in

Qualcomm Snapdragon 875 özellikleri sızdırıldı

Qualcomm Snapdragon 875 özellikleri sızdırıldı: İşlemci neler sunacak?

Qualcomm Snapdragon 875 özellikleri, şirketin yakın zamanda tanıtması beklenen yeni işlemcisini heyecanla bekleyenlerin merak ettiği bir konu. Aralık ayının başında gerçekleşmesi beklenen Snapdragon etkinliğinde, şirketin yakında çıkacak olan Snapdragon 875 işlemcisini tanıtması bekleniyor.

Bununla birlikte, etkinliğe henüz haftalar kala çiple ilgili bazı özellikler sızdırıldı. Snapdragon ve diğer teknoloji şirketleriyle ilgili sağlam kaynaklardan bilgi paylaşan Digital Chat Station, Çin’in popüler sosyal ağı Weibo’da işlemciye dair bazı bilgiler paylaştı.

İşte Qualcomm Snapdragon 875 özellikleri

Snapdragon işlemciyi duyurana kadar söylentiler ne kadar sağlam kaynaktan gelmiş olsa da, bir iddiadan öteye geçemeyecek ve bekleyip, ne olduğunu görmemiz gerekecek. Ancak yine de işlemciye dair paylaşılan bilgiler, incelemeye değer.

Paylaşılan bilgilerde, Snapdragon 875’in 2.84 GHz saat hızına sahip bir Cortex-X1 CPU çekirdeği, 2.42 GHz saat hızına sahip üç Cortex-A78 çekirdeği ve 1.8 GHz saat hızına sahip dört Cortex-A55 çekirdeği içereceği aktarıldı. Bu özelliklerin, çipin genel hızı için hayati önem taşıyan önbellek ve bant genişliği konusunda ciddi bir etki yaratacağı ifade ediliyor.

Sızıntı, çipin 5nm’lik bir işlem üzerine inşa edildiğini de gösteriyor. Ayrıca bir Adreno 660 GPU’ya sahip olması da beklenen özelliklerden.

Cortex-A78 çekirdekleri mevcutsa, önceki nesil Cortex-A77’den yüzde 20 daha fazla güç söz konusu olabilir. Bu ekstra hız, genel olarak yapılan iyileştirmelerden ve daha küçük 5nm üretim sürecinden geliyor.

Tek Cortex-X1 çip ise, Cortex-A78’den daha önemli iyileştirmeler sağlayacak ve belirtilen özelliklerin doğru olduğu varsayılırsa, çipin performansını daha da artıracak.

Qualcomm Snapdragon 875 hakkında yeni bilgiler ne zaman gelecek?

Qualcomm Snapdragon Zirvesi etkinliği, dijital olarak 1 ve 2 Aralık 2020’de gerçekleşecek. Etkinlikte, tanıtımı yaklaşan çip ile ilgili çok daha fazla bilgi duymayı bekliyoruz. Qualcomm Snapdragon 875 özellikleri söylentilerinin doğru olup olmadığını ya da Qualcomm’un farklı hamlelerinin söz konusu olup olmadığını, o gün öğreneceğiz.