lik en yüksek hıza ulaşmak için, eşzamanlı çoklu okumayı (SMT) devre dışı bırakmayı ve etkinleştirildiğinde, 3,6 GHz’lik temel bir hıza ulaşmayı seçebilirler.

Xbox Series X, içerikleri  (oyun değilse) 8K çözünürlükte çalıştırabilecek ve ayrıca 4K’da 120 Hz ekran yenileme düzeyini destekleyecek. Xbox Series X, DirectX ışın izleme yeteneklerini de içererek, PS5 ile yarışıyor. Ayrıca, süper hızlı dahili bir NVMe SSD’ye sahip olacak ve işlem yükünü kaldırmak için sanal RAM olarak kullanabilecek. Xbox One X’in 12 GB GDDR5’ine göre iyi bir yükseltme olan 16 GB’lık GDDR6 da, Series X ile geliyor. Bu özelliklerle Xbox Series X, PS5’y kıyasla bir adım öne çıkıyor. Ancak bu teknik özelliklerin, oyunların gerçek dünya performansına nasıl etki edeceğini zaman gösterecek.

Microsoft, otomatik düşük gecikme modu (ALLM) gibi önemli özellikleri yeni olarak sunarken, Xbox denetleyicisindeki iletişim iyileştirmeleri ve değişken yenileme hızı (VRR) ile, Xbox Series X’te, gecikme sorununu ortadan kaldırmayı umuyor. Ayrıca, HDMI 2.1 desteği de önemli bir yenilik.

Bir sonraki Xbox, Xbox One’ın destekleyici donanım aksesuarlarıyla da, geriye dönük uyumlu olacak. Yani başlangıçta, konsola eşlik edecek yeni donanım satın almanız gerekmeyecek. Xbox Series X denetleyicisi, özel bir paylaşım düğmesi ve dokulu bir tampon gibi yeni özellikler sunacak. Ancak PS5 DualSense gibi, yeni oyunlara özel olmayacak.

Microsoft ayrıca, Gears 5 gibi mevcut Xbox One oyunlarının, konsolun yeni gücünden yararlanmak için Xbox Series X için geliştirilebileceğini söyledi. Ayrıca, dijital satın alım yapmak yerine kutusuyla fiziksel oyun alanlardansanız, dijital sürümü tercih edebilirsiniz. Oyun konsolunda, PS5 gibi bir 4K UHD Blu-ray sürücü olacak.

Microsoft, Şubat ayında birkaç özellik için sinyal vermişti. Bu özellikler arasında mevcut oyuncuların gelecekteki konsollarda satın alınan oyunların, “mümkün olan en iyi sürümünü” oynamasına olanak tanıyan SmartDelivery de bulunuyordu. Böylece Xbox One için Cyberpunk 2077 satın aldığınızda, Xbox Series X için güçlendirilmiş sürüme hiçbir ek ücret ödemeden sahip olabileceksiniz.

Microsoft ayrıca, konsolda aynı anda birden fazla oyunu duraklatmanıza ve kalınan yerden (askıya alınmış durumdan) devam etmenize olanak tanıyan bir hızlı devam özelliğini de duyurdu. Uzun yükleme ekranlarında beklemek yerine, hızlı devam ile farklı oyun deneyimlerini yaşayabilirsiniz. Değişken hızlı gölgelendirme (VRS) özelliği ise, belirli oyun karakterleri ya da önemli çevresel nesneler üzerindeki etkilere öncelik vermek” için geliştirildi.

Xbox Series X’in, Microsoft’un piyasaya sürdüğü tek yeni nesil konsol olmadığını belirtmekte de fayda var. PS5 Digital Edition’un muadil modeli olan Xbox Series S, daha uygun fiyatlı olarak sunuluyor. Teknik özellikler bakımından daha az güçlü bir model olsa da, ucuz bir Xbox modeli olarak iyi bir alternatif.

Çevre dostu olma konusuna gelirsek, Xbox Series X en iyi seçim olmayabilir. Sony, PS5’in halefi PS4’ten çok daha verimli olacağını iddia ederken, Digital Foundry tarafından yapılan analiz, Series X’in, Xbox One X’in iki katı güç sarfiyatı yapacağını ve sonuç olarak daha fazla ısı yayacağını söylüyor.

Xbox Series X, kağıt üzerinde daha güçlü bir konsol gibi görünüyor ancak geliştirme kolaylığı meselesi de var. Crytek render mühendisi Ali Salehi, Vigiato ile yaptığı röportajda, X Serisi’nin aslında karmaşık bir konsol olduğunu ve bunun 12 teraflop teorik zirveye ulaşmanın zor olabileceğini, PS5’inse tam potansiyele daha kolay ulaşabilecek bir cihaz olduğunu söyledi.

Konsolları alıp doğrudan test edene kadar, bu özellikler çok bir şey ifade etmeyecek.

Xbox Series X – PS5 karşılaştırması: Görmeyi beklediğimiz oyunlar…

Oyun konsollarının piyasaya çıkış tarihinin yaklaşmasıyla birlikte, PS5 ve Xbox Series X’te hangi oyunların oynanabileceğine ilişkin detaylar da gelmeye başlıyor.

İlk olarak Microsoft, Halo Infinite’in, yani Halo 6’nın artık Xbox Series X için bir lansman oyunu olmayacağını doğruladı. Halo franchise, Microsoft için büyük bir satıcı bu nedenle bu karar tartışılacak. Microsoft Xbox Series X için sunulacak yeni oyunlar arasında Sanua’s Saga: Hellblade II, Assassin’s Creed Valhalla gibi oyunların yer alacağını biliyoruz. Üçüncü taraf oyunlar içinde ise Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2, Yakuza: Like a dragon, Dirt 5 ve The Medium yer alacak.

PS5 oyunlarına gelirsek, artık oyun konsolunda oynanabilecek onlarca oyunu biliyoruz. Lansman oyunları arasında, her konsola önceden yüklenmiş olarak gelen Astro’s Playroom oyunu dışında, Destiny 2: Beyond Light, Madden 21 ve NBA 2K21 de merakla beklenen oyunlardan.

Sony tarafından onaylanan diğer oyunlar arasında Horizon: Forbidden West, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales ve Gran Turismo 7 de yer alıyor. Eğer PS4 sahibiyseniz ve oyunlar için ekstra para ödemek istemiyorsanız, Sony birçok oyunun geriye dönük uyumluluk sunacağını açıkladı. Bunun dışında Sony, PlayStation Koleksiyonu adlı, yeni bir PS Plus abone bonusu açıkladı. PS5 sahipleri, aralarında God of War, Uncharted 4 ve Bloodborne gibi oyunların da yer aldığı, konsollarına ilk günden indirebilecekleri en iyi 18 PS4 oyununa ücretsiz erişim sağlayacak.

Microsoft ise, Xbox Game Pass Ultimate abonelikleri ile, Project xCloud akış hizmetini bu yılın Ekim ayında başlatacak. Bu durum, Xbox sahiplerinin Game Pass oyunlarını Xbox konsollarının yanı sıra, bilgisayarlarında ve desteklenen Android cihazlarında da oynayabileceğini gösteriyor.

Xbox Series X ve PS5 karşılaştırması: Fiyat performans

Oyun konsollarının genel özelliklerine göz attıktan sonra, hangisi bir adım önde, karar verelim. Microsoft’un disk tabanlı klasik modeli Xbox Series X ile Sony PS5, aynı fiyattan satışa çıkacak. Dolayısıyla, ön sipariş aşamasında bir karar vermek oldukça zor.

Sony, PS4’te daha cazip bir fiyat sunmuştu. Ancak ürün piyasaya çıkınca, oyun konsolu müşterileri kinect motion tracker maliyetleri gibi kötü sürprizlerle karşılaşınca, fiyat farkı anlamsızlaştı. Sony de, bu modelde fiyat düşürme çabasından yavaş yavaş uzaklaştı.

Dijital oyun konsollarına gelirsek, Microsoft’un ürünü önemli ölçüde daha zayıf görünüyor. Muhtemelen Series S, 1440 çözünürlükte zorlanacak. PS5 Dijital Sürüm ise, standart sürümle tamamen aynı özelliklere sahip, disk hariç.

Sony ya da Microsoft’un sunduğu oyun kitaplığı, aksesuarlar, dijital abonelik modelleri de, tercihinizde önemli kriterlerden olacak. Halihazırda kullandığınız oyun konsolu da bir o kadar önemli. Zira geriye dönük uyumluluk modeli sizin için cazip bir teklif olabilir.

PS5 – Xbox Series X karşılaştırması: Kazanan kim?

Sony ve Microsoft’un SSD teknolojisine geçişleri, üçüncü taraf geliştiricilerle çalışmaları her iki konsolda da benzer değişimler olduğunu gösteriyor. İki rakip şirketin de geriye dönük uyumluluk sunması, şirketlerin açıkça oyun severleri yakından dinlediğini ve önemsediğini gösteriyor. Dolayısıyla, şirketlerin amacının, oyuncular için mümkün olan en iyi deneyimi sunmak olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi oyun konsolunun başarılı olduğu konusunda, ana oyun kütüphanesi de epey önemli olacak. Halo Infinite ve Horizon Forbidden West, Forza Motorsport ve Gran Turismo, Fable ve Spider-Man: Miles Morales gibi ayrıcalıklı oyunlar, fark yaratabilir. Konsol savaşlarının kazananı kim olacak, göreceğiz…